18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin bez aut? To jeszcze nic. Są o wiele odważniejsze pomysły [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Ulica Święty Marcin w Poznaniu
Ulica Święty Marcin w Poznaniu Polskapresse
Ulicę Święty Marcin dzisiaj i jutro pokazali studenci kulturoznawstwa oraz architektury i urbanistyki na wystawie w Centrum Kultury Zamek.

Rzeka płynąca środkiem ulicy, parki między wieżowcami Alfy, a nawet przykrycie ich szklanym kloszem – to tylko kilka najodważniejszych pomysłów studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich pracach, o których opowiadali w piątek w Zamku, popuścili wodze wyobraźni, by nawet poprzez utopijne rozwiązania pomyśleć o Świętym Marcinie nieco inaczej, niż zwykle.

- Mój pomysł jest radykalny i kontrowersyjny i wiadomo, że nigdy nie zostanie zrealizowany, ale chciałam pokazać, że ta przestrzeń może zupełnie inaczej wyglądać – mówi Zofia Krzykawska, która pomysł na zastąpienie przepływu samochodów przepływem wody zapożyczyła z Seulu. Tłumaczy, że woda dobrze wpływa na ludzi i oczyszcza przestrzeń.

Nad tym, co zrobić z przez wielu nielubianą Alfą, zastanawiał się Wojtek Janiak. Wyburzenie i wybudowanie secesyjnych kamienic nie wchodzi dla niego w grę. Sam remont to też za mało. Ma dużo bardziej odważne pomysły, na przykład pokrycie elewacji i otoczenia budynków zielenią. Myśli także o stworzeniu publicznych przestrzeni wychodzących poza poziom ulicy, na przykład na dachu i pomiędzy wieżowcami Alfy.

- Chciałem pokazać, że można myśleć w inny sposób, ale też że takie rozwiązania są do zrobienia. Niejednokrotnie na świecie budynki zabytkowe przybierały zupełnie inne formy, np. były przykrywane szkłem w przedziwnych kształtach – mówi. Uważa, że największą przeszkodą w realizacji takich pomysłów wcale nie jest ich radykalność, ale istnienie kilku właścicieli wieżowców, którzy nie mogą się ze sobą dogadać. To dlatego jego zdaniem stan Alfy jest taki, a nie inny.

Raczej na tym, co dzisiaj, a nie co jutro, skupili się studenci kulturoznawstwa. Wyniki swoich badań zaprezentowali na plakatach zawieszonych w Holu Wielkim. Badali między innymi wpływ festiwali na tkankę miasta, dochodząc do wniosku, że mogą one prowadzić do poprawy jakości przestrzeni nie tylko w czasie trwania wydarzenia. Analizowali, w jaki sposób mieszkańcy poruszają się przez Święty Marcin i co może ich wybijać z rytmu, w jaki sposób o ulicy mówią media, jak widzą ją dzieci i jak jej mieszkańcy. Z wynikami ich badań można zapoznać się w Zamku jeszcze tylko w poniedziałek. Także w poniedziałek, o godzinie 18 na Scenie Nowej, odbędzie się debata o zieleni na Św. Marcinie, w której wezmą udział m.in. socjolog dr hab. Piotr Matczak, architekt krajobrazu dr inż. arch. Elżbieta Raszej i Tomasz Lisiecki, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski