"Szyna" daje wiele możliwości

  "Szyna" daje wiele możliwości

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Fudżibana, trzecia rama, MISTER – pomysłów na odkorkowanie Poznania było wiele. Żaden nie został zrealizowany. Fudżibana ówczesnym władzom wydała się chyba zbyt kosmiczną propozycją. Na trzecią ramę nas nie stać. Inżyniera Olgierda Mikoszę, twórcę MISTER-a potraktowano, jak wybryk natury.
  "Szyna" daje wiele możliwości
  CZYTAJ KOMENTOWANY TEKST


  Więcej zrozumienia znalazł w Opolu, gdzie nawet stanął prototyp wagonika, a miasto dało grunt na budowę odcinka testowego kolejki gondolowej. Niestety, minister wstrzymał dotację i przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem. Za to we Wrocławiu, dzięki determinacji tamtejszej politechniki, funkcjonuje kolejka gondolowa nad Odrą.

  Przed laty, gdy pisałam o systemie MISTER, zgłosił się do mnie pewien inżynier. Jego słowa pamiętam do dziś. Powiedział, że nie doceniamy tego co mamy, a torów kolejowych u nas pod dostatkiem. Zgadzam się z radnym Adamem Pawlikiem, że warto postawić „na szynę”, a powstanie miejskiej kolei (na własny użytek nazwałam ją Poznańską Szybką Koleją, od PST) może rozwiązać problemy komunikacyjne nie tylko północnej części miasta. W 15 minut z Naramowic na most Teatralny (kolej plus „pestka”) czy na Dębiec obecnie wydaje się niemożliwe.

  A może należy się zastanowić, czy nie wpiąć w tę obwodową kolej miejską rozważanego odcinka kolei, który ma biec po śladzie trzeciej ramy. Możliwości, jakie stwarza „szyna” jest wiele. Co więcej ona realnie istnieje. Trzeba dobudować brakujące fragmenty, poprawić parametry techniczne, zbudować przystanki i parkingi. Trzeba też mieć wizję i odwagę jej realizacji. Czy Poznań ją ma?

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo