Tablica i mural w Cegielskim na 60. rocznicę Czerwca 1956...

  Tablica i mural w Cegielskim na 60. rocznicę Czerwca 1956 [ZDJĘCIA]

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tablica i mural w Cegielskim na 60. rocznicę Czerwca 1956 [ZDJĘCIA]
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zakłady H. Cegielski Poznań S.A. aktywnie włączają się w tegoroczne obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Rozpoczęto finalne pracy przy tablicy pamiątkowej i przymiarki do wykonania wielkiego muralu w Cegielskim. Jako pierwsi prezentujemy jego fragment.
  Kilka tygodni temu informowaliśmy, że z okazji najbliższej rocznicy historycznego poznańskiego buntu w Cegielskim wykonywana jest tablica pamiątkowa według projektu jednego z pracowników zakładów. Wczoraj w wydziale spawalni, pod okiem autora koncepcji, Michała Pawłowskiego przyspawywano uprzednio plazmowo wycięte z metalu litery.

  Praca była żmudna i zajęła niemal cały dzień. Każda litera musiała być przytwierdzana osobno do tablicy ze stali corten. Wymagało to dużej precyzji. Spawaniem zajmowali się Rafał Król i Łukasz Kaczała.

  W pracach uczestniczyli także pracownicy wydziału ciężkiej obróbki mechanicznej. To właśnie tam wygrawerowano wczoraj napis „Żądamy chleba”. Umieszczono go na stalowym konturze przedstawiającym grupę uczestników protestu z transparentem. Motyw ten pochodzi z jednego z najsłynniejszych zdjęć z wydarzeń Poznańskiego Czerwca’56.

  - Do grawerowanie posłużyła maszyna frezarska Taurus 3S firmy Boehringer - wyjaśnia Dariusz Strzelczyk, technik, który zaprogramował urządzenie.

  Chociaż grawerowaniem sterował komputer, to niezbędny był udział operatora maszyny, Andrzeja Osowczyka, który precyzyjnie zamontował metalowy element i czuwał nad prawidłowym przebiegiem pracy urządzenia.

  Wykonywanie tablicy pamiątkowej jest już w ostatniej fazie. Natomiast wczoraj rozpoczęto przygotowania do stworzenia ściennego malowidła nawiązującego do wydarzeń sprzed 60 lat. Mural powstanie na budynku przy wejściu do zakładów, w którym znajduje się trafostacja - na ścianie zwróconej w stronę ul. 28 Czerwca. Miejsce to jest doskonale widoczne dla przechodzących i przejeżdżających.

  - Zaczniemy od pokrycia ściany podkładem, a następnie szarą farbą - powiedział nam Marek Laskowski z firmy z Częstochowy, która została wybrana przez zakłady Cegielskiego do wykonania okolicznościowego malunku na murze.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krótkie pytanie

  córka cegielszczaków (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A jak idzie podstawowa produkcja zakładu, bo o sukcesach jakoś nie słychać? Inna sprawa, że pokrywanie tynkiem i muralem ceglanej ściany hali fabrycznej (kiedyś elektrowni zakładowej) to idiotyzm...rozwiń całość

  A jak idzie podstawowa produkcja zakładu, bo o sukcesach jakoś nie słychać? Inna sprawa, że pokrywanie tynkiem i muralem ceglanej ściany hali fabrycznej (kiedyś elektrowni zakładowej) to idiotyzm pierwszej wody. A wszystko w czasie, gdy zakład pozbył się budynku byłego OBRWSP (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Wysokoprężnych Silników Spalinowych), a rozbiórce ulega hala, gdzie mieściła się Ekspedycja, przez którą przechodziły wszystkie wysyłki wszystkich fabryk HCP, od W1 po Fabrykę Której Nie Było.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo