Tablica pamięci Jarosława Ziętary

  Tablica pamięci Jarosława Ziętary

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Napisz w komentarzu czy jesteś za wersją 1 czy 2
  1/5
  przejdź do galerii

  Napisz w komentarzu czy jesteś za wersją 1 czy 2 ©archiwum Romana Kosmali

  Na kamienicy na Łazarzu w Poznaniu zawiśnie tablica pamięci Jarosława Ziętary. Upamiętnienie porwanego i zamordowanego dziennikarza na kamienicy przy ul. Kolejowej 49 poparł samorząd osiedla i wspólnota mieszkaniowa.
  Upamiętnienie tablicą na budynku przy ul. Kolejowej zamordowanego przed prawie 24 laty dziennikarza to inicjatywa Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. Spotkała się ona - podobnie jak propozycja nazwania jego imieniem fragmentu ul. Marcelińskiej - z przychylnością wielu Wielkopolan, w tym osób publicznych.

  Na to, by na ścianie kamienicy umieszczono tablicę wyraziła już w czerwcu zgodę Rada Osiedla Św. Łazarz. Teraz pozytywnie do inicjatywy odniosła się w głosowaniu wspólnota mieszkaniowa, do której należy kamienica

  Obie zgody mają zasadniczy charakter. Oprócz nich potrzebne są jeszcze inne, dodatkowe zezwolenia - podjęte już zostały działania w celu ich uzyskania. Gotowy jest także projekt tablicy - w wersjach pionowej i poziomej.

  - Aby oddać dramatyzm towarzyszący sprawie i zarazem charakter pracy Jarosława Ziętary podstawa tablicy ma formę zmiętej, podartej kartki papieru - wyjaśnia koncepcję Roman Kosmala, poznański rzeźbiarz, który bezpłatnie przygotował projekt.

  Według artysty, wykonanie tablicy mogłoby zająć zaledwie miesiąc. Realnie nie ma jednak możliwości, by zrealizować przedsięwzięcie w tak krótkim czasie, żeby odsłonięcie nastąpiło już w najbliższą rocznicę uprowadzenia dziennikarza. Konieczne jest czasochłonne pozyskanie pieniędzy na ten cel.

  Władze miasta Poznania negatywnie odpowiedziały Komitetowi Społecznemu im. Jarosława Ziętary na pytanie o możliwość choćby częściowego sfinansowania tablicy, gdyż samorząd nie przeznacza pieniędzy na takie cele. Będą one pozyskiwane podczas zbiórki społecznej. Wiele osób, w tym np. wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zadeklarowało już jej wsparcie. O zbiórce poinformujemy po jej rozpoczęciu.

  Zapraszamy do zapoznania się z obiema wersjami projektu oraz ich wizualizacjami i wyrażania w komentarzach swoich opinii na ich temat (dla ułatwienia oznaczyliśmy wersje numerami 1 i 2). Zostaną one wzięte pod uwagę przy realizacji tablicy pamiątkowej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo