Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taekwondo to wizytówka AZS Poznań! Zawodnicy rządzą na wielkich imprezach

Radosław Patroniak
Robert Sadurski ma często powody do radości po wygranych walkach swoich zawodników
Robert Sadurski ma często powody do radości po wygranych walkach swoich zawodników Fot. Archiwum AZS Poznań
Taekwondo to jeden z mniej znanych sportów olimpijskich, ale mający wielkie perspektywy rozwoju, zwłaszcza w Poznaniu, w czym zasługa trenerów AZS.

W mijającym roku sekcja taekwondo AZS OŚ Poznań po raz piąty z rzędu zajęła pierwsze miejsce w kraju w klasyfikacji klubowej dzieci i młodzieży. Od wielu też lat poznański klub plasuje się w ścisłej czołówce mistrzostw Polski we wszystkich grupach wiekowych.

– Do najważniejszych tegorocznych sukcesów należy zaliczyć pierwsze miejsce Karola Robaka na klubowych ME seniorów, drugie miejsca Katarzyny Lis na młodzieżowych ME i Damiana Kubiaka w ME Para-taekwondo oraz trzecie miejsca Alberta Millerta na MŚ juniorów i Damiana Kubiaka na MŚ Para-taekwondo – przyznał trener-koordynator i kierownik sekcji taekwondo w AZS Poznań, Robert Sadurski.

Jego zdaniem uzyskiwanie tak dobrych wyników jest możliwe dzięki harmonijnej współpracy wysokiej klasy grupy trenerskiej, złożonej ze wspomnianego Sadurskiego, Waldemara Łakomego, Łukasza Schefflera, Marka Zawadki i Agnieszki Scheffler. – Nie byłoby też sukcesów bez tworzenia grup treningowych w wielu lokalizacjach, bo to podstawa systemu szkolenia, który wprowadziliśmy w naszej sekcji. Zawodnicy zdobywają umiejętności na treningach prowadzonych przez naszych trenerów w różnych okolicznych szkołach. Najlepiej rokujących zapraszamy na dodatkowe treningi w naszym głównym obiekcie – dodał Sadurski. W wielu aspektach treningu sportowego w taekwondo AZS Poznań jest w kraju prekursorem.

Taekwondo jest w wielu aspektach podobne do karate i innych sportów walki. Elementem zdecydowanie wyróżniającym taekwondo olimpijskie jest system walki sportowej. – Preferuje on widowiskowe techniki nożne. Wymagana jest więc bardzo dobra gibkość, pozwalająca swobodnie wykonywać efektowne kopnięcia. Przy tym jest to sport bardzo bezpieczny. Wszystkie wrażliwe części ciala zabezpieczone są odpowiednimi ochraniaczami. Poważne kontuzje są bardzo rzadkie. Podstawowe elementy taekwondo olimpijskiego są bardzo łatwo przyswajane przez młodych zawodników. Koncentrujemy się na kształtowaniu naturalnej gibkości i szybkości oraz prawidłowej techniki sportowej – mówił trener AZS Poznań.

Taekwondo wywodzi się z Korei, ale zawodnicy tego kraju już nie dominują w zawodach. – Śmiało można powiedzieć, że lata dominacji Korei Południowej w taekwondo olimpijskim dawno już się skończyły. Systematycznie wprowadzane są zmiany w systemie sędziowania. Obecnie staje się on coraz bardziej sprawiedliwy. W sędziowaniu ludzi zastępuje elektronika, punkty zaliczane są automatycznie po uzyskaniu prawidłowego trafienia. W sytuacjach spornych stosuje się video-replay, umożliwiający obejrzenie spornej sytuacji na ekranie w trakcie trwania walki. System ma jeszcze pewne wady, ale z czasem zostaną one z pewnością wyeliminowane z korzyścią dla wszystkich federacji, a zwłaszcza naszej, która nie ma zbyt wielu sędziów – stwierdził Sadurski.

Uważa on, że wszystkie zasady etyczne taekwondo mają duże znaczenie w treningu i podczas występu zawodników. –Wszystkie zasady sprzyjają harmonijnemu rozwojowi i powinny być kształtowane równocześnie od najmłodszych lat. Taekwondo istnieje jednak także jako sztuka i oprócz sportowego aspektu zawiera elementy pozwalające na samodoskonalenie i uprawianie go w każdym wieku – zakończył trener poznańskich akademików.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Taekwondo to wizytówka AZS Poznań! Zawodnicy rządzą na wielkich imprezach - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski