Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś wyglądał Park Wilsona w Poznaniu. Oto archiwalne zdjęcia!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Park Wilsona od lat zdobi stolicę Wielkopolski. Przez ten czas wiele zdążyło się zmienić. Jak kiedyś wyglądał teren parku?Zobacz zdjęcia --->
Park Wilsona od lat zdobi stolicę Wielkopolski. Przez ten czas wiele zdążyło się zmienić. Jak kiedyś wyglądał teren parku?Zobacz zdjęcia --->Narodowe Archiwum Cyfrowe
Park Wilsona to jedna z zielonych wizytówek Poznania. Codziennie odwiedza go wielu mieszkańców stolicy Wielkopolski. Jego początki sięgają jeszcze XIX wieku. Przez lata bardzo się jednak zmienił. Jak prezentował się dawniej? Przedstawiamy archiwalne zdjęcia parku Wilsona z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Park Wilsona w Poznaniu

Park Wilsona to jedna z zielonych wizytówek Poznania. Jego początki sięgają 1834 roku, kiedy to teren dzisiejszego parku wykupiło Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic, zakładając tu szkółkę drzew, którymi obsadzano miejskie ulice i place. W 1902 Towarzystwo przekazało szkółkę miastu i udostępniono ją publiczności. Powstał tu pierwszy w Poznaniu ogród botaniczny. W 1910 roku wybudowano palmiarnię, która funkcjonuje w na terenie parku do dzisiaj.

Trwa głosowanie...

Podoba Ci się poznański park Wilsona?

Park w 1926 roku otrzymał jako patrona prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona, który pod wpływem Ignacego Jana Paderewskiego przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1919 roku. Po wojnie, w 1951 park przemianowano na park Marcina Kasprzaka, a na miejscu pomnika Wilsona, w 1963 stanął pomnik rewolucjonisty. W 1990 park wrócił do przedwojennej nazwy, a postać Marcina Kasprzaka zastąpiło w 1994 popiersie prezydenta Wilsona wyrzeźbione przez Zofię Trzcińską-Kamińską.

Park Wilsona: zdjęcia archiwalne

Park Wilsona od lat zdobi stolicę Wielkopolski. Przez ten czas wiele zdążyło się zmienić. Jak kiedyś wyglądał teren parku? Mamy zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz je w naszej galerii!

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.

Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.

Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:

  • digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
  • buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
  • uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
  • gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
  • udostępnia i promuje archiwalia w sieci

Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.

Ojciec Jakub z "1670" przekazuje wiadomość dla czytelników "Głosu Wielkopolskiego"

Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło zdjęcia starych pocztówek ze zbioru, powiększanego sukcesywnie od 1994 roku. Zapraszamy Was więc na małą podróż w czasie. Poznajecie te miejsca?Zobaczcie jak pięknie prezentowała się stolica Wielkopolski i okoliczne miasta na starych pocztówkach --->Zobacz też: Opuszczona stacja pod Poznaniem. Tu w studni woda zmienia się w szampana

Poznań i Wielkopolska na starych pocztówkach. Tak pięknie ki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski