Międzynarodowe Targi Poznańskie na archiwalnych zdjęciach
Międzynarodowe Targi Poznańskie istnieją w Poznaniu od 1921 roku.
Samo miejsce powstało jednak wcześniej. W 1911 roku przy zbiegu obecnych ulic Roosevelta i Bukowskiej odbyła się wystawa wschodnioniemiecka. Jej założeniem było pokazanie osiągnięć gospodarczych, społecznych i kulturalnych Niemiec na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska i Prus Wschodnich. Wzniesiono wtedy charakterystyczną Wieżę Górnośląską, którą zaprojektował Hans Poelzig. Co ciekawe, choć pośród branży architektonicznej wzbudzała ona zachwyt, samym poznaniakom się ona nie podobała. Ich zdaniem był to przykład dominacji niemieckiej architektury nad miastem.
Pod koniec lat 20. XX w. nie pasowała do estetyki przygotowywanych na PeWuKę pawilonów. Pomalowano jej żelazną konstrukcję na czerwono i niebiesko, by przystosować ją do ówczesnej zabudowy. Obecnie na fundamencie wieży stoi ażurowa Iglica, symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Z kolei pomysł, by organizować targi, narodził się w 1917 roku podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu. Była to organizacja polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Targi miały być stworzone na wzór Targów Lipskich. W życie został wcielony kilka lat później, po wygraniu przez Polaków Powstania Wielkopolskiego.
I Targ Poznański, jak nazywała się wtedy impreza, miał miejsce w 1921, od 28 maja do 5 czerwca, a pierwszym dyrektorem został Mieczysław Krzyżankiewicz. Z kolei wydarzenie o charakterze międzynarodowym odbyło się w 1925. Do tego momentu w targach mogły uczestniczyć jedynie firmy polskie, z Wolnego Miasta Gdańska oraz zagraniczne, mające swoje filie w Polsce i reprezentowane przez polskich obywateli. Jednak rok wcześniej, w 1924 doszło do podpisania umów z firmami z Czechosłowacji, Francji, Jugosławii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii i Szwecji. W 1927 targi zostały przyjęte do Związku Targów Międzynarodowych.
W czasach PRL targi posiadały także a Edwardowie, gdzie przedstawiano maszyny budowlane, górnicze, rolnicze i transportowe – w ruchu i na Malcie, w której odbywały się ekspozycje sprzętu sportowo-turystycznego.
Jak wyglądały Międzynarodowe Targi Poznańskie na początku XX wieku? Mamy archiwalne zdjęcia! Sprawdź naszą galerię!
Prezentowane zdjęcia pochodzą z internetowych zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.
Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.
Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:
- digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
- buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
- uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
- gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
- udostępnia i promuje archiwalia w sieci
Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Arcydzieła malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym

Oto park Sołacki kilkadziesiąt lat temu. Tak kiedyś wyglądał...
Tak kiedyś wyglądały ulice Poznania. Przez wiele lat mocno s...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?