Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takich tłumów na otwarciu wystawy w muzeum nie było [FOTO]

AND
Ponad 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy ilustrującej historię przemysłu muzycznego w Kaliszu, który odbył się 24 lutego w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. To pierwsza ekspozycja dokumentująca prawie dwustuletnie tradycje fortepianomistrzostwa w tym mieście. Wystawa “Historia przemysłu muzycznego w Kaliszu” inauguruje projekt „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś, jutro".

Ekspozycja, którą otworzył uroczyście prezydent Kalisza – Grzegorz Sapiński, podzielona została na kilka bloków tematycznych. Na wstępie zwiedzający mają możliwość zapoznać się z bogatą historią kaliskich tradycji fortepianmistrzowskich ukazaną za pośrednictwem zabytkowych instrumentów wypożyczanych z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Dalej zobaczymy oryginalny stół stolarski oraz wyposażenie warsztatu rzemieślnika z narzędziami, których używano podczas produkcji instrumentów metodą ręczną. Dalsza część ekspozycji to m.in. ukazana na zdjęciach i w dokumentach historia firmy G. A. Fibiger oraz Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia” oraz prezentacja Technikum Budowy Fortepianów i prac dyplomowych uczniów. Kolejny blok tematyczny dotyczy kaliskich firm świadczących usługi renowacji instrumentów oraz jedynej obecnie działającej w Kaliszu fabryki panin i fortepianów – Schimmel Pianos.

Przestrzeń muzeum nie wystarczyła na pełne rozwinięcie historii kaliskich wytwórców fortepianów i pianin. Z żalem musieliśmy zrezygnować z wielu eksponatów. Temat jest tak obszerny, że w zasadzie całe muzeum powinno być poświęcone tradycjom fortepianmistrzowskim Kalisza – zaznacza Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Podczas otwarcia ekspozycji jeden z pomysłodawców projektu „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro” – Bogdan Pawlak opowiadał o idei wystawy – Intencją naszą jest ukazanie, jak niezwykle skomplikowaną dziedziną jest tworzenie fortepianu oraz jak wiele pracy i serca trzeba włożyć, by uwolnił swoją duszę.

Wystawa powstała dzięki współpracy organizatorów: dawnych i obecnych pracowników branży fortepianomistrzowskiej, Miasta Kalisz oraz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Eksponaty zostały udostępnione przez Urząd Miejski w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, fabrykę Schimmel Pianos, Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, Technikum Budowy Fortepianów, SAP Renovation oraz wielu innych prywatnych właścicieli.

Ekspozycja zrealizowana została przy współudziale środków finansowych miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą. Wystawa potrwa do 20 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski