Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taras i ścieżki tworzą klimat ogrodu

Katarzyna Sklepik
Zastosowanie większych elementów na tarasie przyspiesza  układanie nawierzchni
Zastosowanie większych elementów na tarasie przyspiesza układanie nawierzchni polbruik
Bujna roślinność, ciekawe dodatki, a także kręte ścieżki i atrakcyjny podjazd to elementy wpływające na klimat ogrodu.

O ile kluczowa jest roślinność, o tyle taras, ścieżki i podjazd tworzą dla niej odpowiednią oprawę, a także decydują o wygodzie korzystania z ogrodu.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Remontujesz? Część VAT możesz odzyskać
Funkcjonalna szafa

Ogromną rolę odgrywają tu takie elementy jak kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania nawierzchni. Kostka brukowa daje w tej kwestii duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu warto kierować się kilkoma zasadami.

Wybór nawierzchni, będący z reguły inwestycją na długie lata, musi być starannie przemyślany. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, która kostka będzie zdobić naszą posesję, dobrze jest zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie zastosowana. Bogactwo oferowanych na rynku kolorów, faktur i kształtów kostek brukowych daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Najlepiej kierować się zasadą umiaru, nie mieszając ze sobą kostek o różnej barwie i zróżnicowanej strukturze.

Podstawę, wokół której skupiać się powinna cała kompozycja, stanowić powinien dom, bowiem to jego styl oraz kolorystyka elewacji czy stolarki nadaje ton i przykuwa wzrok. Budynki w jasnych odcieniach - beżach, brązach, czy zieleni dobrze jest zestawić z nieco ciemniejszą i wyraźniejszą nawierzchnią, nawiązującą do naturalnych kolorów ziemi. Mogą to być jednolite kostki brukowe, w kolorze grafitowym lub melanż szarości (np. Polbruk Avanti, Polbruk Albena w wersji alpen).

W przypadku dużych i ciemnych domów, możemy je rozjaśnić i ocieplić, wykorzystując do tego kolorową nawierzchnię w barwach żółto-czerwono-czarnych - np. Polbruk Granito indiana lub ułożyć mozaikę z różnych odcieni jednego koloru, wzbogacając grafitową kostkę jasnoszarymi elementami.

W otoczenie domów budowanych na modłę szlacheckich dworków doskonale wpiszą się z kolei kostki stylizowane na starodawny bruk, jak np. Polbruk Albena przypominająca fakturą bruk bazaltowy. Jeśli natomiast marzy nam się taras lub wejście w stylu greckich, czy hiszpańskich posiadłości nasz wybór powinien skłaniać się ku elementom przypominającym strukturą naturalny kamień łupany (Polbruk Petra), czy piaskowiec (Polbruk Plaza). Uwzględnienie tych zależności przy wyborze rodzaju kostki brukowej, pozwoli nam stworzyć spójną i elegancką kompozycję ogrodu.

O rodzaju kostki decyduje jej przewidywane obciążenie i natężenie ruchu w miejscu, w którym będzie położona. Na alejki wokół domu i ogrodu wystarczy kostka brukowa o grubości od 4 do 6 cm, z kolei podjazdy i chodniki narażone na duży ruch wykładać należy elementami o grubości od 6 do 8 cm.

Z praktycznego punktu widzenia ważny jest również rozmiar kostki, który wpływa na ostateczny efekt, a przede wszystkim na szybkość i łatwość układania. Wybierając jej wielkość należy wziąć pod uwagę obszar wykładanej powierzchni - na wąskich ścieżkach sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, na tarasy - duże płyty, natomiast do wykonania zakrętów i kół dobrze jest wykorzystać kostki o trapezowych kształtach, dzięki, którym w prosty sposób zbudujemy płynnie wygięte łuki.

Kompozycja naszego ogrodu w dużej mierze zależy od gustu architekta, niekiedy jednak ograniczeniem jest rodzaj podłoża, które uniemożliwia stosowanie pewnych materiałów lub osłabia trwałość nawierzchni. Kostka brukowa sprawdza się w niemal każdych warunkach, wystarczy jedynie wykonać odpowiednią podbudowę, dostosowaną do rodzaju gruntu. Do jej wykonania można wykorzystać np. żwir, tłuczeń czy żużel. Pamiętać tylko należy, że w przypadku podjazdu powinna być ona grubsza (20-40 cm) niż na szlakach pieszych (10-20 cm).

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski