Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Targi motoryzacyjne w Poznaniu. Jak zmieniały się od lat...

  Targi motoryzacyjne w Poznaniu. Jak zmieniały się od lat 20.?

  Norbert Kowalski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rok 1949
  1/13
  przejdź do galerii

  Rok 1949 ©archiwum MTP

  Najnowocześniejsze samochody, polskie i europejskie premiery oraz technologiczne nowinki. Motor Show - jak od blisko 100 lat - zapewnia sporo emocji fanom motoryzacji.
  Motor Show nie zawiedzie, bo przyjął bardzo dobre wzorce z zagranicznych targów samochodowych. Dzięki temu w Poznaniu pojawia się coraz więcej nowych samochodów - zapewnia Jan Okulicz-Kozaryn z Polskiej Izby Motoryzacji. On nie ma wątpliwości, że wszyscy fani motoryzacji powinni zjawić się na rozpoczętych właśnie targach Motor Show.

  Podobnie uważa również Tomasz Mikszo z Międzynarodowych Targów Poznańskich. - To jest impreza dla tych, którzy są przesiąknięci motoryzacją, a zamiast krwi mają benzynę - opowiada. A jednocześnie wspomina, jak przez lata zmieniały się targi motoryzacyjne w Poznaniu.

  Po raz pierwszy stoiska samochodowe pojawiły się bowiem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich już w 1921 roku jako jeden z elementów większej wystawy. W 1930 roku odbyła się za to Międzynarodowa Wystawa Komunikacji i Turystyki. Była to pierwsza ekspozycja, w której samochody odgrywały znaczącą rolę. W kolejnych latach, jak i w okresie PRL, samochody na targach nadal były jednak prezentowane w ramach większych wystaw, na których prezentowano również inne towary. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać w latach 70. i 80., kiedy wystawy targowe coraz bardziej specjalizowały się w poszczególnych branżach. W końcu nadszedł również czas na osobne targi motoryzacyjne.

  - W kwietniu 1992 roku odbyły się pierwsze branżowe Międzynarodowe Targi Motoryzacji, które później zmieniły nazwę na dzisiejszy Motor Show - opowiada Tomasz Mikszo. W latach 90. impreza zdobyła duży rozgłos i była niezwykle popularna.

  - To były lata świetności Motor Show. Każdy musiał się na nich pojawić, bo wiadomo było, że zjadą się ludzie z całej Polski - wspomina Jan Okulicz-Kozaryn. - Potem straciły trochę na swojej randze, na co wpływ miało kilka czynników. Jednym z nich było to, że ludzie zaczęli jeździć na targi zagraniczne do Berlina, Paryża, Genewy czy Frankfurtu. Teraz jednak Motor Show w Poznaniu znów zyskuje coraz większą rangę.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY