Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten agrest jest wygodniejszy niż zwykły i równie łatwy w uprawie. Kiedy go sadzić i jak o niego zadbać?

Katarzyna Józefowicz
Agrest na szczepiony na pniu łatwiej się obiera i pielęgnuje, niż zwykły, krzewiasty.
Agrest na szczepiony na pniu łatwiej się obiera i pielęgnuje, niż zwykły, krzewiasty. pixabay.com
Agrest to niezbyt wymagający krzew i bardzo zdrowych i smacznych owocach. Najczęściej w ogrodach sadzi się zwykłe formy krzewiaste, ale warto zwrócić uwagę na tzw. agrest pienny, czyli szczepiony na pniu. Łatwiej z niego zbierać owoce, a także pielęgnować, a w uprawie jest równie łatwy, co zwykły. Radzimy, kiedy sadzić taki agrest i co mu zapewnić, by dobrze rósł.

Spis treści

Agrest na pniu, czyli szczepiony, ma wiele zalet

Agrest to krzew owocowy, który dawniej uprawiany był niemal w każdym, przydomowym ogrodzie, po czym na kilka lat odszedł w zapomnienie. W ostatnim czasie znów jednak powraca do łask i naszych ogrodów, choć w nieco unowocześnionej, piennej formie, czyli szczepiony na pieńku podkładki.

W takiej postaci nie tylko wygląda bardziej efektownie i atrakcyjnie niż agrest krzaczasty, ale też łatwiej jest go pielęgnować i przycinać. Agrest wart jest uwagi przede wszystkim ze względu na smaczne i wartościowe owoce, które można wykorzystać na różne sposoby (nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na przetwory), jednak szczepiony na pniu może być też atrakcyjną ozdobą rabaty, dlatego z pewnością warto znaleźć dla niego miejsce w ogrodzie.

Agrest na pniu – co lubi, a czego nie? Warunki uprawy

Na korzyść krzewu przemawia też fakt, że nie jest szczególnie wymagający i trudny w uprawie. Lubi wprawdzie żyzne, przepuszczalne, próchnicze, stale lekko wilgotne podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH, ale urośnie też na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie będzie tolerował jedynie skrajnych warunków, gdyż posadzony na glebach mokrych, ciężkich, zimnych i zlewnych lub suchych, lekkich i jałowych, może chorować, słabo owocować, a nawet zamierać.

Krzew preferuje też ciepłe, słoneczne lub lekko półcieniste stanowiska, osłonięte przed mroźnym, zimowym wiatrem. Jest to ważne, bo choć z natury jest dostatecznie mrozoodporny, jego słabą stroną są wrażliwe na wiosenne przymrozki kwiaty i pąki kwiatowe. Z tego względu warto śledzić wiosną prognozy pogody i przed zapowiadanymi przymrozkami, osłonić krzew włókniną.

Kiedy sadzić agrest na pniu?

Najlepszy termin na sadzenie agrestu to jesień – październik do początku listopada. Krzewy można sadzić także wczesną wiosną, ale jest to mniej polecany termin.

Nawożenie agrestu na pniu

Agrest nie wymaga też szczególnie intensywnego nawożenia. Będzie natomiast wdzięczny za zasilanie go w sezonie wegetacyjnym nawozami organicznymi (kompost, obornik) oraz nawozami z przewagą potasu i fosforu (np. Bio nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu Florovit).

Choroby agrestu piennego

Agrest uprawiany na pniu rzadko pada ofiarą chorób doglebowych (jego pędy znajdują się wysoko nad ziemią), nie jest natomiast wolny od zagrożeń ze strony innych infekcji jak np. mączniaka agrestu, dlatego należy chronić go podobnie, jak formy krzaczaste. Ważna jest profilaktyka (pozyskiwanie zdrowych sadzonek, usuwanie chorych pędów, grabienie i niszczenie opadłych z krzewu liści) oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin.

Ściółkowanie i podlewanie agrestu

Agrest pienny warto też ściółkować (np. korą sosnową, ściętą trawą lub włókniną), co nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów, ale też ograniczy nadmierne wysychanie podłoża. W przedłużających się okresach bezdeszczowych agrest dobrze jest też nawadniać.

Pamiętaj o paliku dla agrestu na pniu

Ważnym zabiegiem w uprawie piennej formy agrestu jest również stabilizowanie drzewek przez przywiązywanie pieńków podkładek, na których są szczepione do palików, co zapobiega uszkodzeniu roślin przez wiatr. Paliki muszą być mocne i sięgać aż o połowy korony, a pieniek powinien być przywiązany do nich w 2-3 miejscach, gdyż korona agrestu jest dość ciężka, szczególnie w porze owocowania. Może to spowodować złamanie się pieńka pod wpływem nawet niewielkiego wiatru.

Przycinanie agrestu na pniu

Agrest pienny oczekuje też systematycznego przycinania, gdyż w przeciwnym razie nadmiernie się rozrasta i słabiej owocuje, a owoce stają się małe, kwaśne i niesmaczne.

  • Pierwszy raz agrest pienny przycina się wczesną wiosną po posadzeniu (w marcu). Podczas zabiegu skraca się wszystkie pędy na długość ok. 2-3 oczek, co poburzą roślinę do lepszego rozkrzewienia się i wypuszczenia nowych, silnych pędów.
  • Agrest najlepiej owocuje na krótkopędach wyrastających na gałązkach, które mają od 2 do 5 lat, dlatego przez kolejne 4 lata wiosną (w marcu) prowadzi się głównie cięcie formujące i sanitarne, usuwając z korony wszystkie pędy chore, słabe, cienkie, zdeformowane, pokładające się lub rosnące do wnętrza korony, pozostawiając tylko te najsilniejsze (zbyt długie można skrócić o ok. 1/3 długości).
  • Po 4-5 latach krzew powinien posiadać luźną koronę, złożoną z ok. 6-8 silnych, zdrowych pędów.

W przypadku agrestu piennego bardzo ważne jest też systematyczne usuwanie odrostów, wyrastających z podkładki. Odrosty należą do gatunku, który rośnie znacznie silniej od zaszczepionej na nim odmiany szlachetnej i pozostawiony bez nadzoru, łatwo mógłby ją zagłuszyć.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten agrest jest wygodniejszy niż zwykły i równie łatwy w uprawie. Kiedy go sadzić i jak o niego zadbać? - RegioDom.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski