Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To było tylko w PRL-u - zdjęcia. Dziś tych sprzętów, przedmiotów, gadżetów już nie ma. Zobacz zdjęcia

(S)
Wideo
od 7 lat
Kto żył w czasach PRL-u, pamięta ciekawe rzeczy. Codzienność lat 60., 70. i 80. rządziła się swoimi prawami. Były wtedy takie rzeczy, przedmioty, gadżety, które były tylko wtedy. W XXI wieku już ich nie ma. Szklanki z koszyczkami, chusteczki wielorazowego użytku, buty Relaksy, prodiż czy kartki żywnościowe - to było popularne w PRL. Zobacz te przedmioty, które były tylko w PRL-u, a teraz zniknęły.

"Za komuny" były takie przedmioty, gadżety, charakterystyczne tylko dla czasów PRL. Niektóre przetrwały do dzisiaj, choć w odświeżonej wersji, po innych nie ma dziś śladu.

Codzienność lat 70. i 80. XX wieku w Polsce była inna niż współczesna, a moda w PRL charakteryzowała się jedynym w swoim rodzaju stylem. Czasy PRL były okresem wyjątkowym pod względem kultury, gospodarki i codziennego życia. Pełnym specyficznych przedmiotów i rzeczy, które obecnie zanikają. Wiele z tych przedmiotów i elementów kultury wciąż budzi nostalgiczne wspomnienia u osób dorastających w tamtym okresie i staje się ciekawym obiektem badawczym dla młodszych pokoleń. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj, inne przeszły technologiczną metamorfozę, a jeszcze inne zniknęły i w XXI wieku nie ma po nich śladu.

Lista rzeczy, które były tylko w PRL-u:

  1. Kartki żywnościowe - aby zaradzić problemowi niedoboru żywności, w latach 70. wprowadzono system kartek żywnościowych. Każda rodzina otrzymywała karty, które upoważniały do zakupu określonej ilości żywności na miesiąc. System ten miał na celu zapewnienie równego podziału towarów i ograniczenie spekulacji oraz czarnego rynku. Uprawnienia do otrzymania konkretnych przydziałów były uzależnione od miejsca pracy, wieku, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania. Kartki żywnościowe były dzielone na różne kategorie produktów spożywczych, takie jak mąka, cukier, mięso, tłuszcze czy nabiał
  2. Kawa w koszyczkach - w latach 70. i 80. kawa była rzadkością, a jeśli już była dostępna, to często była podawana w cienkiej szklance i koszyczku z uchwytem.
  3. Telefon z tarczą - w tamtych czasach telefony były najczęściej stacjonarne i miały obrotową tarczę z klawiaturą numeryczną. Obecnie tego typu telefony zostały zastąpione przez urządzenia z klawiaturami alfanumerycznymi lub dotykowymi.
  4. Maszyna do pisania - w latach PRL popularne były maszyny do pisania. Obecnie zostały one zastąpione przez komputery, laptopy i drukarki.
  5. Magnetofon szpulowy - rodzaj magnetofonu wykorzystujący jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule. Później wyparte zostały przez płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty CD, a obecnie przez cyfrowe formaty i streaming.
  6. Buty Relaksy – to kultowy symbol PRL. Chodzili w nich wszyscy – były ciepłe, nieprzemakalne i niezniszczalne. Buty tej marki produkowano w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego na Podhalu.
  7. Chusteczki bawełniane wielorazowego użytku – dziś nie wyobrażamy sobie używać innych higienicznych chusteczek niż tych jednorazowych. Takie od razu po użyciu wyrzucamy. Te z lat PRL po użyciu były prane i używane po raz kolejny. Nierzadko były haftowane, m.in. inicjałami.
  8. Budki telefoniczne – to konstrukcja ze szkła i metalu lub tworzywa sztucznego, w której znajdował się płatny automat telefoniczny. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej budki telefoniczne w Polsce były sukcesywnie likwidowane.
  9. Saturator do wody - uliczne wózki z wodą sodową to symbol ulicy z czasów PRL-u. Dwukołowy wózek, z kołami od motoru „Komar” i parasolką czy daszkiem chroniącym urządzenie przed słońcem był wyposażony w duży baniak na wodę, zbiornik na dwutlenek węgla i pojemnik na suchy lód.
  10. Bajki na kasetach wideo – to symbol już późnego PRL-u, czyli przełom lat 80. i 90. VHS-y były pierwszym dostępnym masowo nośnikiem wideo, umożliwiając nagrywanie i odtwarzanie programów telewizyjnych, poradników, koncertów, filmów, także tych animowanych. VHS stał się powszechnie stosowany w domowym zaciszu, stanowiąc źródło rozrywki i edukacji.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski