Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To on miał wielki wpływ na to jak wygląda Poznań i Wielkopolska. Oto jeden z najważniejszych architektów naszego regionu – Roger Sławski

Szymon Paź
Szymon Paź
Prawdopodobnie żaden architekt I połowy XX w. nie zapisał się tak bardzo w historii Wielkopolski jak Roger Sławski
Prawdopodobnie żaden architekt I połowy XX w. nie zapisał się tak bardzo w historii Wielkopolski jak Roger Sławski Robert Woźniak
Był projektantem jednego ze skrzydeł poznańskiego Bazaru, głównym architektem PeWuKi i autorem kilku jej pawilonów, przebudowywał pałace, projektował kościoły i dwory w całej Wielkopolsce i w jej pobliżu. Poznaniak Roger Sławski mistrzem stylu historycznego.

Spis treści

Kim był Roger Sławski?

Urodzony 24 marca 1871 r. w Poznaniu w rodzinie sędziego Stanisława Sławskiego. W 1891 r. ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Dzięki zdolnościom artystycznym, które odziedziczył po babce, rozpoczął studia architektoniczne w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu, którą ukończył w 1895 r. z dyplomem i srebrnym medalem. Po odbyciu praktyk w Marburgu i Karlsruhe podjął prace w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie. Do Poznania powrócił w 1904 r. i założył własną pracownię architektoniczną.

W 1920 r. został naczelnikiem Wydziału Budowlanego Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej, a po jego likwidacji - urzędu wojewódzkiego w Poznaniu. W 1927 r. przeszedł na emeryturę, ale pozostał aktywny zawodowo. W 1929 r. został naczelnym architektem PeWuKi. Po II wojnie światowej był krótko projektantem Targów Poznańskich, a po tym kierował biurem projektowym Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu. Brał czynny udział w odbudowie Starego Miasta w Poznaniu, m.in. ratusza, wagi i Odwachu. Zmarł 13 października 1963 r.

Najbardziej znane budynki projektu Sławskiego w Poznaniu

Pierwszym budynkiem autorstwa Rogera Sławskiego w Poznaniu było nowe skrzydło Bazaru przy Alejach Marcinkowskiego. Zdobna, neobarokowa fasada, świetnie widoczna z placu Wolności postała na przełomie XIX i XX w. Niedługo później Sławski zaprojektował rozbudowę gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego. Jako członek PTPN projekt wykonał bezpłatnie.

Jeszcze przed I wojną światową powstały dwa inne projekty jego autorstwa – gmach Banku Przemysłowców na Starym Rynku 73/74 i imponujący budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union na rogu 3 Maja i placu Wolności.

Kolejna faza wielkiej aktywności Rogera Sławskiego w Poznaniu wiąże się z Powszechną Wystawą Krajową z 1929 r., której został naczelnym architektem. Jego autorstwa jest Hala Przemysłu Ciężkiego przy ul. Głogowskiej (pawilon nr 2 MTP), neorenesansowy Pałac Rządowy przy ul. Grunwaldzkiej (znany jako Collegium Chemicum) i znajdujący się w sąsiedztwie neoklasycystyczny Pałac Sztuki (obecnie Collegium Anatomicum). Sławski jest też architektem neoklasycystycznego hotelu targowego przy al. Niepodległości (obecnie domu studenckiego Hanka) i sąsiadującego z nim neorenesansowego osiedla domów urzędniczych przy ul. Kościuszki.

Projekty Rogera Sławskiego poza Poznaniem

Architekt nie ograniczał swojej działalności do stolicy Wielkopolski. W konserwatywnym architektonicznie regionie jego historyzujące projekty cieszyły się dużym uznaniem polskich inwestorów. Projektował liczne nowe kościoły, których najwybitniejszymi przykładami są neoromańska konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim, neogotycki kościół w Kamieńcu koło Grodziska czy neobarokowe kościoły w Glesnie koło Wyrzyska i Kępnie.

Właściciele ziemscy chętnie powierzali mu budowę i przebudowę dworów i pałaców, spośród których najbardziej znany jest chyba pałac w Wolsztynie. Rzadkie są za to przykłady niereligijnej architektury Sławskiego w miastach Wielkopolski. Niemniej gmach Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kaliszu zdobiłby każde polskie miasto.

Zobacz budynki projektu Rogera Sławskiego:

Upamiętnienie Rogera Sławskiego

Już w 1929 r. architekt został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. grób Roger Sławskiego przeniesiono z cmentarza junikowskiego na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Od 2012 r. jego imię nosi Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej. Wreszcie 22 marca tego roku, na dwa dni przed rocznicą urodzin architekta, miasto uhonorowało go tablicą pamiątkową na kamienicy przy ul. Kościuszki 70 w Poznaniu, gdzie mieszkał od 1945 r. do swojej śmierci.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski