Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To są długi, których nie trzeba spłacać. Oto lista przedawnionych długów

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Warto podkreślić, że sporadycznie dochodzi do sytuacji, że dług się przedawnia. Jednak, jeśli do niego dojdzie to długu nie musimy spłacać.Wiemy ile lat musi minąć, aby dług można było uznać za przedawniony. Więcej znajdziecie na kolejnych zdjęciach >>>
Warto podkreślić, że sporadycznie dochodzi do sytuacji, że dług się przedawnia. Jednak, jeśli do niego dojdzie to długu nie musimy spłacać.Wiemy ile lat musi minąć, aby dług można było uznać za przedawniony. Więcej znajdziecie na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Przedawnienie długu to termin, którym powinni zainteresować się dłużnicy. Jednak muszą wiedzieć, że przedawnienie długu zdarza się tylko w określonych sytuacjach, do których dochodzi bardzo rzadko. Mimo to warto znać ten termin. żeby doszło do przedawnienia długu wierzyciel musiałby nie upominać się o swój dług, a do takich sytuacji nie dochodzi często. Musi też upłynąć określony czas. Zobaczcie, których długów nie trzeba spłacać.

Dawniej maksymalny czas po jakim mogło dojść do przedawnienia wynosił 10 lat. Wraz z majem 2018 roku wprowadzono nowelizację i czas ten uległ skróceniu aż o 4 lata. Aktualnie dłużnik może liczyć na przedawnienie długu już po 6 latach. Najwięcej długów przedawnia się po upływie 3 lat.

Koniecznie przeczytaj: Oto lista długów, które się nie przedawniają. One nigdy się nie przeterminują

Maksymalny okres przedawnienia przypisuje się pożyczkom od osób fizycznych oraz długom spadkowym.

W Biurze Informacji Kredytowej możemy sprawdzić informacje o zadłużeniu. W ten sposób najłatwiej sprawdzić, czy doszło do przedawnienia długu. Zdarza się jednak, że mimo przedawnienia, długi nadal wpisane są do rejestru. Wówczas należy żądać o ich usunięcie.

W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach.

Według kodeksu cywilnego, art. 118 mówi "jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata".

Oznacza to, że długi, które zostały zaciągnięte np. w lipcu ulegną przedawnieniu dopiero 31 grudnia. Po upływie określonego czasu, jest on inny dla różnych długów.

Oto długi których nie trzeba spłacać

W poniższej galerii sprawdźcie, które dugi mogą się przedawnić:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski