Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Tropem historii” - nowa seria wydawnicza Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Pomnik Armii „Poznań” w Poznaniu.
Pomnik Armii „Poznań” w Poznaniu. fot. Bartlomiej Wutke
9 września 1939 roku rozpoczęła się największa bitwa Września 1939 – Bitwa nad Bzurą. Z tej okazji Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało nową publikację. Wierni przysiędze. Na wrześniowym szlaku Armii „Poznań” autorstwa Jarosława Bączyka. To pierwszy z serii zeszytów, któremu nadano hasło „tropem historii”.

„Tropem historii” - nowa historyczna seria wydawnicza

„Tropem historii” to nowa seria wydawnicza zainicjowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Wielbiciele dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej historii znajdą tu tematy odpowiadające problematyce poruszanej w przestrzeni ekspozycyjnej pięciu oddziałów WMN: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań” na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956.

Tą serią nadrabiamy pewne zaległości i lukę na rynku popularnych wydawnictw, które w przystępny sposób opowiadają o często mało znanych wydarzeniach ściśle związanych z historią Poznania, Wielkopolski i naszej Ojczyzny. Naszą ambicją jest, aby rokrocznie ukazywały się nowe zeszyty „Tropem historii”

– mówi Przemysław Terlecki, dyrektor WMN.

Praca Tropem historii: Wierni przysiędze. Na wrześniowym szlaku Armii „Poznań” Jarosława Bączyka w przystępny i ciekawy sposób prezentuje tło polityczne oraz międzynarodowe uwarunkowania poprzedzające wybuch wojny z Niemcami, a w części zasadniczej – skład, zadania i szlak bojowy Armii „Poznań” ze szczególnym uwzględnieniem bitwy nad Bzurą. Wydawnictwo uzupełnia bogata ikonografia.

Premierowy tom nowej serii wydawniczej trafił do sprzedaży dzisiaj, 9 września 2021 r.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski