Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój 1 proc. podatku może komuś pomóc

Marta Żbikowska
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na przekazanie swojego jednego procenta. W tym roku na złożenie PIT-ów mamy czas do 2 maja
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na przekazanie swojego jednego procenta. W tym roku na złożenie PIT-ów mamy czas do 2 maja Lucyna Nenow
W tym roku termin złożenia deklaracji podatkowych PIT mija 2 maja. Warto zastanowić się, kogo chcemy wesprzeć naszym 1 procentem podatku.

”Zwracam się z prośbą o pomoc finansową na leczenie mojego syna/córki...” - tak rozpoczyna się większość ulotek, które w okresie rozliczeń podatkowych trafiają do naszych skrzynek pocztowych, za wycieraczki samochodów lub bezpośrednio do rąk. Po opisie choroby podany jest numer konta, nazwa fundacji i prośba o przekazanie 1 procent podatku. Każda taka ulotka to ludzki dramat. To walka z chorobami, z przeciwnościami, o których człowiek histeryzujący z powodu grypy, nie ma pojęcia. Za każdym apelem o pomoc kryją się wydatki przekraczające możliwości przeciętnej polskiej rodziny.

Marzena Rełkowska też ma takie ulotki, w których prosi o pieniądze. Nie jest to dla niej łatwe, ale sama od lat choruje na nowotwór i opiekuje się 27-letnim synem z wrodzonym niedoborem odporności, zapaleniem kośćca kręgosłupa, mukowiscydozą.

- Kiedy Adrian był młodszy, mieliśmy więcej możliwości korzystania ze wsparcia, bo organizacji pomagających dzieciom jest więcej - przyznaje pani Marzena, której pomaga Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Słoneczko”. - Z czasem pomocy jest mniej, a wydatków więcej, bo praktycznie z każdym rokiem pojawiają się kolejne choroby generujące dodatkowe koszty.

Dochód pani Marzeny to niewiele ponad 900 złotych renty (razem z dodatkiem opiekuńczym). Adrian ma przyznaną rentę socjalną w wysokości 640 złotych miesięcznie.

- Leki dla Adriana kosztują różnie, zależy od jego stanu i potrzeb, czasem jest to pięć tysięcy złotych, czasem trzynaście - mówi pani Marzena. - To dla mnie sumy nierealne. A potrzebujemy jeszcze zestawów do przetoczeń, igieł do portu, kroplówek, opatrunków, nie mówiąc o maściach, kremach, witaminach, czy aparaturze. Tylko dzięki dobrym ludziom udaje nam się przetrwać.

W ubiegłym roku II LO w Poznaniu, które ukończył Adrian zorganizowało koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczono na zakup przenośnego koncentratora tlenu za 15 tys. zł. Dzięki wpłatom z 1 procenta w ubiegłym roku udało się zebrać 19 tys. zł. Pani Marzena jest wdzięczna za każdą przekazaną złotówkę, która pomogła jej kupić inhalator, nebulizator, jonizator powietrza, czy flutter, czyli urządzenie do indywidualnej rehabilitacji oddechowej.

Takich osób jak Adrian jest wiele. Codziennie patrzą na nas z ulotek z apelami o pomoc.

Jak można pomóc?

Każdy, kto wypełnia zeznanie podatkowe może wskazać dowolną organizację pożytku publicznego, której przekaże 1 procent podatku. W tym roku na złożenie PIT-ów mamy czas do 2 maja. Swój jeden procent można przekazać organizacjom pomagającym chorym (np. Fundacji Rak’n’Roll wspierającej osoby z chorobami nowotworowymi), niepełnosprawnym, a także takim, które wspierają sport, sztukę, kulturę, pomagają zwierzętom. W tym roku podatnicy mają do wyboru ponad 8200 organizacji pozarządowych, którym można przekazać pieniądze. Ich wykaz znajduje się na stronie www.pozytek.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski