Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój miód ma biały nalot? Zobacz, co mówią o tym pszczelarze. Takie są skutki jedzenia miodu [5.08.2023]

OPRAC.: (iwo)
Radzi się spożywać 3-6 łyżek stołowych (1 łyżka - 20g) miodu dziennie. Dość dobre w skutkach jest tradycyjne przyjmowanie miodu, czyli łyżka miodu rozpuszczona w szklance ciepłej wody (z cytryną dla lepszego smaku) i wypijana 3 razy dziennie na pół godziny przez posiłkiem. Takie są skutki jedzenia miodu. Zobacz w galerii na kolejnych zdjęciach >>>
Radzi się spożywać 3-6 łyżek stołowych (1 łyżka - 20g) miodu dziennie. Dość dobre w skutkach jest tradycyjne przyjmowanie miodu, czyli łyżka miodu rozpuszczona w szklance ciepłej wody (z cytryną dla lepszego smaku) i wypijana 3 razy dziennie na pół godziny przez posiłkiem. Takie są skutki jedzenia miodu. Zobacz w galerii na kolejnych zdjęciach >>>pixabay
Korzystanie z produktów pszczół w celach leczniczych jest znane od niepamiętnych czasów. Cenimy to, co naturalne. Jednym z takich produktów jest miód. Jednak działanie lecznicze miodu jest różne w zależności od tego, jak miód został przez pszczelarza przygotowany do sprzedaży, jak się go przechowuje u producenta czy konsumenta, a także jak ten miód się spożywa. Twój miód ma biały nalot? Zobacz, co mówią o tym pszczelarze. Takie są skutki jedzenia miodu.

Spis treści

We właściwościach miodu sprawą drugorzędną jest, z jakich kwiatów pszczoły zebrały nektar.
Chociaż, przyznać trzeba, wpływa to zasadniczo na smak, kolor i zapach miodu.

Nektar czy spadź to jeszcze nie miód. Pszczoły muszą ten surowiec przerobić, dodając do niego enzymy i inhibinę. W trakcie przeróbki nektaru na miód, pszczoły odparowują również nadmiar wody.

Rady i wskazówki od doświadczonych pszczelarzy - taki miód jest najlepszy

  • Miód powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętych naczyniach.
  • Optymalna temperatura przechowywania miodu to 6-10 stopni Celsjusza
  • Dojrzały miód nektarowy może być przechowywany, bez utraty swoich właściwości smakowych i zapachowych, przez 3 lata.
  • Szybkość krystalizacji miodu zależy od temperatury, zawartości glukozy i wody.
  • Im więcej glukozy, tym miód szybciej się krystalizuje.
  • Miodu nie powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej, gdyż po upływie 6 miesięcy traci połowę swoich właściwości antybiotycznych, a po 18 miesiącach znikają one prawie całkowicie.
  • Za dobre pomieszczenia do przechowywania miodu uważa się nieogrzewane piwnice.
  • Na miód nie powinny działać promienie słoneczne.
  • Miód należy przetrzymywać w czystych opakowaniach, bez obcych zapachów.
  • Miód należy nabierać suchą łyżką.
  • Rozrzedzanie uprzednio skrystalizowanego w sposób naturalny miodu jest możliwe bez utraty jego wartości w temperaturze do 40 st. C.

Takie są skutki jedzenia miodu - lista

Na ogół radzi się, by spożywać 3-6 łyżek stołowych (1 łyżka - 20g) miodu dziennie. Dość dobre w skutkach jest tradycyjne przyjmowanie miodu, czyli łyżka miodu rozpuszczona w szklance ciepłej wody (z cytryną dla lepszego smaku) i wypijana 3 razy dziennie na pół godziny przez posiłkiem.

Lepiej unikać miodu ze sklepu - mówi się o nim miód sztuczny. Jeśli na etykiecie jest informacja, że produkt jest mieszanką miodów z UE i spoza jej granic, lepiej zrezygnować z zakupu. Jakie są skutki jedzenia miodu dla naszego organizmu - zobacz w poniższej galerii.

Tak sprawdzisz, czy miód jest prawdziwy

  • Jeśli otwierając słoik widzisz na ściankach biały nalot, jest to dowód dużej zawartości glukozy w miodzie, co jest jak najbardziej prawidłowe.
  • Każdy prawdziwy, naturalny miód, krystalizuje się, czyli szybko zamienia się jego konsystencja z płynnej w twardą. Po około 2-3 tygodniach od zbioru dobry miód jest skrystalizowany.
  • Wyjątkiem, jak mówią pszczelarze, jest miód akacjowy, który najdłużej pozostaje w płynnej formie.
  • Fałszywe jest więc przekonanie, że miód płynny to ten dobry, a skrystalizowany - zły. Jest wręcz odwrotnie. Krystalizacja jest to proces tężenia miodu, który jest zupełnie naturalny i bezpieczny.
  • Czasem dochodzi do przegrzania miodu, gdy pszczelarz nie nadąża z jego rozlewaniem. Miód traci wówczas wszystkie swoje właściwości, może też wytworzyć się w nim związek (HMF), który jest szkodliwy dla ludzi i pszczół. Jaka rada? Kupować u sprawdzonych producentów miodu.

***
Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski