Niedawno rozpoczął się sezon grzewczy, a już w naszym mieście jakość powietrza drastycznie spadła. W piątek byliśmy na 7. miejscu w międzynarodowym rankingu Arvisual miast z najgorszym powietrzem.
Uchwała antysmogowa dla Poznania: Co można palić i kiedy?
Poznań jednak nie jest bezczynny w walce ze smogiem. Idąc w ślady Krakowa, który w rankingu znalazł się na 11. miejscu, od maja 2018 roku zarówno w Poznaniu, jak i całej Wielkopolsce obowiązują uchwały antysmogowe.
Zgodnie z ich zapisami mieszkańcy mają zakaz stosowania paliw najgorszej jakości, w tym miałów, węgla brunatnego, czy flotokoncentratu, powinni też wymienić przestarzałe systemy grzewcze na te nowszej generacji. Wszystkie nowe kotły po 1 maja muszą mieć zapewnioną możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą posiadać rusztu awaryjnego.
To nie wszystko.
- Do 1 stycznia 2024 roku mieszkańcy Poznania będą musieli pozbyć się kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas.
- Do 1 stycznia 2026 roku będą mogły być użytkowane piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały, po tym terminie albo należy je wymienić, albo doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez ekoprojekt, chyba że urządzenie osiąga sprawność min. 80 proc.
- Od 1 stycznia 2028 roku nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3, 4, i 5. w/w normy.
Podobne uchwały obowiązują też Kalisz i resztę Wielkopolski.
Zobacz: Uchwała antysmogowa rozwiąże problem smogu?
Co więcej, kotły, piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały nie będą mogły być rozpalane danego dnia (od północy przez całą dobę), jeśli dzień wcześniej przekroczona była norma dobowa pyłu PM10 (poziom dopuszczalny wynosi 50 g/m3) i prognozowane jest utrzymanie przekroczeń. Przepis ten obowiązuje jednak, jeśli w danym obiekcie jest zainstalowane inne źródło ciepła spełniające wymogi uchwały.
Kary za niestosowanie się do zapisów uchwały antysmogowej
Za niestosowanie się do zapisów są kary. Od 20 do 500 złotych.
– Jeżeli strażnik podczas prowadzonej kontroli ujawni, że w instalacji grzewczej budynku (piec bezklasowy, kominek) spalany jest opał stały, a nieruchomość posiada inne sprawne źródło ogrzewania, niewykorzystujące paliw stałych lub pali materiały złej jakości – śmieci, miał, może pouczyć, zastosować postępowanie mandatowe bądź skierować do sądu wniosek o ukaranie – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.
Bezpłatna komunikacja w dni smogowe
Mieszkańcy Poznania mogą także korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, jeśli danego dnia poziom przekroczeń pyłu PM10 wyniesie 200 g/m3.
Informacje o dobowych i prognozowanych przekroczeniach można znaleźć na stronie gloswielkopolski.pl i Atmosfera dla Poznania.
Zobacz też:
Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...
Sprawdź też:

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?