Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia Warta Wyboru 2015: Wszechstronny student poszukiwany

Katarzyna Sklepik, Anastazja Bezduszna
By ułatwić maturzystom wybór studiów, zebraliśmy - w drugiej edycji plebiscytu "Wielkopolska uczelnia warta wyboru" wszystkie szkoły wyższe z regionu. Dzięki głosom absolwentów, studentów, wykładowców i tych, którym bliskie jest życie akademickie, będą mogli zobaczyć, która uczelnia, ich zdaniem, jest najlepsza. Na uczelnie można głosować - do 16 czerwca.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsce w Europie pod względem liczby instytucji szkolnictwa wyższego. Dzieje się tak za sprawą rozwoju systemu edukacji i coraz większej liczby szkół niepaństwowych. Mnogość uczelni wyższych i liczne grono absolwentów sprawia, że młodym na rynku pracy nie jest łatwo.

Studentom coraz częściej nie wystarcza ukończenie jednego kierunku, dlatego odbywają dodatkowe kursy, praktyki i staże. Tym bardziej demotywujące są dla nich dane, które wskazują, że to właśnie młodzi ludzie stanowią największą grupę wśród bezrobotnych, coraz później się usamodzielniają i dość długo żyją "na garnuszku" u rodziców.

Uczelnia Warta Wyboru - poznaj uczestników

Według pracodawców przyczyną tego zjawiska jest to, że kompetencje i umiejętności młodych ludzi często są niedopasowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.
Maturzyści, choć chętni do nauki i ambitni, często wybierają studia nie zwracając uwagi na zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców. Wielu z nich decyduje się na kierunki humanistyczne, pedagogiczne i społeczne. Brakuje za to absolwentów z wykształceniem technicznym i inżynierskim. W efekcie bardzo często po ukończeniu studiów konieczne jest przebranżowienie czy poszerzenie kwalifikacji. Jednak takie problemy nie wynikają tylko ze złych wyborów żaków. Polskie uczelnie często nie dostosowują swojej oferty edukacyjnej do trendów panujących na rynku pracy.

Wykształcenie humanistyczne nie musi jednak wiązać się z trudnościami ze znalezieniem pracy w zawodzie. Coraz więcej tego typu kierunków oferuje bowiem zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności dzięki bardzo ściśle określonym specjalnościom.

PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA

Na psychologii można na przykład wybrać specjalność kliniczną, na której oprócz ogólnej wiedzy student zdobywa także umiejętności z zakresu diagnostyki, kontaktu i oddziaływań psychologicznych, co ułatwia mu podjęcie pracy zawodowej. Innym rozwiązaniem dającym wykształcenie specjalizacyjne mogą być studia politologiczne. Choć krąży mit, że po tego typu kierunku bardzo ciężko o pracę, to nie musi być to teoria prawdziwa. Wyższe szkoły oferują dziś takie specjalizacje, jak marketing i kreowanie marki w polityce i biznesie czy zarządzanie projektami unijnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski