Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ukrainy w XX LO w Poznaniu. Przyjechali z przerażającymi historiami. "Zrobimy wszystko, żeby młodzież dobrze się czuła"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Katarzyna Prokuska / zdjęcie ilustracyjne
W XX Liceum Ogólnokształcącym im. K. I. Gałczyńskiego w Poznaniu rozpoczęło naukę 9 uczniów z Ukrainy. Przejechali z różnymi historiami, często niewiarygodnymi. W szkole jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sąsiadów uczyło się 12 młodych ludzi z Ukrainy i Białorusi. - W tej chwili najważniejszą rzeczą jest nauka języka polskiego - mówi dyrektor Lechosław Rybka.

Uczniowie pochodzą z różnych stron Ukrainy - z Żytomierza, Kijowa czy Charkowa. Dyrektor Rybka opowiedział, że przyjechali oni z różnym bagażem doświadczeń, przeważnie strasznych z ostatnich dni.

Czytaj też:

Najbardziej dotknęła go historia rodziny jednego z uczniów, która w ciągu 80 lat musiała trzykrotnie się przeprowadzać do różnych krajów. Ich przodkowie byli potomkami Niemców osiadłych w Ukrainie na przełomie XVIII i XIX wieku. Następnie zostali wysiedleni przez Stalina do Tadżykistanu, po czym w 2005 r., kiedy rozpoczęły się czystki religijne wymierzone w chrześcijan, wrócili w rejon Odessy. Po 17 latach przez wojnę musieli znów się przenosić - tym razem do Polski.

Młodzi z Ukrainy stopniowo przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Dyrektor podkreślił, że początkowo widział strach w ich oczach. Nie wiedzieli, co ich czeka, czy znajdą miejsce w szkole. Ich matki - ponieważ ojcowie zostali w Ukrainie - dodatkowo martwiły się o młodsze rodzeństwo. Teraz wyglądają zupełnie inaczej, kiedy nawiązali przyjacielski kontakt z rówieśnikami w bezpiecznym miejscu bez bomb nad głowami.

Już niedługo na Morasku zamieszkają studenci. W sąsiedztwie Wydziału Historii powstaje akademik, który pomieści 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych z łazienką i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji znajdzie się m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią oraz pokój dla osoby z niepełnosprawnością. W akademiku powstanie także stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep, czy siłownia. Jak zapewniają przedstawiciele UAM, budowa domu studenckiego przebiega zgodnie z planem i ma zakończyć się w tym roku kalendarzowym. Budynek posiada już okna, a na dziedzińcu pojawiła się elewacja.Zobacz aktualne zdjęcia oraz wizualizacje --->

Akademik UAM na Morasku nabiera kształtów. Są już okna i czę...

Język polski najważniejszy

Wśród nowych uczniów są ci, którzy znają język polski, ale i ci, dla których jest on kompletnie obcy. Dlatego nauka języka polskiego jest teraz priorytetem, jak podkreśla dyrektor Rybka. Od września rozpoczęły się zajęcia z tego przedmiotu w dodatkowym wymiarze godzin dla tych uczniów, którzy już wcześniej rozpoczęli naukę w XX LO. Obecnie mogą dołączyć do nich nowi koledzy. W komunikacji z nowymi osobami pomocny jest również język rosyjski oraz angielski.

Czytaj też:

Co tydzień organizowane jest dla nich spotkanie z dyrekcją szkoły i przedstawicielami samorządu uczniowskiego, podczas którego rozmawiają o domowych sytuacjach tych uczniów. Komentowane też są wiadomości medialne, które napływają z Ukrainy. Ponadto liceum zbierają informacje o bieżących potrzebach - podręcznikach czy przyborach szkolnych. Szkoła ma wesprzeć również ich żywieniowo, a szkolna kucharka powiedziała, że "na pewno nie pozostawi nikogo głodnym". Potrzebujący są również pod stałą opieką pedagog i psycholog,

- Jesteśmy cały czas na posterunku. Zrobimy wszystko, żeby młodzież dobrze się czuła, zawarła nowe przyjaźnie i mogła opanować język polski oraz w miarę możliwości - realizować treści z podstawy programowej. A jak zakończyć rok szkolny? Czekamy na rozwiązania systemowe z ministerstwa edukacji

- mówi dyrektor Rybka.

Zobacz też: Ukraina jest piękna. Lwów i Kamieniec Podolski zachwycały turystów. Tak żyli tam ludzie przed rosyjską napaścią:

Lwów

Ukraina jest piękna. Lwów i Kamieniec Podolski zachwycały tu...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski