Ukraina - Polska 1:0. Koniec marzeń o mundialu! [ZDJĘCIA Z MECZU]

Radosław Patroniak, KAEF
Koniec marzeń o mundialu! Spotkanie Ukraina - Polska zakończyło się wynikiem 1:0. Polska reprezentacja została pokonana w Charkowie i odpadła z eliminacji do Mistrzostw Świata. Zobaczcie zdjęcia z meczu!

W Charkowie cudu nie było. Po typowym meczu walki trzy punkty zainkasowali Ukraińcy i tym samym wyleczyli nas z marzeńo mundialu w Brazylii. We wtorek na Wembley zagramy z Anglią o honor. Jeśli nie przegramy przysłużymy się naszym wschodnim sąsiadom, którzy mają szansę na wygranie grupy. Nam pozostanie analiza błędów i czekanie na dymisję selekcjonera.

Oceniamy naszych piłkarzy po meczy Ukraina - Polska!

Waldemar Fornalik postawił na defensywne ustawienie i "odświeżył" zapomnianych graczy, czyli byłego lechitę, Grzegorza Wojtkowiaka oraz Mariusza Lewandowskiego, na co dzień grającego w lidze ukraińskiej. - Czasami trzeba podejmować odważne decyzje, stąd obecność tych dwóch zawodników w wyjściowej jedenastce. A jeśli chodzi o akcenty obronne, to musiałem na nie położyć nacisk, zdając sobie sprawę, że rywale są niezwykle groźni na skrzydłach - tłumaczył trener kadry.

Świadomie też zostawił on na ławce rezerwowych graczy ofensywnych, licząc na to, że pozwolą oni rozstrzygnąć mecz na naszą korzyść w drugiej połowie. - Przy wyniku 0:0 zagramy va banque i będziemy sukcesywnie wpuszczać nasze żądła, bo tylko zwycięstwo przedłuży nadzieje na awans i spowoduje, że mecz na Wembley nie będzie dla nas spotkaniem o pietruszkę - dodał Fornalik.

Mecz rozpoczął się od ostrych starć. Najpierw zaiskrzyło między Romanem Zozulją a Arturem Jędrzyjczkiem, a chwilę później między Tarasem Stepanenko a Mateuszem Klichem. Gdy obie drużyny zaczęły grać w piłkę, to najpierw zagrozili Ukraińcy, a konkretnie Edmar, który popisał się minimalnie niecelnym strzałem z woleja. W kolejnej akcji naturalizowany Brazylijczyk wyróżnił się... brutalnym faulem. W 27 min najlepszą okazję w pierwszej połowie mieli Polacy. Po rzucie rożnym główkował Kamil Glik. Stoper Torino już widział piłkę w siatce, ale w ostatniej chwili futbolówkę z linii bramkowej wybił Jewhen Konoplianka. Blisko szczęścia był też w 36 min Robert Lewandowski po uderzeniu zza pola karnego. Po chwili bramce Andrija Piatowa zagroził z kolei Waldemar Sobota.

W sumie pierwsza połowa potwierdziła założenia selekcjonera, bo polskie zasieki w środku pola powstrzymały ukraińską nawałnicę. W dodatku w miarę upływu czasu impet gospodarzy malał, a rosła siła ataku biało-czerwonych. Problem polegał jednak na tym, że remis wyrzucał nas za burtę eliminacji MŚ, więc wcześniej czy później musieliśmy jeszcze bardziej zaryzykować i przesunąć wiekszą liczbę piłkarzy na połowę przeciwnika.

W pierwszym kwadransie drugiej połowy trenerzy obu ekip uznali jednak, że jeszcze nie pora, by stawiać wszystko na jedną kartę. Stąd zamiast frontalnych ataków znów obserwowaliśmy "siłowanie" w środkowej strefie boiska.

Przełom nastąpił w 64 min, gdy koszmarny błąd przytrafił się Wojtkowiakowi. Obrońca TSV 1860 Monachium nie sięgnął piłki po centrze Konoplianki, a z "prezentu" skorzystał Andrij Jarmolenko. Skrzydłowy Dynama Kijów świetnie futbolówkę przyjął i jeszcze lepiej skierował ją do siatki. Artur Boruc w tej sytuacji był bez szans.

W odpowiedzi mógł wyrównać Robert Lewandowski, ale przestrzelił z 6 m. Tak samo zresztą jak Sławomir Peszko (trafił w boczną siatkę).