Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA - ratyfikowana. Co to za dokument? Ile za to zapłacimy? Gdzie Fort Trump?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Zobacz galerię (15 zdjęć)
9 listopada 2020 r. prezydent Polski Andrzej Duda ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland - United States Enhanced Defense Cooperation Agreement). Popularnie mówiło się o niej "Fort Trump". Co to za umowa? Co nam da? Ile za to zapłacimy? Przeczytaj artykuł.

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek 9 listopada o godz. 15.10 umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Potocznie mówiło się o obecności US Army "Fort Trump".

- Militarna obecność USA w naszej części Europy jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa. Gotowość do kolektywnej obrony jest gwarantowana przez art. 5 NATO - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Jak wspomniał prezydent, umowa jest niezwykle potrzebna obu stronom. Nasza współpraca ma się dzięki niej jeszcze bardziej zacieśniać.

- To nie tylko działalność wojskowa, ale także gwarancja dla Polski i tej części Europy, którą niosą żołnierze amerykańscy. To także możliwości do działalności gospodarczej, która wymaga stabilności i bezpieczeństwa dla biznesu.

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym po stronie polskiej. Osobne gratulacje trafiły do ambasador USA w Polsce pani Georgette Mosbacher oraz ministrów spraw zagranicznych i obrony.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że budowanie polsko-amerykańskich kontaktów, jest poza bieżącą polityką - dodał Andrzej Duda.

Andrzej Duda zakończył swoje przemówienie słowami: "Boże, pobłogosław Polsce, God bless America".

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA została podpisana 15 sierpnia 2020 r. w Warszawie. Podpisy pod dokumentem złożyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Michael Pompeo w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement)

Umowa zakłada stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA - jednostki odpowiedzialnej za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowódcą V. Korpusu został generał broni John Kolasheski.

Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do POlski dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Ustalono również ramy prawne obecności wojsk USA w Polsce. Przyjęte zasady opierają się w dużym stopniu na regulacjach wspólnych dla wszystkich członków NATO, czyli umowy NATO SOFA z 1951 r., którą Polska przyjęła wraz z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Polska w każdym przypadku, który uzna za szczególnie ważny, będzie sprawować jurysdykcję karną nad personelem Sił Zbrojnych USA.

Zgodnie z Umową NATO SOFA z 1951 r., państwo wysyłające (w tym przypadku USA) zachowuje pierwszeństwo w sprawowaniu jurysdykcji karnej tylko w przypadku czynów lub zaniechań popełnionych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Wprowadzono w umowie dodatkowe rozwiązania, np. w przypadku prowadzenia postępowania przed sądem amerykańskim, USA ma obowiązek zapewnienia tych samych zasad traktowania osób poszkodowanych lub świadków jakie obowiązują w stosunku do obywateli USA.

Polska będzie określać, które części współużytkowanych baz wojskowych będą udostępnione żołnierzom USA, a zasady takiego użytkowania nie będą ograniczać polskiej suwerenności. Przedstawiciele polskich służb i straży będą mieli dostęp do obiektów współużytkowanych lub wyłącznie użytkowanych przez wojska USA, niezależnie od tego czy za kontrolę dostępu do części obiektów odpowiadać będą Amerykanie czy Polacy.

Polska zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie. Według MON obecność wojsk USA w Polsce, oprócz korzyści związanych z bezpieczeństwem, niesie ze sobą także korzyści gospodarcze w postaci inwestycji w obiekty budowlane, nowe miejsca pracy czy wydatki na rynku lokalnym dokonywane przez żołnierzy amerykańskich.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) jest rozszerzeniem dwóch porozumień zawartych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w 2019 r. Zdecydowano wtedy o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą.

Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.

Uzgodniono lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Tu będą wojska US Army w Polsce na podstawie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement)

  • Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
  • Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
  • Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
  • Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
  • Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
  • Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.
  • Żagań/Świętoszów wyznaczono dla pancernej brygadowej grupy bojowej.

Materiał oryginalny: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA - ratyfikowana. Co to za dokument? Ile za to zapłacimy? Gdzie Fort Trump? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie