Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK ostrzega przed inwestowaniem w nieruchomości: aparthotele i condohotele

MIKO
Działalność ta w wielu obszarach wymyka się spod obecnie obowiązujących regulacji prawnych - zarówno w zakresie procesu budowlanego, ochrony nabywców lokali, kwestii podatkowych, turystycznych czy ochrony najemców
Działalność ta w wielu obszarach wymyka się spod obecnie obowiązujących regulacji prawnych - zarówno w zakresie procesu budowlanego, ochrony nabywców lokali, kwestii podatkowych, turystycznych czy ochrony najemców PIXABAY
Brak rachunków powierniczych, które zabezpieczają pieniądze konsumentów, zasadne wątpliwości co do rzetelności obietnic wysokich zysków oraz ryzyka towarzyszącego przedsięwzięciom - to przykłady zagrożeń, które niosą za sobą inwestycje w aparthotele i condohotele. UOKiK i KNF ostrzegają przed ryzykiem, które wiąże się z takim inwestowaniem, a prawie 50 proc. Polaków deklaruje, że większą gotówkę ulokuje właśnie w nieruchomościach.

Aparthotele i Condohotele zazwyczaj świadczą usługi hotelarskie lub kwaterunkowe.

UOKiK i KNF ostrzegają przed ryzykiem

Inwestowanie w tego typu przedsięwzięcia polega co do zasady na zakupie lokalu np. w budynku hotelowym, budynku mieszkalnym przeznaczonym w całości pod wynajem krótkoterminowy czy też w akademiku. Właściciel lokalu może z niego korzystać przez pewien czas w roku, a w pozostałym okresie jest on wynajmowany. Zarządzanie wynajmem odbywa się przeważnie poprzez specjalistyczną firmę (tzw. „operatora”), z którym umowa najmu jest zawierana najczęściej na 5-15 lat z możliwością jej przedłużenia. Operator dzieli się zyskiem z właścicielem lokalu, wypłacając np. stopę zwrotu określoną w umowie. – Obecnie lokaty bankowe są nisko oprocentowane, dlatego wiele osób zamiast odkładać pieniądze na koncie inwestuje w nieruchomości.

Aparthotele niosą ze sobą ryzyko, szczególnie gdy deweloper zapewnia o dużej stopie zwrotu, nie wspominając o dodatkowych opłatach czy finansuje budowę wyłącznie z wpłat konsumentów. Zanim podpiszemy umowę, musimy sprawdzić wiarygodność dewelopera – radzi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK i KNF ostrzegają przed ryzykiem, które wiąże się z inwestowaniem w apart- i condohotele - ważny sposób zawierania umów

UOKiK analizuje rynek apart- i condohoteli. Celem tej analizy jest określenie, jakie zagrożenia czekają na potencjalnych nabywców lokali. Wyniki badań dały podstawę do wszczęcia 9 postępowań wyjaśniających, w których urząd sprawdza między innymi sposób zawierania umów z konsumentami i przekazywane im informacje.

Czytaj też: Jaka pogoda czeka nas w październiku?

UOKiK i KNF ostrzegają przed ryzykiem, które wiąże się z inwestowaniem w apart- i condohotele - wiele wątpliwości

W szczególności wątpliwości UOKiK budzi:

  1. Ryzykowne finansowanie. Ważne jest to jak deweloper finansuje inwestycję – czy są to jego pieniądze, czy z kredytu bankowego lub z emisji obligacji korporacyjnych, a może korzysta jedynie z wpłat konsumentów? W tym ostatnim przypadku, w razie upadłości dewelopera, nabywcy lokali lub jego wierzyciele mogą stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.
  2. Iluzoryczne bezpieczeństwo. Ustawa deweloperska wymaga, aby umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, roszczenie konsumenta zostało wpisane do księgi wieczystej nieruchomości a pieniądze wpłacane przez konsumentów były gromadzone na rachunkach powierniczych. Jednakże, dotyczy to jedynie lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Dlatego szczególnie ryzykowne są inwestycje dotyczące lokali o charakterze użytkowym, w przypadku których takich zabezpieczeń nie ma.
  3. Niepewny zysk. Reklamy inwestycji w aparthotele często obiecują 7-10 procentowy zysk w skali roku. Tak wysokie stopy zwrotu mogą być jednak nieosiągalne choćby dlatego, że deweloperzy często nie uwzględniają w nich kosztów zarządzania nieruchomością i jej utrzymania.
  4. Nietransparentna współpraca. Wątpliwości urzędu budzi brak jasnych zasad współpracy deweloperów z pośrednikami finansowymi lub domami maklerskimi, często powiązanymi z bankami, jak również brak przejrzystego wskazania, który podmiot za co odpowiada wobec konsumenta.

Działalność ta w wielu obszarach wymyka się spod obecnie obowiązujących regulacji prawnych zarówno w zakresie procesu budowlanego, ochrony nabywców lokali, kwestii podatkowych, turystycznych a także ochrony najemców.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski