Urlop ojcowski: wniosek o urlop ojcowski - jak wypisać? Komu przysługuje, w jakich sytuacjach, ile dni. Podanie o urlop ojcowski

MW
Urlopu ojcowskiego nie należy mylić z urlopem tacierzyńskim. Rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami i różni m. in. długością pracy. Zasady urlopu ojcowskiego są opisane w kodeksie pracy.
Urlopu ojcowskiego nie należy mylić z urlopem tacierzyńskim. Rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami i różni m. in. długością pracy. Zasady urlopu ojcowskiego są opisane w kodeksie pracy. Pixabay.com/PublicDomainPictures
Urlop ojcowski przysługuje każdemu, świeżo upieczonemu tacie. Rządzi się jednak konkretnymi zasadami, których musimy przestrzegać chcąc go otrzymać. Sprawdź ile dni trwa urlop ojcowski, kto i ile za niego płaci. Przypomnijmy, że urlopu ojcowskiego nie należy mylić z urlopem tacierzyńskim. Rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami i różni m. in. długością pracy. Zasady urlopu ojcowskiego są opisane w kodeksie pracy. Na czym polega to świadczenie?

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje każdemu świeżo upieczonemu tacie. Także temu, któremu dziecko zostało przysposobione. W zakresie tego kto może się ubiegać o urlop ojcowski obowiązują następujące zasady:

  • może to być ojciec, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 24 miesiąca życia,
  • jeśli dziecko zostało przysposobione przez sąd, to o urlop ojcowski można się ubiegać maksymalnie do 2 lat po jego decyzji i do osiągnięcia przez dziecko 7. roku życia,
  • jeżeli wobec dziecka odroczony został obowiązek szkolny, a zostało przysposobione, to na wykorzystanie urlopu ojcowskiego nadal mamy dwa lata od decyzji sądu, ale do osiągnięcia przez dziecko 10. roku życia.

Ile dni trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa maksymalnie 14 dni. Wprowadzone w 2016 roku nowe uregulowania mówią, że liczbę dni urlopu ojcowskiego można podzielić. Musi jednak zostać wykorzystany nie więcej niż w dwóch turach. Każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni.

Urlop ojcowski musimy więc dzielić na pół. Nie możemy z niego korzystać jak z dodatkowych dni wolnych, które wykorzystujemy, kiedy zajdzie konkretna potrzeba (np. dziecko zachoruje). Dodać należy, że urlop ojcowski nie jest w żaden sposób powiązany z urlopem wychowawczym. To w nim mamy pulę dni do wykorzystania, w przypadku nagłych sytuacji.

laptop, praca, online, papiery, dokumenty, wniosek
Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać imię i nazwisko ojca oraz okres w jakim chcemy skorzystać z urlopu ojcowskiego (bądź jego części). Musi też być zaadresowany do pracodawcy i zawierać podpis.
Pixabay.com/Free-Photos

Wniosek o urlop ojcowski

Podanie o urlop ojcowski należy złożyć w swoim zakładzie pracy. Wniosek powinno się bez problemu otrzymać w miejscu pracy. Możliwe, że pracodawca ma gotowe druki. Jeśli jednak tak nie jest, wniosek o urlop ojcowski można pobrać z internetu, albo napisać samemu.

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? WZÓR

Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko ojca oraz okres w jakim chcemy skorzystać z urlopu ojcowskiego (bądź jego części). Musi też być zaadresowany do pracodawcy i zawierać podpis.[/b]

Podanie o urlop ojcowski można skonstruować w ten sposób:

Na podstawie art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego w wymiarze …. tygodni w okresie od …… do dnia …… r. z powodu narodzin mojego dziecka ….. urodzonego dnia …… r.

[za kadry.infor.pl – dop. red.].

Kiedy złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Wniosek o urlop ojcowski nie może być złożony później niż 7 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Jeśli tak się stanie – pracodawca może nie uznać podania. W innym przypadku – ma taki, prawny, obowiązek.

pismo, podpis, urlop ojcowski, wniosek
Do wniosku o urlop ojcowski trzeba dołączyć konkretne dokumenty. Będzie to:
> odpis lub kopia aktu urodzenia dziecka – krajowego lub zagranicznego,
> informacja od pracownika czy korzystał już z urlopu ojcowskiego, a jeśli tak to w jakiej części,
> w przypadku przysposobienia dziecka – kopię decyzji sądu w tej sprawie,
> w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym – kopię decyzji w tym zakresie. Pixabay.com/jarmoluk

Urlop ojcowski - dokumenty

Do wniosku o urlop ojcowski trzeba dołączyć konkretne dokumenty. Będzie to:

  • odpis lub kopia aktu urodzenia dziecka – krajowego lub zagranicznego,
  • informacja od pracownika czy korzystał już z urlopu ojcowskiego, a jeśli tak to w jakiej części,
  • w przypadku przysposobienia dziecka – kopię decyzji sądu w tej sprawie,
  • w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym – kopię decyzji w tym zakresie.

Kto i ile płaci za urlop ojcowski? Urlop ojcowski ZUS

Urlop ojcowski jest płatny w 100% Otrzymamy za niego pełną wysokość wynagrodzenia. Urlop ojcowski jest płatny w formie zasiłku. Za to świadczenie płaci więc ZUS.

500 zł podwyżki dla mundurowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie