Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości Dnia Pamięci w lasach zakrzewsko-palędzkich. IPN: tu mogą być nieodkryte jeszcze zbiorowe mogiły ofiar hitlerowców [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
W lasach palędzko–zakrzewskich w latach 1939-1942 funkcjonariusze gestapo i SS zamordowali co najmniej 4,5 tys. Wielkopolan. To jest najważniejsze miejsce w martyrologii w pierwszym okresie okupacji niemieckiej na terenie Wielkopolski – mówił w czasie apelu poległych Tomasz Cieślak z Biura Edukacji Narodowej poznańskiego oddziału IPN.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, a takim jest dzień 14 czerwca, stał się okazją do przygotowania wydarzenia patriotycznego „Tajemnice”, w miejscu nazwanym Kwaterą Siedmiu Grobów w lesie zakrzewsko–palędzkim. Uczestniczyli w nich samorządowcy, pracownicy IPN, Wielkopolski Kurator Oświaty, klasy i poczty sztandarowe szkół i zespołów szkolno–przedszkolnych, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, harcerze i wojsko – żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i Orkiestry Sił Powietrznych.

- O to miejsce dbamy od zawsze, cała nasza społeczność gminna, jestem wdzięczny tym, którzy zaangażowali się w projekt edukacyjny „Tajemnice lasów palędzko – zakrzewskich” - zapewniał Paweł Przepióra, wójt gminy Dopiewo. - Las, w którym się znajdujemy, kryje swoje tajemnice, mroczne tajemnice II wojny światowej: hitlerowcy przywieźli tu i zamordowali tysiące Wielkopolan, w ramach ludobójczej operacji „Tannenberg”. Jeszcze w czasie wojny skutecznie zatarli ślady, likwidując zbiorowe groby. Do dziś jednak upamiętniono część z odkrytych po zakończeniu wojny osiemnastu zbiorowych mogił. Współcześnie mamy szczególny moralny obowiązek dbania o to, by nie zatarła się pamięć o tamtych wydarzeniach i ich ofiarach.

Zobacz też: W lasach palędzko-zakrzewskich zabito tysiące Wielkopolan! Dziś nikt o tym nie pamięta

- Okupanci w sposób przemysłowy wymordowali w tych lasach elitę Wielkopolski – dodawał Tomasz Cieślak z Biura Edukacji Narodowej poznańskiego oddziału IPN. - To jest najważniejsze miejsce w martyrologii w pierwszym okresie okupacji niemieckiej na terenie Wielkopolski. Miejsce o którym nie wiemy wszystkiego, wiemy za mało. Jednak dzięki analizie śledztw prowadzonych w latach 60. i 70., które nie zostały poddane wnikliwej analizie w poprzednich latach, udało nam się ustalić potencjalne miejsc kolejnych grobów. Mamy nadzieję, że uda nam się dojść do prawdy i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego miejsca - i odnaleźć jeszcze nieodnalezione mogiły naszych bohaterów, po to by je godnie upamiętnić.

Marta Szcześniak-Ślusarek, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu poinformowała w czasie uroczystości, że Małgorzata Rogal–Dropińska, wicedyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Dopiewie została laureatką nagrody głównej im. Grażyny Langowskiej, przyznawanej przez IPN, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska’’, wśród nauczycieli z całego kraju za krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży i wzorowe upowszechnianie wiedzy historycznej.

Zobacz zdjęcia z uroczystości Dnia Pamięci w lasach zakrzewsko-palędzkich:

W lesie zakrzewsko-palędzkim apelem poległych uczczono pomordowanych Wielkopolan.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Uroczystości Dnia Pamięci w lasach zakrzewsko-palędzkich. IP...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski