reklama

Ustawa śmieciowa: 9 grzechów głównych, za które zapłacą wszyscy

Bogna Kisiel
Krytycy nowego systemu obawiają się, że po 1 lipca przepełnione kontenery będą stałym elementem miast i wsi
Krytycy nowego systemu obawiają się, że po 1 lipca przepełnione kontenery będą stałym elementem miast i wsi Paweł Miecznik
1 lipca wchodzi w życie ustawa śmieciowa. Jej krytycy mówią bez ogródek, że to zwyczajnie bubel prawny. Nie pierwszy to i nie ostatni, ale dotknie nas wszystkich. Oto grzechy główne ustawy, którą nam zafundowano.
  • 1 BRAK KONSULTACJI

Nikt nikogo nie pytał o zdanie, jak rozwiązać problemy gospodarki odpadami. Rząd uznał, że wie lepiej. A parlamentarzyści postraszeni wysokimi karami unijnymi, które grożą Polsce, chętnie zrzucili odpady na gminy. Teraz to na nich skupi się niezadowolenie mieszkańców, spowodowane wzrostem opłat za śmieci.

  • 2 ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWA

Kto nie selekcjonuje śmieci, ten zapłaci zdecydowanie więcej. Jeśli część mieszkańców budynku będzie segregować, a pozostali nie, wszyscy zostaną ukarani wyższą opłatą za wywóz śmieci. Konia z rzędem temu kto wie, jak zmusić sąsiada do segregacji śmieci. Jak go sprawdzić, czy robi to prawidłowo? Grzebać w jego worku?

Bubel prawny, który wywoła wiele problemów

  • 3 RZĄDY MONOPOLU

Rynek śmieciowy opanowują duże firmy. Są w stanie wygrać każdy przetarg, oferując niższe ceny. Małe przedsiębiorstwa pozbawione zleceń muszą upaść. W ten sposób w następnym przetargu wystartują tylko te, które wygrały wcześniejszy. I to one będą dyktować ceny.

  • 4 MIT DZIKICH WYSYPISK

Koronnym argumentem orędowników nowych przepisów śmieciowych jest likwidacja dzikich wysypisk. Twierdzą, że nikt nie będzie wywoził śmieci do lasów, jeśli i tak każdy musi zapłacić podatek śmieciowy. Eksperci twierdzą, że na nielegalne wysypiska trafiają przede wszystkim odpady pobudowlane. I tak trzeba będzie za nie, jak dotychczas, dodatkowo płacić.

  • 5 INWIGILACJA OBYWATELI

Brak ujednoliconego wzoru deklaracji o wysokości opłat za wywóz śmieci spowodował "radosną twórczość" gmin. Niektóre starają się wyciągnąć jak najwięcej danych osobowych od ludzi. Zdarzały się przypadki, że spółdzielnie mieszkaniowe , zbierając oświadczenia, wymagały podania stopnia pokrewieństwa osób mieszkających razem. A już grożenie odpowiedzialnością karną za podanie w deklaracji nieprawdziwych informacji jest niezgodne z prawem.

  • 6 OPŁATY BEZ LIMITU

Gminy dostały dużą swobodę w ustalaniu wysokości opłat za wywóz odpadów. Ustawodawca bowiem nie określił ani dolnej , ani górnej granicy stawki. Związku Międzygminnego GOAP to nie dotyczy, ale zdarzają się gminy, które podwójnie opodatkowują osoby, prowadzące firmę w mieszkaniu lub każą płacić za nieruchomości niezamieszkałe, na których nie powstają odpady.

  • 7 STAWKI PRZED PRZETARGAMI

Ustawa zobowiązywała gminy do ustalenia stawek opłat przed rozstrzygnięciem przetargów. Jeśli cena uzyskana w przetargu będzie wyższa, to mieszkańców czeka niemiła niespodzianka. Nie można wykluczyć, że stawka została źle skalkulowana, jest za wysoka. Bo nikt nie wie na 100 proc., ile śmieci będzie w danej gminie po 1 lipca.

Płacić będziemy więcej, ale wpływu na nic nie mamy

  • 8 MIESZKANIEC BEZ PRAWA GŁOSU

Gminy staną się właścicielami naszych śmieci. Nasz wpływ na jakość świadczonych usług będzie żaden. To nie mieszkaniec wybierze sobie firmę wywozową, atrakcyjniejszą cenowo ofertę.

  • 9 KONIECZNE NAGINANIE PRAWA

Gdyby trzymać się literalnie ustawy, to jeśli przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, nie będzie komu wywozić śmieci. Ustawa nie pozwala gminie udzielić zamówienia z wolnej ręki, chyba że wystąpiły przyczyny niezależne od zamawiającego. To oznacza, że albo gminy nagną prawo, albo mieszkańcy sami będą musieli zatroszczyć się o wywóz śmieci, a kosztami obciążyć samorząd.

WSZYSTKO O

USTAWIE ŚMIECIOWEJ 2013

W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek

Jeśli nawet ustawa ma 9 grzechów, to warto było ją wprowadzić. Ustawę zawsze można poprawić, dopasować do potrzeb i do czasu.

Autorka tego artykułu, pani Kisiel pisząc ten artykuł na miesiąc przed wejściem w życie ustawy, bardziej zadbała o wystawienie sobie słabej opinii, jak ustawie o której pisze.
Pisze o dziewięciu grzechach, które tylko jako jasnowidz może sobie wywróżyć.
Już w pierwszym "grzechu" można się uśmiać. Ta baba ma naprawdę kisiel. Jak szanujący się dziennikarz może mylić zakresy uprawnień i odpowiedzialności.
Cyt: "Nikt nikogo nie pytał o zdanie, jak rozwiązać problemy gospodarki odpadami. Rząd uznał, że wie lepiej". Przecież to sejm, sejm a nie rząd wydaje ustawy!
Autorka już na początku artykułu wmawia czytelnikom, brak konsultacji. To z kim się miał sejm konsultować? Z panią Kisiel? Przecież ona nie ma zielonego pojęcia nawet o tym co pisze. Ustawa zanim doszła do głosowania była opracowywana przez grupę fachowców, posłowie niejednokrotnie konsultowali się z ekspertami. Kogo jeszcze mieli pytać o opinię?
Panią Kisiel?
W jednym z dalszych punktów zarzuca ustawie, że brak w niej jednolitych cen dla wszystkich. Sorry, totalna głupota.
Ustawa, jest niczym "rama" wewnątrz której każda gmina czy miasto może się poruszać, to daje pewną swobodę działania potrzebną dla różnych sytuacji w różnych miastach i gminach. System nakazowy skończył się ponad dwadzieścia lat temu, a ona chce aby nadal "Warszawa" ustalała jednolite ceny dla Szczecina, Katowic i Tititkowa Górnego.
Ta baba tak naprawdę nie wie o co jej chodzi, bo pierwszym punkcie zarzuca rządowi (zamiast sejmowi), że nikogo nie pytał o zdanie i opinię, kilka linijek dalej, żąda aby wszystkim narzucać jednolite stawki, oczywiście bez konsultacji.
Dla mnie takie artykuły, to makulatura, makulatura którą należy wysegregować i się jej wyzbyć.

l
lolek

Łamie podstawową zasadę ekologiii odpadów przyjeta w UE.
dlaczego nowelizując ustawę OPCG w 2011 roku Ministerstwo nie przestrzegało zapisów Dyrektywy unijnej.
DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2008/98/WE
z dnia 19 listopada 2008 r.
Artykuł 14
Koszty
1. Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” koszty gospodarowania
odpadami muszą być ponoszone przez pierwotnego
wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzednich posiadaczy
odpadów.
2. Państwa członkowskie mogą postanowić, że koszty
gospodarowania odpadami będą ponoszone częściowo lub
w całości przez producenta produktu, z którego odpady
powstaną oraz że dystrybutorzy tych produktów mogą częściowo
ponosić te koszty.
Od razu tłumacze jej związek z dyskutowaną ustawa z 2011 o prządku w gminie.
Koszty gospodarowania odpadami musi ponieść właściciel , poprzedni właściciel lub producent.
Czyli za moje śmieci nie może zapłacić mój sąsiad bo nigdy nie był ich właścicielem ani producentem Podobnie ja nie mogę płacić za śmieci sąsiada.Zatem proponowany u nas sposób ściągania opłaty śmieciowej jest całkowicie nie do przyjęcia w myśl tej dyrektywy.To aż nadto ,żeby stwierdzić,że polska ustawa nadaje się tylko do kosza.
Pytanie nr2 Czy ministerstwo planuje jakieś kroki w celu dostosowania wspomnianej ustawy do wymogów dyrektywy.
Pytanie nr 3. Opłaty za elktrośmieci są ściągane zgodnie z tą dyrektywą. Po co nam w kraju dwa równoległe systemy poboru opłat za śmieci jeden niezgodny z dyrektywa i konstytucją ,a drugi zgodny?
Z poważaniem

J
JANUSZ

JEZELI MASZ FIRME W DOMU TO MUSISZ PLACIC ZA SMIECI PODWOJNIE. GMINIE ZA MIESZKANCOW, A INNEJ FIRMIE ZA TO, ZE JESTES NP. ADWOKATEM I ZAREJESTROWALES FIRME W MIEJSCU ZAMIESZKANIA/LEKARZE, FIRMY JEDNOOSOBOWE/. USTAWE ZROBILI IDIOCI.

P
Poznań

Chodzi o Związek Międzygminny ,którego zadaniem jest wdrażanie ustawy śmieciowej . Za każde posiedzenie każdy z pięciu urzędasów dostaje 600 - 800 zł .Odbyło się już 40 posiedzeń i dalsze co miesiąc . To obliczcie ile już zarobili . A zarobią jeszcze sporo . Śmieci to doskonały zarobek nie tylko dla firm śmieciowych jak widać . POlska to kraj -raj dla urzędasów , ale nie dla obywateli !

P
Poznań

W Poznaniu powstał ponoć jakiś zespół urzędasowy ds. śmieci na czele z p. Kruszyńskim i kasują sporo pieniędzy za każde posiedzenie . Obliczono ,że 250 poznaniaków za swoje śmieci oddaje tej komisji .Urzędasy zacierają rączki !

A
Ani me ani be

N a t o m i a s t do TK w interesie zajętych za samorządowe gminne władze RP do TK złożony przez contra legem art. 175 i art. 181 Konstytucji RP n i e z a l e ż n y - jak to publicznie ogłosił Miller L. - s ą d SLD wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP śmieciowej tej ustawy z u p e ł n i e, z p r z y c z y n bowiem f i n a n s o w y c h , n i e interesuje Członków Narodu Polskiego a n i o b y w a t e l i polskich, o których w y ł ą c z n i e w fazie dochodzenia z G d y n i do k o r y t a ów Miller nie omieszkał napomknąć.

Członków Narodu Polskiego w c a l e nie interesuje projekt PIS ustawy (śmieciowej), który w trosce o interes zajętych za władze gmin, którzy - co do zasady – niczym się p r z e c i e ż nie różnią od zajętych za Władze Ustawodawczą i Wykonawczą RP. Albowiem to Członkowie Narodu Polskiego będą płacić za złamanie przez zwyczajnego ustawodawcę RP Konstytucji RP w formie c a ł e j tej ustawy śmieciowej i p r ó b y jej wdrożenia przez Władze Wykonawcze RP,
a n i e PIS w e s p ó ł z SLD !

Musi zdumiewać gładkość dostrzeżenia w art. 2 i art. 30 zd. II Konstytucji RP z 1997 r . przez młodych (28 - 35 lat) polityków , a l e w y t r e s o w a n y c h przez takich starszych, z b i o r o w e j odpowiedzialności Narodu Polskiego w zw. z tą ustawą śmieciową, którą to z b i o r o w ą odpowiedzialność gloryfikują w masowych środkach przekazywania, a w szczególności w P u b l i c z n e j TVP -3. Przy tym młodzi ci politycy w y t r e s o w a n i przede wszystkim w zbiorowiskach a k t u a l n i e zw. PO, PIS i SLD, podczas tej gloryfikacji jednocześnie u t a j n i a j ą f a k t , że w Auschwitz - Birkenau zbiorowa odpowiedzialność wobec Narodu Polskiego w Jego części Więźniów - Polek i Polaków obowiązywała p r z e c i e ż t y l k o d o 1943 roku ! (za ucieczkę z tego kompleksu Obozu)

A
Ani me ani be

. N a t o m i a s t do TK w interesie zajętych za samorządowe gminne władze RP do TK złożony przez contra legem art. 175 i art. 181 Konstytucji RP n i e z a l e ż n y - jak to publicznie ogłosił Miller L. - s ą d SLD wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP śmieciowej tej ustawy z u p e ł n i e, z p r z y c z y n bowiem f i n a n s o w y c h , n i e interesuje Członków Narodu Polskiego a n i o b y w a t e l i polskich, o których w y ł ą c z n i e w fazie dochodzenia z G d y n i do k o r y t a ów Miller nie omieszkał napomknąć.

Członków Narodu Polskiego w c a l e nie interesuje projekt PIS ustawy (śmieciowej), który w trosce o interes zajętych za władze gmin, którzy - co do zasady – niczym się p r z e c i e ż nie różnią od zajętych za Władze Ustawodawczą i Wykonawczą RP. Albowiem to Członkowie Narodu Polskiego będą płacić za złamanie przez zwyczajnego ustawodawcę RP Konstytucji RP w formie c a ł e j tej ustawy śmieciowej i p r ó b y jej wdrożenia przez Władze Wykonawcze RP,
a n i e PIS w e s p ó ł z SLD !

Musi zdumiewać gładkość dostrzeżenia w art. 2 i art. 30 zd. II Konstytucji RP z 1997 r . przez młodych (28 - 35 lat) polityków , a l e w y t r e s o w a n y c h przez takich starszych, z b i o r o w e j odpowiedzialności Narodu Polskiego w zw. z tą ustawą śmieciową, którą to z b i o r o w ą odpowiedzialność gloryfikują w masowych środkach przekazywania, a w szczególności w P u b l i c z n e j TVP -3. Przy tym młodzi ci politycy w y t r e s o w a n i przede wszystkim w zbiorowiskach a k t u a l n i e zw. PO, PIS i SLD, podczas tej gloryfikacji jednocześnie u t a j n i a j ą f a k t , że w Auschwitz - Birkenau zbiorowa odpowiedzialność wobec Narodu Polskiego w Jego części Więźniów - Polek i Polaków obowiązywała p r z e c i e ż t y l k o d o 1943 roku ! (za ucieczkę z tego kompleksu Obozu)

A
Ani me ani be

Jest a n t y k o n s t y t u c y j n a , albowiem z p r e m e d y t a c j ą sprzeczna jest z art. 64, art. 65 ust. 2 i ust. 4 i art. 228 ust. 1-6 (w zw. z art. 8 ust. 1 i ust. 2) Konstytucji RP z 1997 roku. ta tzw. ustawa śmieciowa. Unia Europejska nie jest władna zmienić Konstytucji RP i bynajmniej, co oczywiste, nie zmieniła tejże Konstytucji RP. Zwyczajny ustawodawca RP nie ma prawa zmieniać decyzji Ustrojodawcy RP, a śmieciową tą ustawą b e z k a r n i e zwyczajny ten ustawodawca RP j e d n a k zmienił Konstytucję RP w zakresie c a ł e j ustawy śmieciowej.
W Polsce n i e n o r m a l n i e , strukturalnie i instytucjonalnie bowiem utrzymuje się armię bezrobotnych b e z p r a w a d o j a k i e g o k o l w i e k z a s i ł k u. Przeto cząstkę z a l e d w i e spośród tejże armii t r z e b a o d p ł a t n i e zatrudnić do segregacji śmieci ! Tymczasem antykonstytucyjna ta ustawa śmieciowa t a k ż e potwierdza t y l k o wyczerpanie IQ zwyczajnego ustawodawc y RP w t r o s c e o a n t y k o n s t y t u c y j n e rozwarstwienie Narodu Polskiego w aspekcie ekonomicznym , z w ł a s z c z a przez t a j n e , n i e m o r a l n e i n i e e t y c z n e n a g r o d y d l a osób l i t y l k o z kręgu W ł a d z Ustawodawczej i Wykonawczej RP.
Oraz w t r o s c e o - contra legem art. 29 (w zw. z art. 9 pkt 1 i art. 11) z w y k ł ej ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach p u b l i c z n y c h w y d a t k o w a n i e p r z y m u s o w y c h danin publicznych n a przedsięwzięcia w y b i t n i e k o m e r c y j n e − na podobieństwo u j a w n i o n e g o „ d o t o w a n i a ” z publicznego funduszu c e l o w e g o koncertu Madonny. Skoro IQ zwyczajnego ustawodawcy RP rozporządzenie UE w sprawie śmieci władne jest jedynie tylko przerzucić na n i e o d p ł a t n ą i p r z y m u s o w ą p r a c ę p o s z c z e g ó l n y c h Członków N a r o d u Polskiego w zakresie s e g r e g o w a n i a ś m i e c i to takie IQ powinno być w ł a d n e także o g ł o s i ć zgaszenie światła. Albowiem Naród Polski d o s k o n a l e poradzi Sobie b e z p r z e s z k o d y w postaci c i ę ż a r u takiego IQ , które n i e u s t a n i e o d 4 czerwca 1989 r o k u z a l e g a .
M a k i a w e l i c z n i e przeciwko znacznej części n i e ś w i a d o m y c h Członków Narodu Polskiego zdobyte deklaracje co do ewentualnie b e z p ł a t n e j i p r z y m u s o w e j p r a c y w przedmiocie s e g r e g a c j i ś m i e c i n i e w y w o ł a ł y ż a d n y c h k o n s t u y c y j n y c h s k u t k ó w p r a w n y c h , przy tym, o ile wobec tego makiawelizmu w zbiorowym pozwie t e j ż e części Członków Narodu Polskiego z a podstawę prawną nie wystarczy s a m art. 64 Konstytucji RP, to m u s i wystarczyć art. 87 ust. 1 (w zw. z art. 178 ust. 1) Konstytucji RP, g d y ż autonomiczna ta norma Konstytucyjna postanowiła, że zwykła ustawa - Kodeks cywilny z 1964 roku n i e jest aktem prawnym wyższego rzędu n i ż Konstytuc

777

ŚMIEĆI

P
Pelagia

Ta ustawa jest zrobiona pod takie spółki jak ta, i te czysto francuskie nazwiska?
Pobierz formularz zamówienia
Dane firmy: SITA ZIELONA ENERGIA SP. Z O.O., WARSZAWA
Adres02-981 WARSZAWA ZAWODZIE 5, Województwo: MAZOWIECKIE
Zarząd FELDMANN STEPHANE GEORGES JOSEPH − CZŁONEK ZARZĄDU , HEDDESHEIMER STEPHANE CEDRIC − CZŁONEK ZARZĄDU
Sposób reprezentacjiSPÓŁKA JEST REPREZENTOWANA PRZEZ DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE. W PRZYPADKU, GDY MARGUERITE WASTE POLSKA S.Á R.L. POWOŁA WICEPREZESA/WICEPREZESÓW ZARZĄDU, SPÓŁKA JEST REPREZENTOWANA PRZEZ DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE: (I) WICEPREZESA ZARZĄDU I PREZESA ZARZĄDU; LUB (II) WICEPREZESA ZARZĄDU I ZWYCZAJNEGO CZŁONKA ZARZĄDU.
Udziałowcy, Wspólnicy lub Akcjonarjusze (obecni i poprzedni) Firma MARGUERITE WASTE POLSKA S.A.R.L., Firma SITA POLSKA
Branża, sektor, opisrecykling, przetwarzanie odpadów, usuwanie odpadów, organizacja odzysku
Status firmyFirma zarejestrowana w KRS od 2011-03-29. Firma aktywna
KRSKRS 0000382114
NIPNIP 951-233-56-94
REGONREGON 142871207

T
Tadeusz

Co za tupet.A nasi urzędnicy "wizytowali" zagraniczne systemy.Kiwali głowami...

Obserwowałem system w dobrej gminie niemieckiej. Są pojemniki na każdy rodzaj odpadów.
1. Odpady "mokre".dodawane osady z oczyszczalni ścieków,szamba są zlewane do kompostników -uzyskują metan.Jest turbina,która produkuje prąd do sieci energetycznej (obsługa polega na reagowaniu na sygnał o potrzebie zmiany wsadu). Pozostałość jest granulowana i sprzedawana w sklepach ogrodniczych.
2. Papier jest prasowany w bele i do papierni wysyłany.
3. Szmaty i ubrania osobny pojemnik-prasowany i sprzedawany do gremplowania.
4. Szkło-białe i kolorowe osobno i do huty wysyłane.
5. Plastiki-przerabiane na granulat.Sprzedają cześć za granicę.Sprawdziłem co wykonują z granulatu dla gmin-lampy uliczne,płotki,znaki,słupki,bariery drogowe.
6.Metale-Wiadomo-prasa i do huty.
7.Baterie i inne chemikalia osobno.Wysyłane do spec. utylizacji.
Co pozostaje? Pozostają pieluchy i kości z jedzonego mięsa. Opracowano technologię utylizacji pieluch-są prasowane i jako celuloza wysyłane do papierni.Kości są mielone.Dodam w tym miejscu,że zabroniona jest sprzedaż produktów w opakowaniach mieszanych-n.p. foliowany papier.

Jak to działa od strony mieszkańca?
Stoją pojemniki w miastach i miasteczkach i w większych wsiach. Zabierają (jak mają oczywiście) wyjeżdżając z domu-do pracy,szkoły,po zakupy.Każdy otrzymał pojemniki do segregacji w domu.Posegregowane odpady wysypuje z worków do pojemników.Same worki oczywiście do pojemnika z plastikami.Na odpady niesklasyfikowane-jak wspomniane kości,nietypowe rzeczy(jakieś zabawki mieszane,maszynki do golenia)kupuje w gminie worki specjalne(biodegr.) z kodem adresu swojego nadrukowanym od ręki na worku! Za 10 worków np. o poj.40 litrów płaci 2 euro.Wystarcza to w rodzinie na rok! To są wszystkie śmieci w gospodarstwie domowym.Gmina je utylizuje.Jak wspomniałem-kości mieli,zabawki(plastik mieszany)-mieli i oddziela od metali.
Dzieci od przedszkola są nauczone segregacji.Robią to z ochotą,pouczają dorosłych,dbają z zapałem.Nad pojemnikami są wszędzie kamery.Nikt nie wrzuca byle jak.Worki ze "śmieciami"(oznaczone indyw. adresem)są okresowo na taśmie sprawdzane.Kary za niestosowanie się do systemu są wysokie.Ostrzeżenie,prośba do mieszkańca,aby przyszedł na darmowe doszkolenie.Jak oszukuje,jest niechlujny-pierwsza kara 100 euro,druga 400 euro,trzecia to sąd.Nie ma przymusu segregacji.Można wrzucać do swojego osobnego pojemnika.Wtedy opłata za mały pojemnik wynosi minimum 70 euro co tydzień latem,co 2 tygodnie zimą.

Koszt śmieci ROCZNIE dla mieszkańca-to te 2 euro za 10 worków.Jak ktoś ma potrzebę-dokupi 10 w okienku za 2 euro ( na miejscu nadruk kodu adresu).Gmina i mieszkańcy nie mają od wprowadzenia systemu śmieci.Nie ma wysypiska! 180.000 mieszkańców-wszyscy zadowoleni.
Sprawdziłem bilans gminy.1 kierownik całości.16-tu kierowców.Pełnią tez nadzór! 33osoby w rejonie utylizacji ,przeładunku,zakładu produkcji metanu-prądu,recyklingu.Gmina wspomaga zakład w obsłudze księgowej i rozliczeń-1 osoba.50 osób rzetelnie pracuje,świetnie zarabia na "śmieciach". Bardzo zadowoleni i dumni mieszkańcy.I na koniec bilans finansowy podany w okólniku gminnym.Dochód w 2010 r.:
1.770.000 euro.

Mówi to panu coś p. urzędniku? Trzeba chcieć pracować.A myślenie? No cóż...

Wiecie jak to się odbędzie w Gdańsku ?-Deklarujemy w.g. ustawy,czy będziemy segregować śmieci,czy nie.Gremialnie wszyscy zadeklarujemy oczywiście segregację.Następnie wszystko,oprócz "mokrego" na wysypisko razem.I tu nastąpi katastrofa finansowa-"setki tysięcy euro miesięcznie". Ale najgorsza to katastrofa mentalności.Katastrofa tej głupiutkiej ustawy.Katastrofa systemu.I dalej 87% odpadów na składowiskach.I biadolenie nad kosztami.Wyliczanie nam obciążeń-82.800.000zł(ok. 20 ml. euro) rocznie! Wpuszczenie mieszkańców w "konsultacje" p.t. "jak chcecie płacić ?" Chcemy z ochotą gotówką,chcemy kartą,byle dużo,byle szybko. Bez gadania.
Mordęga w tym urzędzie

k
kuba

pracuje i przebywam po za miejscem zameldowania gdzie mam płacic za śmieci?

W
Wacuś

Witam! Roziązanie jest bardzo proste : kody na opakowaniach i płacona kaucja w sklepie . Przy zwrocie opakowania dostaniemy kaucje spowrotem . Będzie i segregacja i oszczędność , a nie ponoszenie podwójnych kosztów za zakłady produkcyjne. Dlaczego nikt nawet takiego rozwiązania nie przetestował , a nrzucają nam jedne opłaty przy zakupie a potem mamy płacić za oprużnione opakowania. I dotego mamy im dać gotowy produkt ,który oni sprzedadzą do odzysku. Ale PRZEKRĘT!!!

J
Jacek

Witam , niewiem jakie słowa mam dobrać aby wyrazić moją złość i dezaprobate ,na to co ci nasi Politycy -debile ! ,wyprawiają z ludzmi. My będziemy segregować a urzędasy gotową wysegregowaną makulature sprzedawać będą do do firm przetworczych , a do tego my jeszcze za to mamy płacić! Nawet Nikodem Dyzma takiego przekrętu nie wymyślił. Nie my zapakowaliśmy żywność w te opakowania za które już przy zakupie płacimy . Tojest ŚWIŃSTWO! A wystarczyło by zrobić KODY kreskowe na opakowaniach i kupować produkt z kaucją a zwracając (torebke butelke słoik) sklep zwracał by nam kaucje . Była by i segregacja i oszczedność. A OTO CHODZI!!!. To oni na nas za RABIAJĄ!!! pOZDRAWIAM!

b
bacia

W kamienicy, w której mieszkam wszyscy podeszli do segregowania śmieci poważnie. Z 4 pojemników typu " BÓBR zapełnianych kiedyś dzisiaj zapełniamy 1,5. Do tej pory na koniec roku otrzymywaliśmy zwrot nadpłaconych pieniędzy za wywóz śmieci. przy nowej ustawie będziemy musieli jeszcze dopłacić do kwoty, którą uiszczamy co miesiąc. Myślę, że nowe pojemniki na śmieci będą pozłacane stąd cena wywozu naszych śmieci.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3