Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: "Polskie uczelnie nie są fabrykami bezrobotnych"

Justyna Bryske
"Ekonomista przyszłości - sztuka kształcenia". Pod takim hasłem odbyła się dziś w południe debata wa ramach Dni UEP-u w auli uniwersyteckiej. Wzięli w niej udział studenci, eksperci oraz profesorowie.

- Polskie uczelnie nie są fabrykami bezrobotnych - powiedział na wstępie debaty Marek Ratajczak, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Zaznaczył też, że udział młodych ludzi z wyższym wykształceniem jest mały pośród bezrobotnych. Absolwenci znajdują zatrudnienie, choć nie zawsze takie, jakie chcą. Wiceminister dodał, że dziś studiuje się bez idealizmu, co oznacza, iż część studentów trafia na studia z przypadku. I to ta część absolwentów ma problemy ze znalezieniem miejsca zatrudnienia. Z drugiej strony, student z przypadku czy z zamiłowania, żeby znaleźć pracę, musi być osobą o szerokich horyzontach. - Każdy dyplom jest wart tyle, ile jego posiadacz z uczelni - stwierdził wiceminister.

Studenci z Izraela będą się doktoryzować na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Czy umiejętności nabyte na uczelni, przydadzą się młodym w potencjalnych miejscach pracy? Myśl ta przewijała się przez debatę, w wypowiedziach przemawiających: Anny Fedorczuk z Wielkopolskiego Związku Pracodawców Prywatnych, dr Marka Pankowskiego, prezesa zarządu FS Cinsulting, Marcina Wnuka, dyrektora personalnego Komputronik S.A., Natalii Mazur, redaktorki Gazety Wyborczej oraz prof. Aleksandry Gaweł, wykładowczyni UEP. Jak podkreślił wiceminister, rolę uczelni w życiu absolwenta zweryfikuje czas.

- Miarą sukcesu młodego człowieka jest to, co będzie działo się z nim za dwadzieścia lat - powiedział. Stąd jedną ze zmian, które mają pojawić się w ustawie o szkolnictwie wyższym, ma być śledzenie losów absolwentów. Marek Ratajczak podkreślił też wagę innych, nowych założeń ustawy, takich jak śledzenie rozwoju studiów interdyscyplinarnych czy większe rozróżnienie uczelni na zawodowe i akademickie.

Debata organizowana była po raz piąty dla uczczenia zmiany nazwy poznańskiej uczelni. - Doszło do niej w 2008 roku. Akademia Ekonomiczna stała się Uniwersytetem Ekonomicznym. Świętujemy co roku tę zmianę Dniami UEP-u. Pokazują one różne oblicze ekomonii, związane z nauką, dydaktyką i sztuką - powiedział Marian Gorynia, rektor UEP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski