Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Forum Gospodarcze Metropolii Poznań: Bliżej nam do niemieckich miast niż Warszawy

Mateusz Pilarczyk
Berlin, Hanower, Frankfurt nad Menem. Z pierwszym z tych niemieckich miast powinniśmy nawiązać ściślejszą współpracę, a na pozostałych powinniśmy się wzorować. Takie wnioski płyną z dyskusji “Metropolia Poznań. Zaprojektujmy sobie przyszłość", którą zainaugurowano III Poznańskie Dni Przedsiębiorczości. W ich ramach w środę odbyło się również VI Forum Gospodarcze Metropolii Poznań.

- W Poznaniu jest najwięcej w kraju start-upów, czyli biznesów młodych przedsiębiorców. W samym Berlinie jest ich jednak więcej, niż w całej Polsce. Nie miejmy kompleksu Warszawy i nie patrzmy na inne polskie miasta. Z doświadczenia wiem, że Berlin chce z nami bardziej współpracować, niż my z Berlinem - zachęcał Dawid Piaskowski , prezes i współzałożyciel BookLikes i Okazjum.

Według niego miasto powinno stawiać przede wszystkim na przedsiębiorczość i design, a nie kulturę i sport.

Przytoczono też przykład Nowego Jorku, w którym, to nie urzędnicy wybierają takie rozwiązania jak PEKA (Poznańska Elektroniczna karta Aglomeracyjna), czy operatora mobilnych płatności za bilety komunikacji. W USA dzięki uwolnieniu samorządowych danych, takimi sprawami zajmują się młodzi przedsiębiorcy - tworzą rozwiązania i na zasadzie rynkowej konkurencji wygrywa ten, którego pomysł ma najwięcej klientów.

- Jesteśmy podobni do Hanoweru. Kiedyś byli również miastem i powiatem, ale połączyli się w region. W wyborach wybierany jest jego prezydent, są deputowani. Region przejął m.in. komunikację i oświatę ponadgimnazjalną - opisywał Jan Grabkowski, starosta poznański.

Ten sam proces obserwowany jest w aglomeracji poznańskiej, która powoli staje się jednym organizmem - zacierają się granice administracyjne.

Do serii niemieckich porównań dołączył również prof. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego i wiceprzewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

- Warto stworzyć bulwary nadwarciańskie. Proszę spojrzeć chociażby jak to zrobiono we Frankfurcie nad Menem - mówił prof. Gorynia.

W dyskusji o przyszłości Poznania i regionu brali również udział Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania; Piotr Barełkowski, współzałożyciel firmy architektonicznej Studia ADS; Adam Trybusz, kanclerz wielkopolskiej loży Business Centre Club oraz Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, który zwrócił uwagę na skok jako przez ostatnie 15 lat wykonał Poznań: - Przypomnijmy sobie jak wyglądało lotnisko, centrum miasta, jak wyglądała półwiejska.

Dziś gościem odbywających się na terenie MTP Dni Przedsiębiorczości będzie Henryk Wujec, legenda" Solidarności" i doradca Prezydenta RP. Cały czas trwają też III Targi Przedsiębiorczości.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski