Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 12. dniu kwarantanny każdy może się przebadać na obecność koronawirusa. Testy w Wielkopolsce można zrobić w 17 punktach pobrań

MRT
Ministerstwo Zdrowia umożliwia od 12 maja wykonanie testów w jednym z mobilnych punktów. Badanie można wykonać w 12. dniu kwarantanny pod warunkiem, że ma się własny samochód, którym pojedzie się na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami.
Ministerstwo Zdrowia umożliwia od 12 maja wykonanie testów w jednym z mobilnych punktów. Badanie można wykonać w 12. dniu kwarantanny pod warunkiem, że ma się własny samochód, którym pojedzie się na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami. Przemysław Świderski
Mieszkańcy Wielkopolski, którzy są na kwarantannie domowej, a nie wiedzą, czy są zakażeni, mogą sami wykonać badania na obecność koronawirusa. Wystarczy, że zgłoszą się do najbliższego punktu mobilnego w 12. dniu swojej kwarantanny, podjadą tam swoim samochodem, a będą mieli wykonany test na Covid-19.
wielkopolskie
  • Zakażonych440 669
    + 2 424
  • Zmarło9 589
    + 1

6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

W Wielkopolsce prawie 10 tysięcy osób jest poddanych kwarantannie lub izolacji. Większość z nich nawet nie wie, czy ma koronawirusa. Niektórzy mają zlecone wykonanie badań przez sanepid, zwłaszcza, gdy źle się czują. Inni nie wiedzą, czy może chorobę Covid-19 przechodzą bezobjawowo.

Polecamy: Siedem tygodni poznańscy lekarze walczyli o życie zakażonego koronawirusem. Problemy z oddychaniem, depresja - skutków Covid-19 jest wiele

Dla nich wszystkich Ministerstwo Zdrowia umożliwia od 12 maja wykonanie testów w jednym z mobilnych punktów. Badanie można wykonać w 12. dniu kwarantanny pod warunkiem, że ma się własny samochód, którym pojedzie się na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami.

Wcześniej należy zgłosić się do wybranego punktu pobrań. Dzień przed badaniem osoby zainteresowane, które się zgłosiły dostaną sms z informacją, że mogą opuścić miejsce kwarantanny celem wykonania testu. Policja, która kontroluje obecność w domu podczas kwarantanny, będzie powiadomiona o tym fakcie.

W dniu badania trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny, ale można go wykonać wyłącznie 12 dnia kwarantanny.

- Jeśli się zgłosisz w innym dniu, nie wykonasz testu. Nawet płatnie - informuje resort. - Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez laboratorium - dodaje.

W przypadku dodatniego wyniku należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Lista mobilnych punktów pobrań:

  • Samodzielny Publiczny zespół opieki zdrowotnej w Gostyniu
  • Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie
  • Samodzielny Publiczny zakład opieki zdrowotnej w Kępnie
  • Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie
  • Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica
  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie
  • Szpital Powiatowy im prof. Romana Drewsa w Chodzieży
  • Szpital Powiatowy w Rawiczu
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie
  • Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie
  • Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej
  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

W czasie pandemii koronawirusa nie załamaliśmy się. W internecie kwitną grupy pomocowe, na klatkach schodowych mieszkańcy wywieszają kartki z propozycjami pomocy, prężnie działają wolontariusze Drużyny Szpiku, Caritasu i wielu innych stowarzyszeń. Lokalni restauratorzy, zamiast załamywać ręce, zakasali rękawy i codziennie dostarczają jedzenie do szpitali. Skrzyknęli się kibice, studenci, nauczyciele i naukowcy. Wszyscy chcą i pomagają. Szyją, robią zakupy, dostarczają środki do dezynfekcji. Czytaj dalej -->

Koronawirus w Wielkopolsce: Jak wygląda pomoc w czasie pande...

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski