Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wielkie otwarcie Alei Praw Kobiet w Poznaniu. Będzie festyn i koncert

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Pierwsze kursy tramwaju na Naramowice odbyły się w kwietniu 2022 r.
Pierwsze kursy tramwaju na Naramowice odbyły się w kwietniu 2022 r. Robert Woźniak
W najbliższą niedzielę 23 października oddany będzie uroczyście do użytku ostatni fragment Alei Praw Kobiet w Poznaniu. Wbrew pozorom to bardzo ważne wydarzenie, bo kończące ponad dwuletnią budowę trasy tramwaju na Naramowice.

Sam tramwaj już kursuje od kilku miesięcy, jednak do tej pory trwały prace nad budową towarzyszącego linii układu drogowego.

- Od kwietnia pasażerowie mogą korzystać z wszystkich siedmiu przystanków na całej długości nowej trasy tramwajowej, prowadzącej do ul. Błażeja. Teraz, po wspólnym świętowaniu z mieszkańcami, wdrożymy stałą organizację ruchu w rejonie ul. Błażeja i Hilczer-Kurnatowskiej, a tym samym na całym zakresie inwestycji. Oddanie do użytku ostatniego fragmentu ulic przyczyni się do poprawy sytuacji drogowej w tej części miasta, zmniejszy ruch na ul. Naramowickiej i Jasna Rola – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

PIM informują, że Aleja Praw Kobiet zostanie otwarta w 104. rocznicę uzyskania praw kobiet w Polsce. Z atrakcjami - wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 przejściem od przystanku Jasna Rola do Błażeja w rytm muzyki i kroków poloneza. Przewidziany jest festyn i atrakcje dla najmłodszych, a także – o godz. 15 - koncert poznańskiego zespołu Shyness!, jednego z niewielu polskich girlsbandów.

Po koncercie nastąpi symboliczne przesunięcie barykad, a tym samym oficjalne otwarcie drogi. Ta uroczystość, jak informuje z kolei poznan.pl, wpisuje się także w pierwszy Poznański Tydzień Kobiet, a do 17 listopada odbywać się będą wydarzenia towarzyszące w CK Zamek.

Zobacz też: Pierwszy rekord nowej trasy tramwaju na Naramowice. 16 tysięcy pasażerów w weekend!

Teraz jeszcze dobiega końca procedura odbiorowa i od środy 19 października testowo zostały uruchomione sygnalizacje w rejonie ul. Błażeja i Bolka. Drogowy będą teraz bacznie obserwować pracę sygnalizacji i w razie potrzeby optymalizować ją.

- W trakcie realizacji tej największej w ostatnich latach inwestycji komunikacyjnej w Poznaniu zbudowano 8125 m kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz 2013 m wodociągu, położono 9408 m kabli, zamontowano 6298 m torów, powstało 82084 m2 dróg i chodników, posadzono ponad 1250 drzew, a także krzewy, byliny, pnącza oraz rozchodnik, który pokrył torowisko – wymieniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wybudowano też dwupoziomowy węzeł drogowy z tramwajem jadącym bezkolizyjnie nad ul. Lechicką, w miejscu jednopoziomowego skrzyżowanie ul. Lechickiej i Naramowickiej, jak również osiem kilometrów dróg rowerowych wraz z miejscami odpoczynku co pięćdziesiąt metrów – ławkami ze stojakiem rowerowym.

Jezioro Maltańskie zostało oddane do użytku w 1952 roku. Jego budowę rozpoczęli niemieccy okupanci, rękami więźniów. Na przełomie lat 80. i 90. tor regatowy przeszedł gruntowną modernizację. Do dziś odbywają się na nim międzynarodowe zawody wioślarskie i kajakarskie.Czytaj dalej i zobacz archiwalne zdjęcia --->

Ta budowa zmieniła oblicze Poznania. Ponad 70 lat temu ukońc...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski