Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W plener na dwóch kółkach śladami Marii Dąbrowskiej i wojsk Napoleona [INFOGRAFIKA]

Mariusz Kurzajczyk
Ciekawą wycieczkę rowerową można odbyć nie opuszczając granic jednej gminy. Dziś na naszej trasie znajdzie się Borków Stary, Tykadłów, Russów i Kokanin.

Rowerową podróż jak zwykle rozpoczynamy w Kaliszu i dosłownie po kilkunastu minutach mijamy Chrusty i docieramy do Starego Borkowa. Największą atrakcją tej wsi jest drewniany kościół z 1710 r. Wprawdzie ściany i stropy pokryte są współczesną polichromią, jednak w prezbiterium jest polichromia barokowa z trzeciej ćwierci XVIII w.

W barokowym ołtarzu głównym z pierwszej połowy XVIII w. znajduje się także XVIII-wieczny obraz św. Andrzeja i Świętej Rodziny. Z kolei przy południowej ścianie prezbiterium jest chrzcielnica kamienna z początków XVIII w. z herbem Topór, ufundowana przez biskupa Tarłę.

Ze Starego Borkowa tylko żabi skok dzieli nas od Tykadłowa. Tutejszy kościół jest stosunkowo nowy, bo ma 100 lat, ale przetrwało w nim rokokowe wyposażenie z poprzednich świątyń. Mało kto wie, że to właśnie Tykadłów był siedzibą gminy przed Żelazkowem.

Jedziemy dalej, by po kilkunastu minutach trafić do najważniejszego na dzisiejszej trasie Russowa, czy - jak mawiali nie tyko miejscowi - Russewa. Zapewne większość z naszych Czytelników dobrze wie, że 6 października 1889 w Russowie urodziła się Maria Dąbrowska. W "Nocach i dniach" pisarka nazywa Russów Serbinowem, zaś w "Ludziach stamtąd": Rusocinem. W zabytkowym parku znajduje się Dworek Marii Dąbrowskiej, mieszczący muzeum (Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu) poświęcone pisarce, która spędziła w Russowie dzieciństwo i wczesną młodość.

W parku znajduje się miniskansen, który tworzy sześć obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej. Na tzw. "zagrodę kaliską" ujętą sztachetowym ogrodzeniem składają się trzy budynki. Zachowujący archaiczne i typowe dla Kaliskiego cechy. Jest tu wąskofrontowy dom z ok. 1870 r. z Takomyśli, gm. Godziesze Wielkie, który jest wyposażony w pełni w autentyczne zabytkowe sprzęty, narzędzia i ozdoby, odzwierciedlające warunki życia średniozamożnej rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX w. W stodole z 2 poł. XIX w. z Godziesz Wielkich można oglądać tradycyjne narzędzia i urządzenia rolnicze, związane z uprawą i sprzętem zbóż oraz roślin okopowych; znajdują się tu też: wialnia, młockarnia oraz lada do rżnięcia sieczki na paszę dla zwierząt. Pomiędzy domem mieszkalnym a stodołą ustawiona została obora z końca XIX w. ze Skrzatek w gm. Godziesze. Jedno z jej dwóch pomieszczeń urządzono jako pomieszczenie dla żywego inwentarza z wykorzystaniem autentycznych zabytków materialnej kultury związanej z hodowlą bydła, koni i drobiu. W pobliżu są jeszcze dwa spichlerze oraz pochodzący z 1 poł. XIX w. dom "wyrobnika" z Dobrzeca, wówczas podkaliskiej wsi.

Z Russowa wracamy do Kalisza przez Kokanin. Tu warto zwrócić uwagę zabytkowe stacje drogi krzyżowej na tutejszym cmentarzu oraz kamień-pomnik, poświęcony uczestnikom bitwy 1813 roku, w której Rosjanie pobili wojska napoleońskie.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski