Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przedszkolach są jeszcze wolne miejsca

Notowała Katarzyna Sklepik
Na pytania odpowiada Elżbieta Przybylak z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania
Na pytania odpowiada Elżbieta Przybylak z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Fot. Paweł Miecznik
Na pytania odpowiada Elżbieta Przybylak z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania

Od 1 września rodzice mają płacić mniej za przedszkole, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże na dzieci jakąś dotację. Jak teraz będą wyglądać odpłatności?

– Pobyt dziecka w przedszkolu od rana do godziny 13 jest bezpłatny. A każda kolejna godzina – po godzinie 13 – kosztuje złotówkę.

Przykład: Dziecko przychodzi do przedszkola na godzinę 7 i musi w nim być do godziny 17. I teraz: za czas od godziny 7 do godziny 13 rodzic nie płaci nic. Za czas od godziny 13 do 14 płaci złotówkę i analogicznie za każdą kolejną godzinę również złotówkę.
W sumie 4 złote. Przeliczając to na 22 dni robocze w miesiącu wychodzi, że rodzic za pobyt dziecka zapłaci 88 złotych, a nie jak w ubiegłym roku 220 złotych. Do tego do-chodzi opłata za wyżywienie.

Ile wynosi dzienna opłata za wyżywienie i czy jest ona taka sama we wszystkich przedszkolach?
– Dzienna stawka żywieniowa w poznańskich przedszkolach mieści się w granicach 6–7 złotych. Miesięcznie to wydatek między 132 a 154 złote w zależności od przyjętej stawki. Każde przedszkole podaje rodzicom obowiązującą u siebie stawkę żywieniową.

Czy po wprowadzeniu zmian w ustawie i dofinansowaniu przedszkoli przez MEN nadal będą obowiązywać zniżki, a jeśli tak, to jakie?
– Oczywiście, zniżki obowiązują nadal. Są też sytuacje, w których pobyt dziecka w przedszkolu jest bezpłatny.
Od 1 września obowiązuje na przykład 50 procent zniżki za drugie i każde kolejne dziecko w przedszkolu.
Przykład: Rodzice, którzy posyłają do przedszkola dwoje lub więcej dzieci, otrzymają 50 procent zniżki. I tak, za pierwsze dziecko zapłacą złotówkę (za godzinę pobytu, po 13), a za każde kolejne dziecko po 50 groszy.
Połowę kwoty zapłacą także rodzice, którzy otrzymują na dziecko zasiłek rodzinny i pielęgnacyjny.
Przedszkole jest bezpłatne dla dzieci:a posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnegoa posiadających opinię o wczesnym wspomaganiu rozwojua uczęszczających do placówek w zakładach opieki zdrowotnej.

Czy to prawda, że teraz przedszkola będą likwidować zajęcia dodatkowe?
– Zajęcia dodatkowe nie będą zlikwidowane, ale ich organizacja będzie przebiegać inaczej. Zgodnie z nowelizacją ustawy, przedszkola nie mogą pobierać dodatkowych opłat za zajęcia, a takie zajęcia jak język angielski, tańce czy zajęcia sportowe były dodatkowo płatne, zwłaszcza, gdy były prowadzone przez firmy zewnętrzne. Czekamy na opinię prawników, jak przedszkola mogą te kwestie regulować. Między innymi dlatego w poznańskich przedszkolach we wrześniu płatne zajęcia dodatkowe nie będą się odbywać. Nie dotyczy to religii, gimnastyki korekcyjnej i rytmiki – te zajęcia są bezpłatne. Finansuje je miasto, więc one będą obywać się na pewno.

Czy jest jeszcze szansa, żeby zapisać dziecko do przedszkola?
– W poznańskich przedszkolach zostały jeszcze wolne miejsca, ale głównie dla dzieci pięcio- i sześcioletnich. Rodzice w czasie wakacji wypisują dzieci z przedszkoli i zapisują je do bezpłatnych oddziałów przedszkolnych w szkołach, a sześciolatki do pierwszych klas. Dla młodszych dzieci znajdą się pewnie wolne miejsca we wrześniu, gdy ktoś zrezygnuje.

Notowała
Katarzyna Sklepik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski