W tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych skupił się przede wszystkim na łagodzeniu skutków pandemii koronawirusa. W pierwszej połowie 2020 roku wsparcie dla osób z niepełnosprawnością wypłacane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Wielkopolsce wyniosło blisko 50 milionów złotych.
- Fundusz jest oczywiście zabezpieczony na kolejne miesiące, ponieważ nie ma pewności, czy COVID-19 nie wróci. Jesteśmy przygotowani - zapewnił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Form wsparcia jest wiele, jednak główną jest dofinansowanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, których w Wielkopolsce jest blisko 35 tysięcy. Inne działania skierowane do pracodawców to możliwość doliczenia do kosztów płac podlegających dofinansowaniu, kwoty składki na fundusz solidarnościowy oraz możliwość odroczenia płatności z tytułu wpłat obowiązkowych.
Działania PFRON skierowane były też bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Niedawno rozpoczęto realizację nowego projektu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi".
- Każda z osób niepełnosprawnych, która musiała zostać w domu ze względu na zamknięcie placówki rehabilitacyjnej otrzymywała świadczenie w wysokości 500 zł - mówi Anna Skupień z wielkopolskiego oddziału PFRON.
Placówki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej mimo okresowego zawieszenia działalności dalej otrzymywały dofinansowania. Wsparto też pracowników warsztatów poprzez zakup środków ochrony osobistej takich jak maseczki czy rękawiczki.
Wsparcie nie tylko finansowe
Jednym z beneficjentów PFRON jest Fundacja Labrador, która otrzymuje pieniądze od funduszu na zakup, szkolenie i proces przekazania psów osobom niewidomym.
- W związku z zakazem gromadzenia się dla nas ogromną pomocą ze strony PFRON było przedłużenie nam możliwości zakończenia projektu. Pozwoliło to rozciągnąć w czasie proces przekazywania psów przewodników. Dzięki temu psy przekazywaliśmy pojedynczym osobom, a nie grupowaliśmy ich w jednym terminie - zauważyła Irena Semmler, członek zarządu Fundacji Labrador.
Fundacja otrzymała też pieniądze na kolejne działania m.in. szkolenie psów asystujących sygnalizujących atak choroby oraz utrzymanie psów przewodników.
ZOBACZ TEŻ:
Katowice. KZGM pokazał, jak wyglądają odzyskane mieszkania k...

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?