Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku bez czyszczenia słupów

MW
Nie wyczyszczą słupów, gdyż... nie ma czego czyścić
Nie wyczyszczą słupów, gdyż... nie ma czego czyścić Adrian Wykrota
Zamiast „Czystych słupów” jest wystawa „Wspólnie dla Miasta”. Wszystko dlatego, że... nie było już czego czyścić. To jednak nie koniec działań.

- Gdy zaczynaliśmy zarządzać miastem stan słupów trakcyjnych był fatalny. Kilka warstw oblepiających ich plakatów było bardzo trudne do usunięcia - wspomina Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

W 2015 roku, podczas pierwszej edycji akcji „Czyste słupy” poznaniacy w swoim wolnym czasie oczyścili te znajdujące się w rejonie placu Wolności i ulic 27 Grudnia oraz Fredry. W kolejnym roku wzięto na cel słupy przy ul. Podgórnej, Strzeleckiej i Alejach Marcinkowskiego. Równocześnie MPK inwestowała pieniądze, które zwykle przeznaczała na ich czyszczenie. Dzięki temu coraz więcej słupów zyskało obowiązujący obecnie dla miejskiej infrastruktury grafitowy kolor.

- To radykalna zmiana estetyczna w mieście. Kiedy zaczynaliśmy akcję nie do końca wierzyliśmy, że przyniesie ona taki skutek. Ale osiągnęliśmy efekt - tłumaczy Piotr Libicki, plastyk miejski.

I dodaje, że grafitowy kolor jest na ulicach Poznania widoczny w coraz większej liczbie miejsc, w tym w ciągu ul. Królowej Jadwigi. W wakacje było tam remontowane torowisko.

- Wszystko jest nowe i tworzy spójną, estetyczną jakość - podsumowuje Libicki.

Również czyszczone przez poznaniaków słupy były malowane na grafitowy kolor. Pojawiała się jednak obawa, czy nie zostaną one oblepione ponownie.

- Były ponowne próby plakatowania, ale spotykały się od razu z ostrą krytyką - zapewnia Wudarski.

Zobacz też: Graffiti na ulicy Grodzkiej autorstwa Michała Mąki

Potwierdza to mniejsza liczba interwencji straży miejskiej w sprawie nielegalnego plakatowania. W 2011 roku było ich blisko 800, a w poprzednich latach liczba ta utrzymuje się na poziomie stu.

Okazało się, że kiedy w tym roku do czyszczenia miały zostać wytypowane słupy na kolejnych ulicach, nie było już czego czyścić. Stąd zawieszenie akcji i wystawa prezentująca zmiany, których dokonali Poznaniacy. Nosi tytuł „Wspólnie dla Miasta” i można ją oglądać w UMP.

ter>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski