Nasza Loteria

W wieży RTV powstaną Muzeum Piątkowa i punkt widokowy?

Błażej Dąbkowski
Wieża RTV na Piątkowie
Wieża RTV na Piątkowie Marek Zakrzewski
Zdjęcia, filmy, rodzinne historie mieszkańców - tak mają wyglądać zbiory Muzeum Piątkowa. To nie koniec atrakcji, bowiem kolejną ma stanowić punkt widokowy, z którego poznaniacy i turyści będą mogli obserwować panoramę miasta. Michał Boruczkowski, świeżo upieczony radny zamierza walczyć o pierwszą w stolicy Wielkopolski placówkę ukazującą dzieje dzielnicy.

– Chciałbym pokazać różne historyczne etapy, powstawania Piątkowa, począwszy od czasów, kiedy z miastem nie miało ono nic wspólnego. Od wsi, przez gminę, aż do włączenia w granice Poznania w latach 70. Dziś to sypialnia stolicy Wielkopolski, ale możemy ją ożywić dzięki takim działaniom – tłumaczy Michał Boruczkowski.

Pomysłodawca placówki uważa, że najlepszą lokalizacją byłaby niższa z wież telewizyjnych, znajdujących się na Piątkowie.
– To idealne miejsce. Wśród mieszkańców wieże budziły kiedyś sprzeciw, tymczasem teraz stały się symbolem dzielnicy. To taki nasz poznański Pałac Kultury i Nauki, uznawany za niezbyt estetyczny, ale stanowiący jeden z najbardziej rozpoznwalnych elementów Warszawy – kontynuuje Michał Boruczkowski. Podobne muzea właśnie w stolicy, funkcjonują od dawna. Można tam odwiedzić Muzeum Woli oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.

– Szczególnie to drugie jest najlepszym przykładem, że placówka wyrastająca z oddolnych potrzeb może osiagać sukces. Powstało ono jako wyraz ruchu społecznego, chęci partycypacji. – mówi Hanna Nowak -Radziejowska z Muzeum Warszawy. Choć jego otwarcie planowano na 2010 r., udało się to zrobić dopiero w październiku 2014.

Dzieje każdej rodziny czy instytucji mogą stać się częścią zbiorów muzealnych i wzbogacić przyszłe ekspozycje. Placówka przyjmuje wszelkie pamiątki związane z historią prawobrzeżnej Warszawy. Wśród podarowanych dotychczas eksponatów znalazły się m.in. dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku, wytwory praskich firm i zakładów. Tworzone jest też archiwum historii mówionej.

– Wiem, że wieże RTV nie należą do miasta, ale do spółki Emitel. Zwrócę się do nich z oficjalnym z pismem – stwierdza Boruczkowski. Nie wiadomo czy magistrat wesprze radnego w utworzeniu placówki. – Aktualnie miasto jest organizatorem dla Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. Żadna z tych instytucji nie jest właściwa do prowadzenia zaproponowanego muzeum – mówi Rafał Łopka z UM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof
Co ty wieSz o Piatkowie ? Panie boruczkowski. Ja sie tu urodzilem i mieszkalem jak zadnego bloku tu nie bylo a tak po za tym watpie zeby ktokolwiek sie zgodzil na muzeum u gory na starej wiezy ( stan techniczny, bezpieczeństwo, teren prywatny itd itp)
M
Michał Boruczkowski
Najwyraźniej wpadliśmy na ten sam pomysł. Ja nie słyszałem, by ktoś inny o tym mówił. Natomiast wątpię, by Pana pomysł dotyczył również tej samej lokalizacji.
z
zbl
Idee nie podlegają pod ochronę praw autorskich i pokrewnych.
G
Gość
Szczęka rozbłysłaby niczym reflektor zasilany promieniowaniem mikrofalowym.
Gdyby tak jeszcze co wieczór pospacerował wokół.
Poznań zyskałby niebywałą atrakcję.
Latarnię morską.
g
gosc
a w budżecie obywatelskim proponował przebudowę ronda przy wieży w... jezioro czy fontannę;) jest się z czego pośmiać! może chce skakać z wieży do tej fontanny? to dopiero pomysł! rezerwuję autorstwo!
P
Piątkowianin
ale to nie jest pomysł pana Boruczkowskiego!
G
Gerard Radecki
Szanowny Panie Radny,
szkoda tylko, że nie przyznaje Pan, że autorem projektu Muzeum Piątkowa nie jest Pan, lecz ktoś inny. Zanim Pan objawił ten pomysł w swoich materiałach wyborczych, ja przedstawiałem koncepcję Muzeum Piątkowa na spotkaniach, które odbyły się na piątkowskich osiedlach. Jestem gotów udowodnić swoje autorstwo projektu pod nazwą Muzeum Piątkowa. Jestem także gotów do publicznej konfrontacji w tej sprawie. Próbowałem nawiązać z Panem kontakt w tej sprawie, ale bez rezultatu.
Pozdrawiam i gratuluję tupetu.
Gerard Radecki
m
mamut
Takich newsów z przekonania nie czytam bo na raka zmarło tam kilka osób z obsługi w czasach gdy to było czynne (a jeszcze promieniuje?). Jeśli wieża stoi to niech stoi a choćby jako pomnik socjalistycznej myśli technicznej, heh. Wszystkimi czterema rękami popieram pomysł.
v
verseau
super
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski