Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wydziale Komunikacji w Poznaniu zamontują kamery, które będą wyłapywać ludzi bez maseczek

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
W poznańskim Wydziale Komunikacji przy ul. Gronowej kamery będą obserwować petentów, którzy nie przestrzegają obostrzeń sanitarnych.
W poznańskim Wydziale Komunikacji przy ul. Gronowej kamery będą obserwować petentów, którzy nie przestrzegają obostrzeń sanitarnych. Mariusz Kapala/zdjęcie ilustracyjne
Kamery, które monitorują, czy mamy na sobie maseczkę? To nie fikcja, a rzeczywistość. Takie rozwiązanie wprowadza Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych w Poznaniu przy ul. Gronowej. Osoby, które nie będą posiadały maseczki, zostaną uchwycone przez kamerę, a ich wizerunek zostanie przekazany policji.

Urządzenie monitorujące to, czy mamy na sobie maseczkę, zostaje wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. W wydziale codziennie przewijają się tysiące ludzi, a według informacji podanych przez urząd, nie każdy przestrzega zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Co więcej, w niektórych przypadkach musiała interweniować nawet policja.

Jak informuje Łukasza Prymas, zastępca dyrektora ds. zarządzania obiektami Wydziału Obsługi Urzędu UMP wykorzystanie specjalnej kamery, dzięki której będzie można rozpoznać, czy dana osoba ma założoną maseczkę, to pilotażowe rozwiązanie.

- W trakcie trwania pilotażu będziemy analizować zarówno sprawność systemu, jak i liczbę osób nieprzestrzegających obostrzeń sanitarnych

- informuje Prymas.

Instalowany system ma być w dużej mierze automatyczny. Kamery mają utrwalać materiał wideo i przesyłać go na specjalny adres mailowy. Wówczas będzie on analizowany i w określonych przypadkach wysyłany policji w celu ustalenia danych osoby, która nie przestrzega obostrzeń sanitarnych.

Za brak maseczki można spodziewać się mandatu w wysokości do 500 zł. W pewnych przypadkach funkcjonariusze mogą złożyć do sądu wniosek o ukaranie, wówczas grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Obecnie miasto nie ma planów, aby takie rozwiązanie zostało wprowadzone na masową skalę. Informuje, że jeśli system okaże się sprawny i potrzebny, to nie jest wykluczone, że podobny sprzęt zostanie zamontowany także w innych salach obsługi klienta - np. w budynku przy ul. Libelta 16/20.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski