Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W żłobkach i przedszkolach może przebywać więcej dzieci. Główny Inspektor Sanitarny podał nowe wytyczne. Co jeszcze się zmieni?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Zwiększył się limit przedszkolaków w placówkach. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla grupy od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 metrów kwadratowych, a oddział może liczyć 25 maluchów. Wytyczne GIS utrzymują natomiast zasady dotyczące dystansu społecznego, higieny oraz  dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu.
Zwiększył się limit przedszkolaków w placówkach. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla grupy od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 metrów kwadratowych, a oddział może liczyć 25 maluchów. Wytyczne GIS utrzymują natomiast zasady dotyczące dystansu społecznego, higieny oraz dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu. Anna Kaczmarz
Główny Inspektor Sanitarny zaktualizował zasady sanitarne dotyczące funkcjonowania żłobków i przedszkoli. Zgodnie z nowymi wytycznymi w oddziale będzie mogło być więcej dzieci, a jedna grupa przedszkolaków ma w miarę możliwości przebywać w wyznaczonej i stałej sali pod opieką tych samych opiekunów.

Od 6 maja żłobki i przedszkola są otwarte. Dyrektorzy tych placówek muszą jednak stosować się do wytycznych wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z tymi wytycznymi należy m.in. dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, higienę oraz o dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Ponadto sanepid wyznaczył limit dzieci przebywających jednocześnie w żłobkach lub przedszkolach.

Zobacz także: Otwarcie żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie zasady bezpieczeństwa powinny spełniać placówki

Wytyczne GIS: Więcej dzieci w przedszkolach

Początkowo GIS zalecał, aby w grupie przedszkolnej w jednym pomieszczeniu mogło przebywać do 12 dzieci, a minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie była mniejsza niż 4 metry kwadratowe na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Sprawdź też:

W czerwcu Główny Inspektor Sanitarny poinformował jednak, że według zaktualizowanych wytycznych dla przedszkoli, przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 metry kwadratowe na 1 dziecko i każdego opiekuna, a w grupie mogło przebywać 16 dzieci.

Czytaj również: Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Dyżur letni będzie możliwy tylko w przedszkolu, do którego dziecko jest zapisane

W piątek, 3 lipca GIS opublikował kolejną aktualizację wytycznych, zgodnie z którą w grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla grupy od 3 do 5 maluchów powinna natomiast wynosić co najmniej 16 metrów kwadratowych.

Nadal obowiązuje reżim sanitarny

Pozostałe wytyczne zostały utrzymane. GIS zaleca, by grupa z opiekunem przebywała w wyznaczonej, stałej sali oraz aby do grup dzieci w miarę możliwości przyporządkowani byli ci sami opiekunowie. Ponadto dziecko nie może wnosić do przedszkola lub żłobka własnych zabawek, a w salach nie może być przedmiotów, które trudno jest zdezynfekować (pluszaki, puzzle, dywany).

Wydane zalecenia wskazują również ta to, aby przedszkola i żłobki tak zorganizowały zajęcia, by nie spotykały się ze sobą dzieci z różnych grup, np. wprowadzając różne godziny rozpoczęcia zajęć, czy różne godziny przebywania na dworze.

Nadal obowiązuje zasada, że z dzieckiem na terenie placówki może przebywać jeden rodzic. Musi on utrzymywać dystans społeczny w stosunku do pracowników placówek i innych rodziców z dziećmi, mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wejściem na teren placówki.

Zobacz też: Żłobki i przedszkola w Poznaniu nie pomieszczą wszystkich dzieci, jeśli nie zmienią się limity wprowadzone przez sanepid

Sprawdź też:

Liczba dzieci w poznańskich przedszkolach wzrasta

Zgodnie z określonymi limitami dyrektorzy nie mogą przyjmować do przedszkoli wszystkich dzieci. W poznańskich placówkach nie pojawia się jednak problem ze zbyt małą liczbą miejsc dla maluchów, choć dyrektorzy przyznają, że coraz więcej rodziców decyduje się na zapisywanie przedszkolaków na dyżury.

- Zwiększenie limitu dzieci jest dla mnie korzystnym rozwiązaniem, ponieważ mogę utworzyć o jedną grupę mniej, a dzięki temu opiekunowie mogą pójść na urlop. Jeżeli chodzi o kwestię liczby miejsc to nie jest ich za mało, choć rodzice zapisują coraz więcej dzieci do przedszkola. Teraz mam zapisanych 112 maluchów - mówi Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

Czytaj również: Rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu 2020: Co zrobić, gdy dziecko nie dostanie się do żadnego przedszkola?

Również Klaudia Sobecka- Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51 w Poznaniu przyznaje, że liczba dzieci w placówce wzrasta.

- Więcej rodziców zapisuje dzieci niż na początku, a więc dobrze, że limit został zwiększony. Teraz akurat przedszkole jest zamknięte, ale mamy zapisanych 19 maluchów. Wcześniej było to 12 dzieci - podkreśla dyrektorka.

Zobacz też:

Współczesne choroby dzieci bywają zaskakujące. Jeszcze 30 lat temu nikt by się nie spodziewał, że w ogóle mogą istnieć. Zaburzenia uczenia się czy lęki skutecznie zniechęcają dzieci do chodzenia do szkoły, a czas spędzony z rówieśnikami jest w tym czasie bezcenny. Dowiedz się więcej o dziecięcych chorobach współczesności, aby móc szybko reagować i leczyć.

Przez te choroby gorzej się uczą. Twoje dziecko też ją ma?

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski