Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walenty Pietrzak. Pierwszy kaliski medalista mistrzostw Polski w boksie

Mariusz Kurzajczyk
Edward Wurm i Walenty Pietrzak
Edward Wurm i Walenty Pietrzak
Walenty Pietrzak był w okresie międzywojennym najlepszym kaliskim pięściarzem, pierwszym w historii grodu nad Prosną medalistą mistrzostw Polski. Jednocześnie jest jednym z najmniej znanych kaliskich sportowców, a jego losy, szczególnie powojenne, ale także te przed przyjazdem do Kalisza ciągle pozostają niezbadane. Na pewno urodził się 28 stycznia 1915 r. w niemieckim Anklam. I to koniec pewnych informacji.

Walenty Pietrzak wkracza na ring dość szybko, bo już w czerwcu 1932 r., kiedy to zorganizowano oficjalne mistrzostwa Kalisza. Na starcie stanęło aż 36 zawodników, trenujących w klubach lub niezrzeszonych. W świetlicy 29 pułku Strzelców Kaniowskich w wadze półciężkiej spotkało się właśnie takich dwóch niezrzeszonych - Marczak i Pietrzak. Ten drugi (17-latek!), po otrzymaniu serii mocnych ciosów, poddał się i oddał tytuł rywalowi.

Pietrzak nie zraził się do boksu i po dwóch latach był już najlepszym kaliskim pięściarzem. W 1934 r. został mistrzem Związku Strzeleckiego Okręgu Poznańskiego i jako jeden z dwóch kaliszan wywalczył remis w meczu reprezentacji miasta z najsilniejszą przed wojną polską ekipą, czyli Wartą Poznań. W kolejnym roku Pietrzak stoczył dwa pojedynki z legendarnym Henrykiem Chmielewskim z IKP Łódź, przegrywając na punkty. Ta sztuka udawała się rzadko komu, bowiem „Chmel” zwykle wygrywał przez nokaut.

W 1936 r. Pietrzak zdobył dla Kalisza historyczny medal. Najpierw został mistrzem okręgu łódzkiego w wadze półciężkiej, a potem, już podczas mistrzostw Polski, wygrał dwie walki i w finale spotkał się z kolejną legendą przedwojennego boksu Franciszkiem Szymurą. Przegrał na punkty, ale świetna postawa stała się odskocznią do dalszej kariery, bowiem z KKS-u przeszedł do IKP Łódź, w którego barwach przed wojną wywalczył jeszcze dwa srebrne i jeden brązowy krążek MP.

W 1939 r. Pietrzak miał zmienić klub i boksować w Warszawie, jednak do tego nie doszło. W maju gazety doniosły o samobójstwie kaliskiego pięściarza. Na tym jego historia powinna się zakończyć, ale cierpliwe badanie archiwów pozwoliło pociągnąć ją dalej. Tuż po wojnie Pietrzak pojawił się w Szczecinie, a nawet został mistrzem okręgu szczecińskiego w wadze ciężkiej. Przekroczył trzydziestkę, więc to mistrzostwo było mocnym akordem na zakończenie kariery sportowej. Z dokumentów szczecińskiego USC wynika, że w 1956 r. ożenił się ze Stanisławą Małecką. Co dalej się z nim działo, kiedy i gdzie umarł – nie wiadomo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski