Warta Poznań przegrała sparing z Pogonią Szczecin 1:2 (1:0). "Starzy" na "młodych" i odwrotnie

Jakub Sangowski strzelił pięknego gola dla Warty Poznań. Dla Zielonych to był pierwszy sparing przed rozpoczęciem nowego sezonu. Łukasz Gdak
W swoim pierwszym sparingu podczas przygotowań do nowego sezonu Warta Poznań przegrała w Opalenicy z Pogonią Szczecin 1:2 (1:0). Jedyną bramkę dla Warciarzy zdobył Jakub Sangowski.

Dziwny był to sparing. W pierwszej połowie Pogoń Szczecin wystawiła rezerwowy skład, przeciwko mocnemu zestawieniu Warty Poznań. Zieloni to wykorzystali, prowadząc po 45 minutach 1:0. Kiedy role się odwróciły, boisko opuścili najlepsi piłkarze Warty, a trener Piotr Tworek desygnował do gry głębokie rezerwy, Portowcy, z podstawowymi zawodnikami na boisku, uzyskali ogromną przewagę zdobyli dwa gole i zgrupowanie w Opalenicy zakończyli wygraną 2:1.

W ostatnim czasie szczecinianie są właściwie stałym sparingpartnerem Zielonych”. Piątkowe spotkanie było już czwartym meczem towarzyskim od lata 2019 roku. Pierwszy zakończył się remisem 1:1, w drugim – zimą 2020 roku Pogoń wygrała 3:0, a niespełna pół roku temu górą była drużyna trenera Piotra Tworka, która zwyciężyła 2:0. Wszystkie wspomniane pojedynki odbyły się w Szczecinie. Tym do starcia doszło w Opalenicy, gdzie trzeci zespół poprzedniego sezonu ekstraklasy jest na zgrupowaniu i przygotowuje się do startu m.in. w Lidze Konferencji.

Pogoń Szczecin pierwszy mecz z NK Osijek rozegra już 22 lipca, czyli jeszcze przed startem sezonu. Zespół trenera Kosty Runjaicia jest więc nieco do przodu, jeśli chodzi o przygotowania do rozgrywek. W Opalenicy zdążył już rozegrać dwa sparingi – wygrany 3:0 z Zagłębiem Lubin i zakończony porażką 0:1 ze słowackim MFK Rużomberok.

– Cieszymy się, że będziemy mieli okazję zmierzyć się z silnymi rywalami. Szansę pokazania się dostaną trzej nowi zawodnicy w drużynie, czyli Jędrzej Grobelny, Wiktor Pleśnierowicz i Milan Corryn. Wystąpią też gracze testowani, którzy trenowali z nami na zgrupowaniu i będziemy mogli sprawdzić ich w warunkach meczowych – mówił przed meczem Adam Szała, drugi trener Warty Poznań.

Tymi testowanymi zawodnikami byli m.in. Jakub Sangowski oraz Jakub Białczyk czy Łukasz Norkowski z Lecha Poznań. Ten pierwszy jest zawodnikiem Zagłębia Sosnowiec, a w przeszłości był wypożyczany również do Lechii Gdański i Cagliari Calcio. 19-latek otworzył wynik spotkania w 14 minucie. Zieloni przejęli piłkę w środku pola, trafiła ona do Sangowskiego, który po ładnym zwodzie strzelił z lewej nogi pod poprzeczkę, nie dając szans na skuteczną interwencję Jakubowi Bursztynowi.

Na drugą połowę Pogoń wyszła już w doświadczonym ustawieniu i dominowała. Ale do 70. minuty, gdy poznaniacy grali w miarę mocnym składem - nie zagroziła specjalnie rywalom. Dopiero jak Warta wprowadziła do młodych graczy, bez doświadczenia w ekstraklasie - przewaga Portowców została potwierdzona. Po rzucie rożnym w 74. minucie wyrównał głową Konstantinos Triantafyllopoulos, a dziesięć minut później zwycięskiego gola zdobył Michał Kucharczyk, po podaniu z lewej strony o Kamil Drygasa.

Przeciwko Warcie nie zagrał Maciej Żurawski, który wiosną występował w poznańskim zespole. Doznał on kontuzji i już wcześniej opuścił zgrupowanie. Z kolei w barwach Warty zabrakło Bartosza Kieliby, Mateusza Kuzimskiego (drobny uraz) czy odpoczywającego jeszcze po Euro Roberta Ivanova.

- Nie wiedzieliśmy, jak zacznie Pogoń i tak samo my, jak rozpoczną rywale. Nie mam o to żalu czy zastrzeżeń. Dla nas najważniejsze, że skończyliśmy ten sparing bez kontuzji. To było istotne, bo ciężko pracujemy i to widać oraz będzie widać w nowych sparingach. Jesteśmy w fazie budowy zespołu, stąd sporo testowanych twarzy w drugiej połowie. Wiemy, w którym miejscu jesteśmy i jakim zespołem jesteśmy. Oby trafiać w nowe nazwiska i twarze. Mamy trochę czasu, ale też nie za dużo. Będziemy w tygodniu mieć nowe nazwiska, które będą na obozie i sparingu. Można trenować, ale nie ma nic fantastyczniejszego niż gra i to z wymagającym rywalem. Znamy Pogoń, bo znamy ją z ligi i cieszymy się, że mogliśmy w piątek zagrać z nimi sparing - powiedział Piotr Tworek.

Pogoń - Warta 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 - Sangowski 14', 1:1 - Triantafyllopoulos 74', 2:1 - Kucharczyk 85'
Pogoń Szczecin: Bursztyn (46. Stipica) - Bartkowski (46. Stolarski), Szcześniak (46. Zech), Malec (46.Triantafyllopoulos), Matynia (46. Mata), Łęgowski(46.Kucharczyk), Fornalczyk (46.Drygas),Łukasiak (46.Dąbrowski), Smoliński (46.Gorgon), Wędrychowski (46.Kurzawa), Turski (46. Carlos).
Warta Poznań: Lis(46. Grobelny) - Grzesik (62. Soiński), Kopczyński (62. Małek), Ławniczak (62. Pleśnierowicz), Kiełb (62. Fiedosewicz), Kupczak (62.Norkowski), Trałka (62. Rakowski), Jakóbowski (62.Smykowski), Czyżycki (62. Białczyk), Corryn (46. Zawistowski), Sangowski (54. Sopoćko).

Runda wiosenna zakończonego już sezonu przyniosła kilka zmian wśród najlepszych drużyn w naszym regionie. Aż cztery zespoły z Wielkopolski rozstały się z III ligą. Nasz ranking przedstawia kolejność klubów przed rozpoczęciem rozgrywek w sezonie 2021/22, w oparciu o wyniki zanotowane wiosną.Szczegóły na kolejnych slajdach --->

12 najlepszych klubów piłkarskich w Wielkopolsce. Zobacz naj...