Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż większość z nas marzy, by mieszkać we własnym domu

Monika Kaczyńska
Mieszkania w Polsce wciąż są bardzo drogie. Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte, na zakup własnego 70-metrowego mieszkania musimy odłożyć 8,5 średnich rocznych pensji. W Danii wystarczy zaoszczędzić ich tylko 2,5.

Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, czy jest sens tak dużo płacić za metraż w bloku, skoro za cenę trzypokojowego mieszkania można mieć dom pod miastem.

Według badań TNS Polska, w ostatnich latach bardzo zmieniła się sytuacja gospodarcza i społeczna Polaków. Nie dziwi zatem fakt, że ponad 70 proc. badanych, zapytanych gdzie chciałoby mieszkać, odpowiedziało, że w domu jednorodzinnym. Decydując się na taką opcję, mamy możliwość zaoszczędzenia na wielu wydatkach, możemy także wybrać dogodną lokalizację i materiały, z których budynek będzie wykonany.

- Indywidualny inwestor jest w stanie znacznie ograniczyć koszty budowy, na co nie ma wpływu kupując mieszkanie od dewelopera. Zlecając prace firmie zajmującej się profesjonalną budową domów, może także do woli nanosić zmiany w projekcie, aby spełniał oczekiwania wszystkich domowników - mówi René-Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard. - Ma też pełną kontrolę nad wyborem użytych materiałów i wykonaniem prac - dodaje.

Polska ma wieloletnie opóźnienia w budownictwie mieszkaniowym, które swój rozkwit przeżyło dopiero w ostatnich latach przed kryzysem finansowym. Jednak z roku na rok powstaje coraz więcej nieruchomości.

Według danych GUS, w okresie od stycznia do marca 2013 r. oddano do użytku 37161 mieszkań, tj. o 2,4 proc. więcej niż w 2012 r. (kiedy odnotowano wzrost o 32 proc). Według kryterium przyjętego przez GUS mianem "mieszkania" określa się lokal w bloku, kamienicy, szeregowcu, jak i dom jednorodzinny.

Największy udział (56,4 proc.) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli inwestorzy indywidualni. Jak widać, coraz więcej Polaków podjęło decyzję o budowie.

- Są osoby, które od początku wiedzą, że chcą mieszkać w domu, zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy klienci początkowo myślą o kupnie mieszkania, a po namyśle decydują się na budowę domu. Coraz więcej osób nie chce też korzystać z gotowych ofert deweloperów, gdyż cenią sobie możliwość opracowania indywidualnego projektu czy też aranżacji - zaznacza René-Xavier Gerard.

Czynników przemawiających na korzyść posiadania własnego domu jest wiele. Jedni cenią ciszę i spokój, z dala od zgiełku zatłoczonych miast. Innym zależy na własnym ogrodzie i domowym azylu.
Istotne też, że nowoczesne technologie pozwalają wybudować dom w taki sposób, by koszty jego utrzymania były relatywnie niskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski