Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Według statystyk policji niemal 30 dzieci każdego dnia pada ofiarą przemocy. Chcesz im pomóc? Zgłaszaj to!

Szymon Paź
Szymon Paź
Zgodnie z obecnymi przepisami także dziecko-świadek przemocy jest jej ofiarą
Zgodnie z obecnymi przepisami także dziecko-świadek przemocy jest jej ofiarą fot. freepik / zdjęcie ilustracyjne
Para z Przemkowa znęcała się nad 11-miesięcznym dzieckiem, grozi im do 20 lat więzienia. Nad 3-miesięcznym chłopcem znęcali się rodzice z Koszalina. 18-latka z Radzynia Chełmińskiego usłyszała zarzut znęcania się nad swoim półrocznym dzieckiem - to tylko kilka przykładów z ostatniego miesiąca. Co zrobić, jeśli jesteśmy świadkiem przemocy wobec dziecka?

Głośne medialne przypadki przemocy wobec dzieci

Kilka z głośnych medialnie przypadków ujawnienia przemocy wobec dzieci w ostatnich miesiącach przedstawiliśmy w naszej galerii. Zazwyczaj do opinii publicznej dochodzą te, w których doszło do dużego uszczerbku na zdrowiu. Często sygnalistami są lekarze, którzy dość łatwo mogą dostrzec, że urazy dziecka nie powstały naturalnie.

Głośne medialne przypadki przemocy wobec dzieci z ostatnich tygodni:

- Te najcięższe przypadki są zwykle bardzo medialne i od czasu do czasu słyszy się o jakiejś tragicznej sytuacji. Natomiast w większości są to urazy, które może bezpośrednio nie zagrażają życiu dziecka, ale na pewno nie są to dobre praktyki wychowawcze

- mówił „Głosowi Wielkopolskiemu” w styczniu prof. Przemysław Mańkowski, kierownik Kliniki Chirurgii, Urologii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu.

Skąd bierze się przemoc wobec dzieci w rodzinie?

Jak informuje Bogna Kisiel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu głównymi przyczynami przemocy wobec dzieci w rodzinie jest bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, problemy z uzależnieniami (od alkoholu lub narkotyków), problemy emocjonalne i psychologiczne (brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, problem z kontrolowaniem emocji), wzorce przemocowe w rodzinie i zaburzenia psychiczne.

Według statystyk policji w 2022 r. niemal 11 tysięcy dzieci padło ofiarą przemocy domowej. To 30 takich przypadków dziennie. O większości z nich nie usłyszymy - są zbyt mało medialne albo dzieją się tam, gdzie dziennikarze nie docierają. Według organizacji społecznych przemocy wobec dzieci jest wielokrotnie więcej niż pokazują policyjne statystyki. Te obejmują tylko przypadki zarejestrowane w procedurze tzw. Niebieskiej Karty.

Przemoc wobec dzieci w liczbach

Liczba przypadków przemocy domowej wobec dzieci:

  • 2012 - 19 172
  • 2013 - 19 254
  • 2014 - 21 055
  • 2015 - 17 392
  • 2016 - 14 223
  • 2017 - 13 515
  • 2018 - 12 404
  • 2019 - 12 161
  • 2020 - 11 787
  • 2021 - 11 129
  • 2022 - 10 982
  • 2023* - 17 039

*zmiana przepisów z września 2023 r. pozwalająca uznać dzieci zamieszkujące w domu, w którym dochodzi do przemocy za współofiary, spowodowała nagły wzrost statystyczny liczby przypadków przemocy wobec nieletnich w policyjnych statystykach.
Dane Komendy Głównej Policji na bazie informacji zgromadzonych w procedurze Niebieskiej Karty (bez danych z działalności innych, upoważnionych do zwalczania przemocy domowej, podmiotów pozapolicyjnych)

Jeszcze do niedawna dzieci zamieszkujące z osobą oskarżoną o przemoc i jej ofiarą nie trafiały do statystyk. Fundacja Court Watch Polska w raporcie „Wymiar sprawiedliwości wobec przemocy domowej” zwracała uwagę, że trudno uznać, że takie dzieci nie były ofiarami przemocy, choćby psychicznej. We wrześniu 2023 r. zmieniły się przepisy i dzieci w rodzinach, w których dochodzi do przemocy uznaje się za współofiary. Stąd lawinowy wzrost małoletnich ofiar przemocy w policyjnych statystykach z 2023 r.

Widzisz przemoc w rodzinie? Zgłoś to!

Procedury Niebieskiej Karty, która służy monitorowaniu przypadków przemocy w rodzinie, rozpocząć może policjant, pracownik socjalny, oświaty i ochrony zdrowia oraz członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej wprowadziła instytucję świadka. Świadkiem może być osoba niespokrewniona i bezpośrednio na podstawie jej przekazu można spisać kwestionariusz i wszcząć procedurę. Przemoc wobec dzieci, a nawet jej podejrzenie, można zgłaszać na policję (także telefonicznie) lub pracownikom opieki społecznej (w Poznaniu pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie).

W 1919 rodzinach objętych w Poznaniu działaniami wynikającymi z Niebieskiej Karty pomiędzy 1 stycznia 2022 r. i 21 marca 2024 r. zamieszkiwało 1253 dzieci. 705 z nich doświadczało bezpośredniej przemocy, a nie tylko były ich świadkami.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Cała Wielkopolska długo żyła tą historią. Czworo nastolatków wraz z dorosłą kobietą uprowadziło 14-latkę, którą w zaledwie kilka godzin brutalnie zgwałcono, ogolono jej głowę i brwi, a także przypalano papierosami. Nastolatka przeżyła prawdziwy koszmar. Podobnych historii jest jednak więcej. W galerii przypominamy najgłośniejsze i najbardziej szokujące sprawy z Wielkopolski -->

Przerażające historie o porwaniach i wykorzystywaniu dzieci ...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski