Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele firm ma czas na zainstalowanie kasy fiskalnej tylko do 1 marca

Materiał Partnera Zewnętrznego
Na początku roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy fiskalne, zgodnie z którymi kolejne firmy, bez względu na wysokość osiąganego obrotu, muszą zainstalować kasy rejestrujące. Regulacje prawne przygotowane przez Ministerstwo Finansów objęły m.in. gabinety lekarskie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kancelarie prawnicze oraz warsztaty samochodowe. 1 marca 2015 roku kończy się okres dostosowawczy i do tego czasu należy zainstalować urządzenia fiskalne. Jak szybko poradzić sobie z formalnościami i zaoszczędzić na zakupie kasy?

Zbliża się ostateczny termin zainstalowania kasy
4 listopada 2014 szef resortu finansów, Mateusz Szczurek, złożył podpis pod Rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z przepisami, kolejne grupy podatników, którzy świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych, muszą zainstalować urządzenia fiskalne. Niezależnie od wysokości realizowanego obrotu, z kas powinni zacząć korzystać m.in. lekarze, prawnicy, fryzjerzy, mechanicy, księgowi.

Wspomniane regulacje prawne weszły w życie 1 stycznia 2015, ale równocześnie ustanowiony został okres dostosowawczy, który miał pozwolić przedsiębiorcom na dopasowanie biznesu do nowych wymogów.

- Podmioty objęte przepisami, które w zeszłym roku wykonywały usługi na rzecz osób fizycznych, nadal prowadzą tego typu działalność, a do 31 grudnia 2014 nie przekroczyły rocznego limitu obrotu, mają czas na zainstalowanie kasy i rozpoczęcie rejestrowania obrotu do 1 marca 2015 - wyjaśnia Dariusz Wojciechowski, Kierownik Salonu Sprzedaży Polskiego Centrum Kas Fiskalnych w Poznaniu.

Zakup urządzenia fiskalnego to nie wszystko – pamiętaj o formalnościach!
Przedsiębiorcy, którzy muszą zacząć prowadzić ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy, powinni pamiętać o tym, że sam zakup urządzenia nie upoważnia jeszcze do wydawania paragonów. Do 1 marca 2015 trzeba zdążyć z wieloma obowiązkami.

- Co najmniej jeden dzień przed rozpoczęciem rejestrowania obrotu należy zawiadomić Urząd Skarbowy o planowanej liczbie kas i miejscach ich zainstalowania. Następnie trzeba dopilnować, aby serwisant z ważnymi uprawnieniami wprowadził urządzenie w tryb fiskalny. Później naczelnik właściwego Urzędu Skarbowego powinien zostać poinformowany o fiskalizacji – w terminie do 7 dni od daty wykonana tej czynności. Na koniec przedsiębiorca otrzyma numer ewidencyjny, który musi nanieść na kasę w trwały sposób, w widocznym miejscu - tłumaczy ekspert PCKF.

Nietrudno zgadnąć, że zainstalowanie urządzenia w firmie i rozpoczęcie ewidencji może zająć nawet kilka dni. W związku z tym, aby spokojnie przejść przez wszystkie etapy, nie warto zwlekać z zakupem kasy do ostatniej chwili.

Wybór odpowiedniej technologii to odpowiedzialna decyzja
Wielu przedsiębiorców będzie musiało korzystać z urządzenia fiskalnego praktycznie codziennie. Zakup kasy jest więc ważną decyzją, która może mieć znaczący wpływ na pracę w firmie. Wybór dostępnych na polskim rynku rozwiązań technologicznych jest jednak bardzo szeroki, a urządzenie rejestrujące sprzedaż powinno być dostosowane do potrzeb konkretnej działalności. Jakimi kryteriami się kierować, aby podjąć mądrą decyzję?

- Głównym zadaniem kasy jest ułatwienie prowadzenia ewidencji sprzedaży w przedsiębiorstwie. Aby tak się stało, urządzenie powinno umożliwiać zaprogramowanie w bazie towarowej wszystkich towarów lub usług. Warto rozważyć kasę z elektroniczną kopią paragonów, gdyż technologia ta staje się już dziś standardem. Poza ogólną funkcjonalnością danego modelu, istotne mogą się okazać również jego gabaryty - podkreśla Wojciechowski.

Niezawodne kasy popularnych producentów
Branża fiskalna nie odbiega znacząco od innych sektorów IT. Tutaj także prym wiodą popularni producenci, którzy od lat oferują polskim przedsiębiorcom sprawdzone i nowoczesne technologie sprzedaży. Tworzone przez nich kasy rejestrujące są zarówno proste w obsłudze, jak i solidnie wykonane oraz funkcjonalne.

- Przykładami takich urządzeń są Posnet Bingo HS EJ i Elzab Mini E. Wspomniane modele zostały wyposażone w moduły elektroniczne, które pozwalają na archiwizowanie kopii paragonów na karcie pamięci. Dzięki temu znika konieczność przechowywania wielu papierowych wydruków. Poza tym, Bingo HS EJ i Mini E posiadają klawisze funkcyjne, które można wykorzystać do prowadzenia szybkiej sprzedaży najpopularniejszych towarów lub usług - opowiada Wojciechowski.

Posnet Bingo HS EJ

Małe, nowoczesne i funkcjonalne
Niewielkie wymiary urządzenia wcale nie muszą oznaczać jego mniejszej funkcjonalności. Znajduje to potwierdzenie nie tylko w przypadku powszechnie stosowanych smartfonów i tabletów. Również kasy fiskalne stały się dziś małe, lekkie i poręczne. Pomimo niewielkich gabarytów, oferują nowoczesne rozwiązania technologiczne i zapewniają komfortowe prowadzenie sprzedaży.

Dobrze to widać na przykładzie dwóch urządzeń: Elzab K10 i Posnet Mobile HS EJ. Obydwa modele są lekkie i małe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas pracy mobilnej. Co więcej, pozwalają na przechowywanie kopii paragonów w formie elektronicznej i programowanie klawiszy funkcyjnych. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich w punktach handlowo-usługowych – zajmą wtedy zdecydowanie mniej miejsca, niż kasy stacjonarne.

Elzab K10

Posnet Mobile HS EJ

Postaw na wiarygodnego dystrybutora i obniż koszty instalacji kasy
Poprawne rozpoczęcie ewidencji nie musi być wcale skomplikowane i kosztowne. Wystarczy powierzyć interesy przedsiębiorstwa uznanemu dystrybutorowi kas, który zapewni terminowe i zgodne z przepisami zainstalowanie urządzenia. Można również dzięki temu zaoszczędzić na wydatkach związanych z rozpoczęciem rejestrowania obrotu.

Wiarygodnym dystrybutorem technologii sprzedaży, który od lat wspiera krajowych przedsiębiorców, jest Polskie Centrum Kas Fiskalnych. Firma gwarantuje zarówno profesjonalne doradztwo w kwestiach formalnych, jak i szeroki wybór urządzeń wykorzystywanych w handlu oraz korzystne warunki współpracy. Aktualnie PCKF posiada atrakcyjną ofertę dla podatników, którzy powinni zainstalować kasy do 1 marca 2015. Co więcej, obecni i przyszli klienci Alior Banku mogą liczyć na rabat nawet do 15% oraz zwrot 100 złotych na rachunek firmowy.

Poznański salon sprzedaży Polskiego Centrum Kas Fiskalnych znajduje się przy ulicy Kosińskiego 21. Pełną ofertę urządzeń i oprogramowania dla firm można znaleźć na stronie www.PCKF.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski