MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Samorządy zwalczają raka szyjki macicy

Janusz Gawłowski
Niemal 100 samorządowców z Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz województwa zachodniopomorskiego wraz z autorytetami medycznymi i przedstawicielami organizacji samorządowych szukało w Poznaniu metody na opanowanie raka szyjki macicy w Polsce. Każdego roku 3,5 tys. kobiet słyszy tragiczną diagnozę, połowa z nich umiera.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń we wdrażaniu samorządowych programów profilaktycznych skierowanych na profilaktykę raka szyjki macicy. Do skutecznego zwalczania nowotworu wystarczy regularna cytologia i profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Niestety, mieszkanki Wielkopolski są na ostatnim miejscu w Polsce jeśli chodzi o regularne badania cytologiczne. W ciągu trzech lat tylko nieco ponad 17 proc. kobiet skorzystało z bezpłatnych badań finansowanych przez NFZ. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna. Większość krajów europejskich zdecydowało o finansowaniu szczepień ze środków publicznych. W Polsce szczepienia przeciwko HPV trafiły do kalendarza szczepień zalecanych, a więc nie refundowanych przez państwo. Szczepienie jest drogie, dlatego w organizacje szczepień zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) włączają się samorządy.

- Nie ma dobrego wieku na umieranie, a dzięki państwa determinacji i zaangażowaniu wiele kobiet ma szansę na życie. To, co Państwo robicie, jest mądre i konieczne - komplementował samorządowców profesor Marek Spaczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego zdaniem działania profilaktyczne zawsze będą tańsze od leczenia szpitalnego.

Wicestarosta powiatu poznańskiego Ewa Dalc przedstawiając program szczepień stwierdziła, że samorządy są najlepszym organizatorem tego typu przedsięwzięć, bowiem najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Samorządy nie są w stanie jednak unieść wszelkich wynikających z tego kosztów.
- Żałuję, że władze centralne rezygnują ze szczepień. Wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o umieralność na raka szyjki macicy, to jesteśmy w ogonie Europy - stwierdziła Ewa Dalc podkreślając, że ministerialne decyzje są szczególnie zaskakujące, jeżeli weźmie się pod uwagę skuteczność szczepień.

Dlatego też działania samorządów, dzięki którym zaszczepiono już w całej Polsce około 30 tysięcy dziewcząt, warte są popularyzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski