Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska szkoła z absurdem roku. Nie uwierzycie, za co chciała karać uczniów!

Grzegorz Szkiłądź
Grzegorz Szkiłądź
Zwycięzca głosowania - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie - zakazała w statucie przebywania uczniów poza domem po godzinie 22 bez opieki rodziców.
Zwycięzca głosowania - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie - zakazała w statucie przebywania uczniów poza domem po godzinie 22 bez opieki rodziców. Google Street View
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie w powiecie gostyńskim zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie na najbardziej niedorzeczną statutową zasadę. Rościła sobie prawo do karania uczniów za to, że po godzinie 22 byli poza domem bez opieki rodziców. Nietypowy konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Umarłych Statutów, które działa na rzecz praworządności w szkołach.

Wielkopolska szkoła z absurdem roku. Nie uwierzycie, za co chciała karać uczniów!

W finale wielkopolska podstawówka zmierzyła się z lubelskim XXI LO im Stanisława Kostki, które przewidywało kary statutowe za udział ucznia we "wszelkiego rodzaju pokazach ciała". Na podium znalazła się jeszcze warszawska Bursa nr 6, skreślająca młodych ludzi z listy wychowanków za podjęcie przez nich pracy zarobkowej.

Zwycięzca głosowania - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie - zakazała w statucie przebywania uczniów poza domem po godzinie 22 bez opieki rodziców.

"To przykład znacznej ingerencji szkoły w życie uczniów i ich rodzin"

- Jest to przykład znacznej ingerencji szkoły w życie uczniów i ich rodzin. Przepis sformułowany tak, jak w statucie pępowskiej podstawówki, w praktyce zakazał uczniom wieczornego wyjścia do teatru z dziadkami czy nocnego spaceru do parku ze starszym rodzeństwem - zauważa Daniel Sjargi, wiceprezes stowarzyszenia i koordynator konkursu na Statutowy Absurd Roku. - Szkoły bardzo często regulują w swoich statutach zakazy lub kary, które odnoszą się do aktywności pozaszkolnych. W większości przypadków robią to bezprawnie.

Jak zwracają uwagę organizatorzy plebiscytu, każdy zakaz lub nakaz wprowadzony przez publiczną instytucję taką jak szkoła musi być wydany na podstawie i w granicach prawa - mówi o tym choćby polska konstytucja. Ta sama konstytucja mówi o ochronie prawnej życia prywatnego i rodzinnego - stąd więc postanowienie ze statutu podstawówki w Pępowie jawi się jako wprost sprzeczne z prawem. To bowiem nie szkoła, a rodzice decydują, komu i kiedy powierzą opiekę nad swoimi dziećmi. Nie można ich tego prawa pozbawić inaczej niż na podstawie ustawy.

Zwycięzcy zostali wybrani głosowaniu internautów

Organizatorem zmagań o oświatową antynagrodę jest Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS) - największa w Polsce organizacja non-profit zajmująca się prawami ucznia. Nominacje pochodziły ze zgłoszeń, które przez cały rok napływały do wolontariuszy przeprowadzających interwencje w różnych jednostkach oświatowych. Zwycięzcy zostali wybrani głosowaniu internautów.

Do konkursu zostało nominowanych osiem placówek z całej Polski - w tym roku po raz pierwszy także internaty i bursy, które również działają na podstawie oświatowych przepisów (funkcjonują w nich np. rady pedagogiczne czy samorządy uczniowskie).

- Konkurs jest sygnałem ostrzegawczym dla szkół, których statuty naruszają prawo powszechnie obowiązujące. Mamy nadzieję, że będzie stanowił inspirację do zmian, ale także podniesie świadomość społeczną na temat praw uczniowskich - komentuje Daniel Sjargi.

Takie kwiatki występują w pracach domowych, wypracowaniach oraz kartkówkach.

Uczniowie dają czadu, a nauczyciele załamują ręce... Oto now...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski