Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolski Kongres Gospodarczy: Stawiajmy na rozwój innowacji. Tym zatrzymamy absolwentów

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Wielkopolski Kongres Gospodarczy: Stawiajmy na rozwój innowacji. Tym zatrzymamy absolwentów
Wielkopolski Kongres Gospodarczy: Stawiajmy na rozwój innowacji. Tym zatrzymamy absolwentów Waldemar Wylegalski
Czy Wielkopolska jest innowacyjna, sprzyja firmom? O tym rozmawiali uczestnicy Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 22 listopada po raz pierwszy w Poznaniu.

Przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim wykształconego, wydajnego pracownika. Absolwenci szkół z kolei chcą godnie zarabiać, mieć możliwość rozwoju i dobre warunki bytowe. Wielkopolska to z kolei region, który ma dużo w sobie dużo niewykorzystanego potencjału. Z jednej strony - plany w zakresie poprawy jakości dróg, budowa dużych tras transportowych, przy jednoczesnym rozwoju sieci elektroenergetycznej i gazowej. Z drugiej strony, w porównaniu z innymi, europejskimi miastami nie potrafimy, nie mamy zasobów, wiedzy na wprowadzenie innowacji. To jedne z wniosków, które płyną po pierwszym Wielkopolskim Kongresie Gospodarczym organizowanym przez Business Centre Club i „Głos Wielkopolski”.

– Tworzymy miejsca pracy także dla osób z Ukrainy. Samorządy powinny nas wspierać, natomiast w Poznaniu trzeba czekać rok, by uzyskać zezwolenie na pobyt. Z drugiej strony pracodawcy też muszą wziąć sprawy w swoje ręce – komentował rynek pracy Jacek Kulik, wiceprezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. – Sami zakładajmy szkoły zawodowe, kształcąc pod uczniów pod potrzeby pracowników.

Zobacz też: Wielkopolski Kongres Gospodarczy w Hotelu Andersia [ZDJĘCIA]

– Z badań Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wynika, że połowa studentów chce po zakończeniu edukacji zostać w Poznaniu. Reszta planuje przeprowadzkę do Krakowa czy Warszawy. To najbardziej oblegane, markowe pod względem biznesu miasta w Polsce. Warto by także Poznań zadbał o swoją markę - stwierdziła Agnieszka Ziomek, kierownik Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W swoim wystąpieniu zwróciła też uwagę na pokolenie tych, którzy urodzili się po roku 2000, czyli obecnych 16-latków. - To są już osoby, które są zainteresowane użytecznością zdobywanego wykształcenia, będą dobrze przyjmować zmiany. Z pewnością dla nich powstaną zawody, takie o których istnieniu jeszcze dziś nawet nie pomyślimy.
Marcin Karpiński, przedstawiciel Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zaprezentował przyszły rozwój Wielkopolski. Powstają nowe drogi dojazdowe, trasy kolejowe. W planach jest też rozbudowa sieci elektroenergetycznej. Ma to przyciągnąć potencjalnych inwestorów do Wielkopolski.

- Jednak wpływa na to ma także edukacja i rozwój uczelni w Wielkopolsce a także otoczenie biznesu, czyli inne, mniejsze firmy, które byłyby chętne do współpracy - dodał Marcin Przyłębski, dyrektor Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Poznania.

Niestety, nasz region traci przy innowacjach, co zauważyła Bożena Lublińska-Kasprzak pełniąca w gospodarczym gabinecie cieni BCC funkcję ministra przedsiębiorczości i innowacji. – Rozwijamy się w szybkim tempie, ale nie prowadzimy innowacyjnej gospodarki. Musimy zacząć inwestować we współpracę nauki z biznesem. Dane pokazują, że innowacyjne firmy wciąż się rozwijają i zarabiają więcej – stwierdziła.

Uczestnicy kongresu mogli wysłuchać prelekcji m. in:
Adama Trybusza - członka Management Mastery Club Harvard Business Review Polska, The Royal Institution of Chartered Surveyors oraz Urban land Institute w Londynie oraz Business Centre Club w Warszawie. A lokalnie Wielkopolskiego Klubu Kapitału i Rady Wielkopolskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz Klubu Partnera przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Adam Trybusz od 2012 roku pełni funkcję Kanclerza Loży Wielkopolskiej Business Centre Club. Absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Zawodowo od początku związany z procesami inwestycyjnymi.

Agnieszki Ziomek - kierownik Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, która zajmuje się problematyką rynku pracy w wymiarze krajowym i regionalnym, jest specjalistą partnerstwa lokalnego i doradca w dziedzinie rozwoju lokalnego.

Bożeny Lublińskiej - Kasprzak - ekonomistki, menadżerki z wieloletnim doświadczeniem. Ekspertki z zakresu programowania i wdrażania polityk przedsiębiorczości i innowacyjności, zarządzania projektami i programami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej. Organizatorki projektów międzynarodowej promocji Polski (EXPO Szanghaj, EXPO Mediolan). Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, ekspert parlamentarny, członek organów nadzoru spółek prawa handlowego. Koordynator prac Ośrodka Badań nad Przedsiębiorczością. W latach 2009-2016 Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Innowacyjności (TAFTIE). Ekspert Business Center Club do spraw przedsiębiorczości i innowacyjności.

Jacka Kulika - przedsiębiorcy, od 18 lat zawodowo związanego z ogólnopolską instytucją edukacyjną TEB Edukacja Sp. z o.o. – Dyrektor ds. rozwoju, Wiceprezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy Województwa Wielkopolskiego, członek Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, ekspert ds. projektów unijnych. Zaangażowany w działalność NGO, Prezes Zarządu w Stowarzyszenia Edukacyjnego „Pro Academia” oraz Stowarzyszenia „Muzyczny Gruszczyn”.

Macieja Kruszwickiego - przedstawicieal firmy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pI. Inżynier oprogramowania serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. Gdy rozpoczynał swoją przygodę z serwisem Internetowykantor.pl, firma zatrudniała 20 osób. Obecnie Currency One zatrudnia blisko pięć razy więcej pracowników, którzy dbają o ponad 400 000 użytkowników dwóch wiodących platform do wymiany walut on-line.

Marcina Karpińskiego - który jest wieloletnim pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, kierownikiem Oddziału Zagospodarowania Przestrzennego w Wydziale Infrastruktury i Rolnictwa. W swojej dotychczasowej pracy zdobył szerokie doświadczenie w zakresie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych na podstawie tzw. specustaw, w szczególności w odniesieniu do inwestycji w zakresie dróg publicznych. Posiadaną wiedzę przekazuje na licznych spotkaniach, konferencjach i szkoleniach.

Marcina Przyłębskiego - dyrektora Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Poznania. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Studiował również na Freie Universität w Berlinie i ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W Urzędzie Miasta Poznania pracuje od 2007 r., od kwietnia 2010 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura, a od maja 2011 r. jest dyrektorem Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Poznania.

Michała Jurka - profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracownik Katedry Pieniądza i Bankowości. Autor i współautor artykułów i książek z dziedziny bankowości centralnej, kursów walutowych, międzynarodowych stosunków finansowych, rynków finansowych, teorii pieniądza. Za monografię „Międzynarodowy system walutowy i systemy kursowe w warunkach integracji finansowej”, opublikowaną w 2011 roku, otrzymał Nagrodę Prezesa NBP za wybitne publikacje książkowe z dziedziny bankowości i finansów. Od grudnia 2010 roku jest głównym ekonomistą SGB-Banku (dawniej Gospodarczego Banku Wielkopolski).

Moniki Gałganek – Napierały - głównej specjalistki w Departamencie Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Zaangażowana w prace związane z wyłonieniem inteligentnych specjalizacji dla Wielkopolski, aktualizacją Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015 – 2020 (RIS3) oraz inauguracją „procesu przedsiębiorczego odkrywania” (PPO) w województwie wielkopolskim. Autorka publikacji na temat innowacyjności sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz regionu. Wykładowca studiów podyplomowych z zakresu strategii i planowania biznesu. Koordynatorka projektów unijnych.

Wielkopolski Kongres Gospodarczy w Hotelu Andersia

Wielkopolski Kongres Gospodarczy w Hotelu Andersia [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski