Wielkopolskie Centrum Onkologii dba o potencjał naukowy dla dobra pacjentów

Materiał informacyjny WIELKOPOLSKIEGO CENTRUM ONKOLOGII IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
prof. dr hab Tomasz Piotrowski Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej WCO
prof. dr hab Tomasz Piotrowski Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej WCO
Dobra diagnostyka i skuteczne metody leczenia nie byłyby wystarczające bez ciągłego rozwoju oraz wdrażania nowoczesnych metod terapii. Wiedzą o tym dobrze przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, którzy skupiają się na leczeniu pacjentów oraz wciąż dążą do pogłębiania swojej wiedzy i poszukują innowacyjnych rozwiązań poprzez prowadzenie działalności naukowej.

Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Poznaniu stawia nie tylko na diagnostykę i leczenie pacjentów onkologicznych, ale również wciąż poszukuje nowych, lepszych rozwiązań i metod leczenia poprzez inwestowanie w rozwój nauki i badań naukowych.

Placówka od lat prowadzi badania naukowe nad chorobami nowotworowymi oraz zajmuje się kształceniem kadr i propagowaniem wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w onkologii.

- Każdy z ekspertów Centrum zobligowany jest do nieustannego poszerzania wiedzy w obszarze swoich kompetencji co jest możliwe, między innymi, dzięki szerokiej współpracy naukowo-klinicznej Centrum z ośrodkami krajowymi i międzynarodowymi - mówi Sylwia Ciesińska, Kierownik Działu Szkoleń i Współpracy Naukowej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

By wciąż się rozwijać, poszukiwać nowych możliwości, a tym samym lepiej wpływać na poprawę zdrowia pacjentów, w placówce powstał Zakład Badawczo-Wdrożeniowy, który został pozytywnie oceniony w trakcie ewaluacji przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zakład Badawczo-Wdrożeniowy tworzony jest przez 12-osobowy interdyscyplinarny zespół badaczy z dziedzin, takich jak: genetyka nowotworów, biologia molekularna, radiobiologia, fizyka medyczna, farmakologia, czy też mikrobiologia.

- Tak zróżnicowany skład osobowy Zakładu z założenia skłania do nieustannych interakcji pomiędzy specjalistami różnych dziedzin medycyny, co niejednokrotnie owocuje innowacjami które byłyby niemożliwe bez tej interakcji - zwraca uwagę Sylwia Ciesińska.

- Zajmujemy się m.in. poszukiwaniem biomarkerów genetycznych, a właściwie biomarkerów molekularnych, które pozwalają na wczesne wykrycie nowotworów, a także przewidywanie, czy dana osoba powinna być poddana takiej lub też innej terapii. Analiza genetyczna nowotworu może pomóc zidentyfikować mutacje odpowiedzialne za jego powstanie i wzrost, co jest istotne dla zrozumienia jego biologii i dla doboru najbardziej skutecznych metod leczenia. Zajmuję się nowotworami z obszaru głowy i szyi, gdzie podstawą leczenia (obok chirurgii) jest radioterapia i częściowo chemioterapia i immunoterapia. Do moich zadań należy m.in. testowanie, jak zmieniona nowotworowo komórka będzie odpowiadała na określoną dawkę promieniowania lub też na określony lek - tłumaczy dr Tomasz Kolenda, asystent Pracowni Genetyki Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. - Wszystko co robimy, zawsze robimy by pomóc pacjentom. Myślimy, co można dodatkowo zrobić, szukamy odpowiedzi i nowych rozwiązań. W ramach naszych badań powstają liczne publikacje naukowe, które służą rozwojowi leczenia stosowanego w onkologii - dodaje.

Do zadań Działu Szkoleń WCO należy również opieka nad publikacjami naukowymi. Członkowie działu prowadzą wewnętrzną platformę publikacji naukowych Wielkopolskiego Centrum Onkologii, realizują także prace administracyjno-redakcyjne w punktowanym czasopiśmie naukowym Reports of Practical Oncology and Radiotherapy.

Wielkopolskie Centrum Onkologii dba o potencjał naukowy dla dobra pacjentów

- Jesteśmy także odpowiedzialni za administrację danymi zgromadzonymi w zintegrowanym systemie informacji o szkolnictwie wyższym POLON i Polskiej Bibliotece Naukowej. Nasze działania są fundamentem, dzięki któremu możliwa jest działalność popularyzatorska Centrum w obszarze wiedzy na temat chorób nowotworowych. Możliwe jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników Centrum co przekłada się na jakość leczenia pacjentów - wymienia kierownik Działu Szkoleń i Współpracy Naukowej WCO.

Dział Szkoleń podejmuje także szereg inicjatyw edukacyjnych, w tym organizację konferencji naukowych, szkoleń i kursów podyplomowych zarówno dla lekarzy jak i innych pracowników szpitala. Realizuje te działania, ponieważ kształcenie kadr stanowi istotną rolę w ciągłym rozwoju WCO.

- Jest to przede wszystkim podyplomowe kształcenie specjalizacyjne w dziedzinach lekarskich i ochrony zdrowia. Jako Dział Szkoleń i Współpracy Naukowej prowadzimy działania w zakresie akredytacji i re-akredytacji kształcenia specjalizacyjnego. Nadzorujemy i monitorujemy realizację szkoleń poprzez przygotowywanie i przeprowadzanie kontroli planowych i doraźnych w akredytowanych komórkach szpitala oraz poprzez administrowanie Systemem Medycznego Kształcenia. Jesteśmy także odpowiedzialni za przygotowanie dokumentacji i koordynację realizacji staży kierunkowych w ramach specjalizacji lekarskich - wyjaśnia Sylwia Ciesińska.

- Jako przewodniczący komisji akredytacyjnej w dz. fizyki medycznej przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego zdaję sobie doskonale sprawę, że sukces i efektywność szkolenia specjalizacyjnego oferowanego przez Wielkopolskie Centrum Onkologii nie zależy od jedynie wysokiej wartości merytorycznej kursów i szkoleń jakie oferujemy, ale także od sprawnego procedowania specjalizacji pod kątem administracyjno-formalnym. Jestem niezwykle szczęśliwy, że nasze Centrum posiada od tych spraw wysokiej klasy specjalistów, pracujących w Dziale Szkoleń - zaznacza prof. Tomasz Piotrowski, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej.

Jednak przeprowadzanie badań i organizacja szkoleń wymaga również odpowiednich środków finansowych, promocji i sprawnie działającej obsługi administracyjnej. Tym obszarem także zajmuje się Dział Szkoleń.

- W ramach mojego Działu, udzielamy wsparcia w zakresie aplikowania o finansowanie badań, rozliczania przyznanych grantów, możliwości publikacji oraz udziału w konferencjach naukowych w celu rozpowszechnienia wyników prowadzonych badań. Po naszej stronie są wszystkie administracyjne kwestie. Jako Zespół staramy się, aby osoby do nas przychodzące, nie czuły się osamotnione i zrezygnowane po zobaczeniu wielu rubryk do uzupełnienia w składanym wniosku o finansowanie - podkreśla kierownik Działu Szkoleń WCO.

- Wszyscy musimy sobie uświadomić, że nauka i badania nie są już prestiżem, lecz wymogiem dnia codziennego. Pacjenci przychodząc do nas obdarzają nas zaufaniem, a to nas zobowiązuje do stałego rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski