Wioślarstwo: Julia Michalska o krok od podium w Lucernie

Julia Michalska (Tryton Poznań) oraz Magdalena Fularczyk (Lotto-Bydgostia-WSG-Bank Pocztowy Bydgoszcz) w dwójkach podwójnych, zajęły czwarte miejsce podczas wioślarskich zawodów Pucharu Świata w szwajcarskiej Lucernie. To był najlepszych wynik spośród polskich osad, startujących w tej imprezie.

Zanim Michalska i Fularczyk dotarły do finału A, w piątek wygrały swój przedbieg, a w sobotnim półfinale uplasowały się na trzecim miejscu. W niedzielnym finale Polki rozpoczęły nieźle, bo po 500 metrach zajmowały drugą pozycję razem z Australijkami. Potem jednak spadły na czwarte miejsce i z czasem 7.03,40 minęły metę za Brytyjkami (6.54,34), Australijkami (6.55,75) i Ukrainkami (6.58,92). W poprzednim zawodach PŚ w Hamburgu Michalska i Fularczyk zwyciężyły, ale tam zabrakło m.in. osady z Wielkiej Brytanii.

Z polskich osad w finale A płynęła też męska ósemka w składzie: Rafał Hejmej, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, sternik Daniel Trojanowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Mikołaj Burda, Piotr Hojka, Dariusz Radosz (wszyscy Lotto Bydgostia) i Marcin Brzeziński (WTW Warszawa). Polacy z czasem 5.51,54 zqajęli szóste miejsce. Wygrali Niemcy (5.43,52), przed Holandią (5.45,31) i Wielką Brytanią (5.45,35).

Z dobrej strony pokazała się w Lucernie także Weronika Deresz (WTW Warszawa), która w finale A w jedynkach wagi lekkiej zajęła piąte miejsce.

Innym polskim osadom już tak dobrze się nie wiodło. Żeńska czwórka podwójna w składzie: Sylwia Lewandowska (WTW Warszawa), Karolina Gniadek (AZS AWF Warszawa), Agata Gramatyka (AZS AWF Warszawa) i Natalia Madaj (Posnania RBW), w finale B zajęła drugą pozycję.

Natomiast w sobotę męska czwórka bez sternika wagi lekkiej zajęła w swoim wyścigu piąte miejsce. Paweł Rańda (AZS Politechnika Wrocław), Miłosz Bernatajtys (Lotto Bydgostia), Łukasz Pawłowski (AZS UMK Energa Toruń) i Łukasz Siemion (Lotto Bydgostia), zostali wycofani z rywalizacji z powodu zasłabnięcia Pawła Rańdy. Taką samą decyzję podjęto w przypadku żeńskiej dwójki podwójnej wagi lekkiej z uwagi na złe samopoczucie i podwyższoną temperaturę partnerki Magdaleny Kemnitz (Posnania RBW) - Agnieszki Renc (WTW Warszawa).

Najważniejszą imprezą dla polskich wioślarzy będą w tym roku mistrzostwa świata seniorów w słoweńskiej miejscowości Bled (28 sierpnia - 4 września), które będą też pierwszą kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Londynie.