Wkrótce do izolatorium w hotelu Ikar trafią osoby z koronawirusem. W Poznaniu powstanie także drugie izolatorium i "Hotel dla medyka"

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W hotelu Ikar ma powstać izolatorium
W hotelu Ikar ma powstać izolatorium Robert Woźniak
W poznańskim hotelu Ikar powstanie izolatorium. Na pacjentów, którzy łagodniej przechodzą chorobę wywołaną koronawirusem, przygotowano 164 pokoje. Wojewoda wielkopolski finalizuje rozmowy w sprawie uruchomienie w Poznaniu drugiego izolatorium. Natomiast na Malcie do dyspozycji personelu szpitala zostanie oddany „Hotel medyka”.

Prezydent Poznania twierdzi, że finalizowana jest sprawa utworzenia izolatorium w hotelu Ikar. - Będą tu przebywać chorzy w dobrym stanie. Będę mieli zagwarantowaną opiekę medyczną – zapewnia Jaśkowiak. I dodaje, że czynione są też przygotowania do ewentualnego wzrostu zachorowań. - Zaproponowaliśmy wojewodzie, aby w tym celu wykorzystać infrastrukturę Międzynarodowych Targów Poznańskim. Mógłby tutaj powstać szpital polowy na 500 łóżek.

Jak informuje wojewoda wielkopolski na podstawie umowy zawartej pomiędzy szpitalem Strusia a hotelem Ikar, przygotowano 164 pokoje, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.

- Izolatorium ma służyć osobom, które w sposób łagodny przechodzą chorobę i nie ma konieczności hospitalizowania ich w szpitalu przy Szwajcarskiej. Z kolei w placówce Strusia będą przebywały osoby, których stan jest poważniejszy. W rezultacie będziemy mieli więcej miejsc dla osób, które trudniej przechodzą koronawirusa – tłumaczy wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk.

W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital Miejski zapewnia opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowuje posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze PCK. Zadbano o środki ochrony osobistej dla obsługi. Koszty funkcjonowania izolatorium pokrywa NFZ. Wojewoda prowadzi końcowe uzgodnienia w sprawie uruchomienia drugiego izolatorium. Będzie ono także zlokalizowane w Poznaniu, a obiekt, który zostanie przeznaczony na ten cel posiada 155 pokoi.

- W Poznaniu zostanie uruchomiony „Hotel dla medyka” zlokalizowany na poznańskiej Malcie, przeznaczony dla pracowników szpitala zakaźnego, którzy z obawy o bliskich, nie chcą przebywać z rodzinami – tłumaczy Łukasz Mikołajczyk.

W budynku dla medyków przygotowano 40 pokoi. Dzięki wsparciu wojewody, Szpital Miejski wystąpił do spółek Skarbu Państwa o przekazanie w formie darowizny środków na pokrycie kosztów funkcjonowania hotelu.

Szpital zamówił 5 tysięcy testów na koronawirusa

W Szpitalu Miejskim im. Strusia przy Szwajcarskiej w Poznaniu hospitalizowanych jest 89 pacjentów, w tym 52 z pozytywnym wynikiem na koronawirusa, a w kwarantannie domowej z koronawirusem przebywają 34 osoby. - 14 pacjentów jest podłączonych do respiratora – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. I dodaje: - Do tej pory na Szwajcarskiej zmarło siedem osób.

W środę do szpitala przy Szwajcarskiej przyjęto 21 osób, a 22 wypisano. Tego dnia przeprowadzono 77 testów, 9 wyników na obecność koronawirusa było pozytywnych. - Obecnie szpital ma 60 testów i czeka na kolejne dostawy – twierdzi Jaśkowiak. - Zamówiliśmy pięć tysięcy testów. Mam nadzieję, że wkrótce dojdą.

Prezydent podkreśla, że dzięki współpracy z Sanepidem i Uniwersytetem Medycznym w przypadku braku testów w szpitalu Strusia będzie dalsza możliwość ich wykonywania. - Łatwiej i lepiej jest, gdy można je u siebie robić – przyznaje Jaśkowiak.

Niestety, testy, którymi dysponuje Sanepid nie można wykorzystać w laboratorium szpitala Strusia.

Zobacz też: Koronawirus w Wielkopolsce: Raport

Jaśkowiak ujawnił w czwartek, kim jest przedsiębiorca, który wpłacił na konto szpitala przy Szwajcarskiej półtora miliona złotych. - To rodzina – Dorota i Wojciech Pawłowscy, którzy łącznie przekazali na kilka szpitali cztery miliony złotych – mówi Jaśkowiak.

Zobacz też:

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Sprawdź też:

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie