Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WNPiD w Poznaniu: Dyskutowano o współpracy z Afryką

Norbert Kowalski
– Gdyby Polska potrafiła przeznaczyć rocznie 100-300 mln euro, moglibyśmy mocno zaistnieć w Afryce – zapewniał Jarosław Lazurko, Dyrektor Generalny H. Cegielski Poznań na debacie „Inwestowanie w gospodarkę jako forma współpracy rozwojowej”, która odbyła się w ramach III Wielkopolskiego Forum Współpracy Rozwojowej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Głównym tematem konferencji była możliwość pomocy i współpracy gospodarczej z krajami afrykańskimi. Ta bowiem jest bardzo trudna. – Polska ma zaledwie 7 ambasad na 54 kraje afrykańskie, a Turcja aż 42. W takim przypadku afrykańscy przedsiębiorcy z prośbą o wizę pójdą do tej ambasady, gdzie jest bliżej lub łatwiej ją dostaną. Polska na tym traci – przekonywał prof. Jean Bernard Diatta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– Pierwszym krokiem ku nawiązaniu stosunków gospodarczych z danym państwem jest porozumienie z organizacjami promującymi inwestycje – tłumaczyła z kolei Barbara Chamot z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. I zapewniała, że Polska jest postrzegana jako państwo, które potrafi sobie wyznaczyć cele i je realizować. – Dzięki temu jesteśmy atrakcyjnym partnerem do współpracy – mówiła. Dlatego też PAIiIZ opracowała program „Go Africa”, który ma pomagać w nawiązywaniu współpracy gospodarczej między Polską i państwami afrykańskimi.

Inną możliwością jest pomoc absolwentów polskich uczelni, którzy pracują w Afryce. – W ciągu kilkunastu ostatnich lat w Polsce uczyło się wielu Afrykańczyków, którzy obecnie zajmują ważne stanowiska w swoich państwach. Trzeba ich zaprosić do Polski na rozmowę – twierdził prof. Jean Bernard Diatta.

Polsce sprzyjać może również historia. Wiele państw afrykańskich, które kilkadziesiąt lat temu były skolonizowane, obecnie niechętnie podejmuje się współpracy z byłymi kolonistami. – Mimo iż Polska jest członkiem Unii Europejskiej, do której należą także byli kolonizatorzy, wśród państw afrykańskich na szczęście nie jesteśmy kojarzeni z Unią. Jednak korzystamy z członkostwa w Unii, gdyż dzięki temu finansowane są misje gospodarcze polskich przedsiębiorców do Afryki – mówił Jarosław Lazurko.

Według niego głównym problemem utrudniającym współpracę polsko-afrykańską są finanse. – Nie mamy pieniędzy, które teraz moglibyśmy zainwestować – opowiadał.

Na debacie zabrakło europosła Filipa Kaczmarka, którego zastąpił prof. Andrzej Stelmach. – Z powód technicznych Filip Kaczmarek nie zdołał do nas dotrzeć – wyjaśniał prof. Andrzej Stelmach.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski