MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda spod Malty ogrzeje też osiedle?

Bogna Kisiel
Po wybudowaniu aquaparku na Malcie poznaniacy będą się kąpać w wodach geotermalnych. Być może gorące źródła zostaną także wykorzystane do ogrzania całego kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Takie ambitne plany ma inwestor, spółka Termy Maltańskie. Nie wiadomo jednak, czy przedsięwzięcie okaże się opłacalne, ale jedno jest pewne - będzie bardzo kosztowne.

Na zlecenie spółki Termy Maltańskie warszawskie Przedsiębiorstwo Geologiczne Polgeol, przy współpracy z ekspertami z radomskiej politechniki, przeprowadziło badania i przygotowało studium możliwości pozyskania i wykorzystania wód geotermalnych na Malcie dla potrzeb aquaparku.

- Nie wyobrażam sobie term bez term - mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki. - Wody geotermalne zostaną wykorzystane do napełniania niecek basenów. Później będą odprowadzane do Cybiny i dalej do Warty, ale pod warunkiem, że otrzymamy pozwolenie wodno-prawne. Z raportu wynika, że istnieje również możliwość wykorzystania tych wód do ogrzewania obiektu.

W tym przypadku trzeba wykonać głębszy odwiert na głębokości 3 tysięcy metrów. Tam woda ma już 70 stopni Celsjusza, gdy na głębokości 1300 metrów sięga ona 38 stopni. Jednak koszty tej inwestycji są znaczne, bo sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Nim zostanie podjęta decyzja w tej sprawie, muszą się wypowiedzieć specjaliści, a także magistrat.

Ceny energii elektrycznej i gazu kilka razy w roku szybują w górę, pustosząc budżety domowe poznaniaków. Tymczasem być może stolica Wielkopolski leży na żyle złota.

- Jeśli pod miastem są złoża o temperaturze 70 stopni, to oznacza, że mogą one być wykorzystane do ogrzewania osiedla, w którym mieszka do 20 tys. osób. Stosuje się do tego celu pompy cieplne. Dla aquaparku solanka o temperaturze nawet 60 stopni też byłaby wystarczająca - mówi profesor Kazimierz Stępczak z UAM. - Oczywiście ważne jest to, jak duże jest złoże i ile solanki można w ciągu godziny wypompować - dodaje.

Pyrzyce mają już źródło na głębokości około 1600 metrów, ale ich złoże ma temperaturę 64 stopni. Tamtejszy zakład pokrywa w 65 procentach zapotrzebowanie na cieplik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski